Chrome Güncellemesiyle Batarya Ömrü 2 Saat Uzuyor

Google Chrome web tarayıcısı batarya ömrünü çabuk bitirmesi ve bilgisayarınızda ısınmalara neden olmasıyla ünlüdür. Özellikle de tarayıcıda birden fazla sekmeyi açık kullanma alışkanlığınız varsa bu durum sizler için kaçınılmazdır. Google Chrome güncellemesiyle batarya ömrü 2 saat daha uzatılacak. Google, sekmelerin arka plan işlemlerini azaltarak Google Chrome web tarayıcısının enerji harcama potansiyelini büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor. Bunun bir yolu olarak da arka plandaki sekmeler için çalışan Javascript zamanlayıcısı ve izleyicilerinin kullanım süresini 1 dakikaya indirmeyi planlıyorlar. Yapılan testlerle de bu durumun gerçekten pil ömrünü 2 saat artırdığı ortaya çıktı. Grafikte de Javascript zamanlayıcısının azaltılmasının batarya üzerindeki etkisi gösteriliyor:

Chrome Javascript zamanlayıcısı özelliğiyle batarya ömrü 2 saat artıyor.
news.thewindowsclub.com

Bahsedilen Javascript özelliği arka planda açık olan sekmelerin konumlarının değişip değişmediği kontrolü, reklam etkileşimleri analizi ve günlük raporlama işlemlerini yapıyordu. Planlanan yeni özellikle bu görevlere kısıtlama getirilecek. Chrome tarayıcısında henüz test aşamasında olan bu özelliğin ana kullanıcılara dağıtılıp dağıtılamayacağı ise belli değil.

Youtube Testinde 36 Dakika Artış Gözlemlendi

Yapılan testle Chrome tarayıcısının arka planında 36 sekme açıldı ve planladıkları Javascript zamanlayıcısının kısaltılması özelliğiyle pil ömrünün 2 saat uzadığı görüldü. Ardından bu test Youtube için de denendi. Youtube’ın açık olması nedeniyle batarya ömrünün daha hızlı azaldığı bir gerçektir. Youtube testinde ise sekmelerden birinin yerine Youtube açıldı. Chrome batarya ömrü 2 saat artmadı ancak %13 bir artışla 36 dakika artırıldığı gözlemlendi. Bu gözlem “Enerji Tasarrufu” ve “Parlaklığı Otomatik Ayarla” seçeneklerinin devre dışı bırakılmasıyla gerçekleşti. Buna rağmen bu özellikle 36 sekmeyle beraber Youtube’ın da açık olması yarım saatlik artışa neden oldu. Grafikte Youtube açıkken gerçekleşen değişimi görebiliriz:

Javascript zamanlayıcısının Youtube üzerindeki etkisi
news.thewindowsclub.com

Bazı yabancı kaynaklara göre bu özelliğin Ekim 2020’de Windows, Linux, Chrome OS, macOS ve Android için deneysel olarak sunulacağı söyleniyor. Chrome’un pil ömrünü çabuk harcama özelliği kullanıcıları tarafından pek hoş karşılanmıyordu. Bu nedenle başka tarayıcılara yöneliyorlardı. Apple’ın Safari tarayıcısının bu yönde Chrome’dan daha iyi olması belki de Google’ın pazardaki bu rekabeti ciddiye aldığının bir göstergesi olabilir. Kullanıcı memnuniyetini önemsemediği nedeniyle eleştirilen Google, bu yenilikle kullanıcılarının gezinti performansını azaltmadan pil ömrünü artırmayı amaçlıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı