Pil Kullanımı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Cihazınızın kullanım süresini uzatmak istediğinizde, aklımıza ilk gelen şey genelde pil kullanımı süresini uzun tutmak oluyor. Birçok insan pil ömrünü uzatmak için doğru, yanlış sayısızca önlemler alıyor. Aslında, ufak birkaç noktaya dikkat ettikten sonra bataryanızı sürekli kullanmanın pil ömrüne bir etkisi yok.

Peki Pil Döngüsü Ne Olacak?

Pil Döngüsü Nasıl Çalışır?
Pil döngüsü

Bataryanızı gün boyunca doldurmayı kötü bir fikir olarak düşünüyorsanız bunu çok iyi anlıyorum, çünkü birçok kişi aynı şeyi düşünüyor. Sürekli olarak telefonu şarja takıp çıkartmanın pil döngüsünü arttırdığını ve bu durumun pil verimliliğini düşürdüğünü birçok defa duymuşuzdur.

Fakat, bu kişilerin kaçırdığı nokta şu: Pil döngüsü cihazı her şarja taktığınızda değil, tamamen %100’lük kapasitesini kullandığınız zamanda artıyor. Bu açıklamayı desteklemek için Apple’ın açıklamasından bir örnek verelim.

Örnek olarak, ilk gün dizüstü bilgisayarınızın %50 bataryasını kullandığınızı,daha sonra tamamen şarj ettiğinizi varsayalım. Aynı şeyi ertesi gün yaparsanız, pil döngüsü “iki” değil “bir” artacaktır. Bu şekilde, bir döngünüzün tamamlaması günlerinizi alabilir.

Bunun anlamı, cihazınızı %95 deyken şarj ettiğinizde “bir” döngü değil sadece bir döngünün %5’ ini kullandığınızı gösterir.

Pil Hafızası Artık Sorun Değil

Yeni nesil telefonlar ve bilgisayarlarda artık pil hafızası için endişelenmenize gerek yok. Çünkü, şu an kullandığımız lityum iyon pillerde, NiMH ve NiCd pillerinde yaşadığımız pil hafızası sorununu artık yaşamıyoruz. Örnek verecek olursak, yeni bir cihaz aldığımızda bataryasını tamamen bitirdikten sonra şarj edelim mantığı bu eski tip pil türleri için geçerliydi. Artık cihazınızı şarj etmek için belirli bir batarya yüzdesi kullanmanıza gerek yok.

Cihazımızı Tüm Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Daha önce de belirttiğim gibi artık yeni nesil bataryalar kullanıyoruz. Bu sayede, bataryanız tamamen dolduğunda piliniz artık güç almayı kesip bu gücü direkt telefona verecektir. Bundan dolayı, telefonunuzu veya bilgisayarınızı uzun süre aralıksız şarjda bırakmak bir sorun oluşturmuyor.

Pil Kullanımı Sürecinde Asıl Sorunlar: Yüksek Voltaj ve Isı

Dünyaca ünlü bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi olan Asus, internet sitesinde paylaştığı makalesinde bataryaya zarar veren iki durumu açıkladı.

  1. Pili sıkça yüksek voltajda şarj ederseniz ömrü daha çabuk kısalır. Pil tam şarj olduktan sonra %90 – %100 güç seviyesinde kalırsa, sistem pil koruma mekanizmaları gereği pil ömrünü uzatmak için yeniden şarj etmeyebilir.
  2. Yüksek çevre ısısında şarj olan veya bekletilen pillerin kapasitesinde kalıcı hasar oluşabilir ve pil ömründe hızlı bir düşüş görülebilir. Pil ısısı çok yüksekse veya aşırı ısınırsa, pil şarj kapasitesi belli bir sınırda kalır, hatta tamamen durabilir. Bunlar, sistemin pil koruma mekanizmasının birer parçasıdır.

Kısacası, günümüzde birçok insan hala eski türdeki pillerde yaşanan sorunların devam ettiğini düşünüyor. Fakat, yeni nesil pillerle birlikte bu durumlar hakkında endişe edilmesine gerek yok. Bataryanıza uygun adaptörü kullanıp, cihazınızı oda sıcaklığından daha sıcak bir yerde bırakmadığınız sürece bataryanızı kullanmanızda bir sakınca bulunmuyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!