iPhone PIN Kodu Nasıl Değiştirilir?

Telefonlar, günümüzde teknoloji kullanıcıları için vazgeçilmez bir hal almıştır. Her gün kullandığımız ve içinde birçok bilginin yer aldığı akıllı telefonlarımızın güvenliği önem taşımaktadır. Cihazımızın içinde bize ait özel ya da herkesin görmemesi gereken bilgileri güven altına almamız gerekiyor. Bu nedenle kullanıcılar, telefonlarını şifrelemek için birçok yöntem kullanıyor. Bu yöntemlerden birisi de PIN kodudur. iPhone kullanıcıları da bazen SIM kartlarına koydukları pinlerine güvenmemektedir ya da değişiklik yapmak istemektedir. Peki iPhone için PIN kodu nasıl değiştirilir?

iPhone güvenliğini sağlamak için çeşitli yöntemler yer almaktadır. Bunlar; Touch ID, Face ID, ekran kilidi ve PIN kodu şeklindedir. iPhone kullanıcıları bu güvenlik yöntemlerinin hepsini kullanıp birçoğunun güvenliğini zaman zaman güncelliyorlar. Ancak çoğu kullanıcı SIM pinlerini, ekran kilitleri gibi belirli aralıklarla güncellemeyi ihmal ediyor.

SIM kartında cihazınızın içindeki bazı önemli bilgileri saklamaktadır. SIM kartı sayesinde arama, mesaj atma, internete bağlanma gibi birçok önemli eylemleri gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle PIN kodunu da zaman zaman değiştirmek iyi bir karar olabilir. Biz de bu yazımızda iPhone için PIN kodu nasıl değiştirilir sorusuna dair açıklamalar yapacağız.

SIM Kartınıza PIN Kodu Koymak Neden Önemlidir?

Telefonunuzun SIM kartı sadece adres defterini içermemektedir. Bu küçük kart; metin mesajları, fatura bilgileri ve veri kullanımı gibi önemli ve değerli verileri depolamaktadır. Kullanıcılar sadece PIN ya da SIM kilidini etkinleştirdiklerinde cihazlarındaki bilgileri güvence altına aldıklarını düşünmektedirler. Bu işlem olası bir sanal korsan saldırısına karşı iyi bir önlemdir.

Ancak operatörlerin birçoğu 0000 ya da 1234 gibi kolay SIM kodları sağlamaktadır. Bazıları ise rastgele kodlar üreterek SIM PIN kodlarını biraz daha güvenli hale getirmektedir. Her durumda telefonunuzun güvenliğini yükseltmek ve birinin PIN kodunuzu tahmin etmesini önlemek için var olan PIN kodunuzu değiştirmeniz iyi olacaktır.

iPhone için PIN Kodu Nasıl Aktifleştirilir?

Eğer cihazınızda PIN kodu özelliği aktif değilse bu özelliği aktifleştirmeniz iyi olacaktır. Çünkü bazı durumlarda telefonunuzun güvenliği için sadece ekran kilidi yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden iPhone’unuzun PIN kodu aktif değilse anlatacağımız adımları uygulayarak aktifleştirmeniz yararlı olacaktır.

 • Telefonunuzun ‘Ayarlar’ bölümüne ulaşın.
 • Buradan da ‘Hücresel’ bölümüne gidin.
 • Karşınıza çıkan ekrandan ‘SIM PIN’ yazan yeri bulun ve dokunun.
 • SIM PIN yazan yerin yanında bir aktifleştirme çubuğu yer almaktadır. Bu çubuk yeşil renkte değilse dokunarak aktif hale getirin. SIM PIN kodunuzu bildiğinizden emin olun. Eğer var olan SIM PIN kodunuzu bilmiyorsanız internet sitesinden ya da operatörünüzden yardım alın.

PIN Kodu Oluştururken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

PIN kodu oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri oluşturacağınız PIN kodunun tarih içerikli olmamasıdır. Sizin, yakınlarınızın veya ülke için önemli tarihlerinden birini PIN kodu olarak seçmemeniz gerekmektedir. Çünkü bu tarz PIN kodları, sanal korsanların cihazınıza erişmek için denedikleri ilk kodlardır. SIM kartınızın güvenliği açısından tahmin etmesi zor PIN kodu oluşturmanız iyi olacaktır.

PIN kodu oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da PIN kodunu sık sık ya da gerekmedikçe değiştirmemenizle ilgilidir. GSM operatörünüzün size vermiş olduğu PIN kodu, güçlü ve tahmin etmesi zorsa kodun olduğu gibi kalmasında bir sakınca yoktur. Ancak PIN kodunuz güçlü değilse ya da telefonunuzu daha önce çaldırma, kaybetme gibi durumlarla karşılaştıysanız değiştirmeniz faydalı olacaktır.

PIN Kodu Oluştururken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir

SIM kartınızın PIN kodunu değiştirme işlemini gerektiği zamanlarda yapmanız, cihazınızın güvenlik sistemini daha iyi hale getirecektir. Ancak bu değişimi sık sık yapmanızın pek bir faydası olmayacaktır. Hatta PIN kodunuzu sık sık değiştirdiğinizde şifreyi unutma gibi riskli bir durum yaşama ihtimaliniz ortaya çıkacaktır. Bu yüzden şüpheli bir durum olmadıkça PIN kodunuzu sık sık değiştirmeyin.

PIN kodunuzu değiştirirken var olan PIN kodunu bilmeniz de önem taşımaktadır. Çünkü mevcut PIN kodunuzu bilmiyorsanız ya da unuttuysanız PIN kodunuzu değiştirmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer PIN kodunuzu bilmiyorsanız ya da unuttuysanız SIM kartınızın üstüne bakın. Bu alanda PIN kodunuz yazacaktır. Eğer yazı silik durumdaysa operatörünüzü arayarak mevcut PIN kodunuzu öğrenmeye çalışın.

iPhone için PIN Kodu Nasıl Değiştirilir?

 • Cihazınızın ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
 • Ayarlar bölümünden de ‘Hücresel’ yazan yere erişin.
 • Hücresel bölümünde ‘SIM PIN’ seçeneğine dokunun.
 • SIM PIN panelinde ‘PIN’i değiştir’ diye bir yazı göreceksiniz. Bu yazıya dokunun.
 • Bütün PIN kodu ve parola değiştirme işleminde olduğu gibi ilk başta var olan PIN kodunuzu girmeniz gerekecektir. Bu yüzden öncelikle var olan PIN kodunuzu girin. Daha önce de söylediğimiz gibi eğer var olan PIN kodunuzu bilmiyorsanız SIM kartınızın üstünde bu kod yazıyor olacaktır. SIM kartınızın üzerinde PIN kodunuz yazmıyorsa operatörünüzün size verdiği SIM kart kutusunda PIN kodunu bulacaksınız. Eğer bu kutuyu kaybettiyseniz operatörünüzle iletişime geçmeyi deneyin.
 • Girdiğiniz PIN kodu doğru olduğunda yeni PIN kodunuzu girmeniz istenecektir. Bu sefer de yeni PIN kodunuzu girin. PIN kodu 4 hanelidir ve rakamlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla PIN kodunuzu güçlü hale getirmek için harf ya da noktalama işareti kullanma seçeneğiniz olmayacaktır. PIN kodunuzu oluştururken doğum yılı ya da buna benzer tarih içerikli kodlar oluşturmamanız iyi olacaktır. Bu yüzden sanal korsanların PIN kodunuzu tahmin etmemeleri için güçlü ve tahmin etmesi zor bir PIN kodu oluşturun.
 • Yeni PIN kodunuzu girdikten sonra bu kodu yeniden girmeniz gerekecektir. İkinci defa yeni PIN kodunu girdikten sonra ‘Tamamlandı’ butonuna dokunun ve işlemi tamamlayın.

PIN 2, PUK 1 ve PUK 2 Kodu Nedir?

iPhone için PIN kodunuzu değiştirme veya kullanma sırasında dikkat edeceğiniz bir nokta var. O da telefonunuzu başlattığınızda PIN kodunu hatalı girmeyle ilgilidir. PIN kodunuzu ilk girdiğinizde hatalı bir giriş yaparsanız ve doğru kodu hatırlamazsanız işleme devam etmemeniz doğru olacaktır. Çünkü PIN kodunu sadece 3 defa girme hakkınız vardır. Üç denemede de hatalı PIN kodu girerseniz SIM kartınız bloke hale gelecektir. Bu blokeyi kaldırmanız için de cihazınız size PUK 1 kodunuzu soracaktır.

PUK 1 kodu, PIN kodunu hatalı girdiğiniz zaman karşınıza çıkan ikinci bir koddur. Bu kod 8 haneden oluşmaktadır ve PUK kodunu değiştirmeniz mümkün değildir. PUK kodunu 10 defadan fazla yanlış girdiğiniz durumda SIM kartınız kalıcı olarak bloke olacaktır. Bu durumda cihazınızın ekranında ‘Kart bloke’ uyarısı çıkacaktır. Kart bloke uyarısıyla karşılaştığınız zaman da SIM kartınızı değiştirmeniz gerekecektir.

PIN 2 kodu cihazınızın menüsündeki güvenlik, hafıza gibi seçenekleri aktif hale getirmek ya da iptal etmek için yer alan 4 haneli bir şifredir. PIN 2 kodunu 3 defadan fazla yanlış girerseniz SIM kartınız geçici olarak bloke hale gelir. PUK 2 kodunu kullanarak da bu bloke durumunu kaldırmanız mümkün olacaktır.

PIN 2, PUK 1 ve PUK 2 Kodu Nedir

PUK 2 kodu, daha önce söylediğimiz gibi PIN 2 kodunu yanlış girdiğinizde bloke işlemini kaldırmak için var olan bir koddur. Bu kod da PUK 1 kodu gibi 8 haneli bir şifreden oluşmaktadır. Bu şifre de değişimi mümkün olmayan bir şifredir.

Eğer PUK 2 kodunu da arka arkaya 10 defa yanlış girerseniz SIM kartınızın ilgili bölümlerini kullanma durumunuz ortadan kalkar. Ancak SIM kartınızı aktif bir şekilde kullanmanız konusunda bir engeliniz olmaz. Dilerseniz herhangi bir kodun bloke halinden kurtulmak için SIM kart değişikliğini tercih edebilirsiniz.

PIN ve PUK kodlarının tümü SIM kartınızda veya SIM kartınızın bilgilerinin yer aldığı belgede yer almaktadır. Eğer SIM kartınızın üstünden bu kodlar yok olduysa ya da ilgili belgeler kaybolduysa bu durumda operatörünüzün müşteri hizmetleri bölümüyle iletişime geçmeniz gerekecektir.

iPhone’unuzu En Güvenli Hale Getirmek için Yapmanız Gerekenler

iPhone’unuzu en güvenli hale getirmeniz için yapmanız gerekenlerden ilki güçlü bir parola kullanmaktır. Ekran kilidini açmak için kullandığınız parolayı hem unutmayacağınız hem de kimsenin tahmin etmeyeceği şekilde ayarlamanız iyi olacaktır.

Face ID ve Touch ID (Parmak kilidi) de iPhone’unuzu daha güvenli hale getirecektir. Ekran kilidiniz ne kadar çeşitli olursa bir başkasının verilerinize erişmesi de o kadar zor olacaktır. Bunun yanı sıra ‘iPhone’umu Bul’ özelliğini etkinleştirmek de cihaz güvenliği için önem taşımaktadır. Telefonunuz çalınırsa ya da kaybolursa bu özellik, cihazınızı bulmanızı kolaylaştırır. Ayrıca ‘iPhone’umu Bul’ özelliği sayesinde başkalarının cihazınızı kullanması da zorlaşacaktır.

Cihazınızın güvenliği için Apple kimliğinizi de güvende tutmanız önemlidir. ‘Apple Kimliği’, iCloud’taki verilerinizle Apple Music ve Apple Store servisleri için hesap bilgilerinize erişmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden Apple kimliğinizi güvende tutmanız çok önemlidir.

Çoğu uygulama ve internet sitesi, ‘Apple ile Giriş Yap’ seçeneğini sunmaktadır. ‘Apple ile Giriş Yap’ özelliği, hakkınızdaki bilgileri sınırlı tutar, sahip olduğunuz Apple kimliğini kullanır ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını sunar. Bu nedenle bu özelliği kullanmanız, cihaz güvenliğinizi daha iyi hale getirecektir.

Bunun yanı sıra mail adreslerinizin güvenliği de cihaz güvenliği için önem taşımaktadır. Size mail gönderen kişilerin mail etkinliğinizi izlemesine ya da saldırganların mail adresinizin spam bölümüne doluşmasına izin vermemek için ‘Mail Gizlilik Koruması’ özelliğini aktif hale getirin.

iCloud+ aboneliğiniz varsa internet sitelerinin ve ağ sağlayıcılarının sizinle ilgili ayrıntılı bir profil yaratma ihtimali vardır. Bu duruma engel olmak için ‘iCloud Özel Geçiş’ özelliğini aktifleştirmeniz iyi olacaktır. Bu özellik açıkken telefonunuzdan giden trafik şifrelenir ve iki farklı internet geçişi üzerinden gönderim gerçekleşir. ‘iCloud Özel Geçiş’ özelliği internet sitelerinin IP adresinizi görmesini ve ağ bağlantılarındaki dolaşma etkinliğinizi toplamasını engellemektedir.

Genel Değerlendirme

Bütün telefon markalarında olduğu gibi iPhone modellerinde de cihaz güvenliği oldukça önem taşımaktadır. Kullanıcılar, telefonlarının güvenliğini sağlamak için birçok yöntem denemektedir. Ekran kilidi, parmak izi, yüz kilidi ve SIM PIN kilidi oluşturmak gibi bir sürü güvenlik yöntemleri vardır. Bu saydığımız güvenlik yöntemlerinin hepsi iPhone’unuzda yer alıyorsa uygulamanız faydalı olacaktır. Çünkü telefonda ne kadar çok şifre yöntemi kullanırsanız, cihazınız o kadar güvenli hale gelecektir.

PIN kodu insanların ekran kilidi kadar önem vermediği, hatta unuttuğu bir şifreleme yöntemidir. Çünkü operatörler, kullanıcılarına en başta PIN kodunu vermiş oluyorlar. Bundan dolayı kullanıcılar, SIM kartlarını kullanmaya başladıkları andan itibaren PIN kodlarını hiç değiştirmiyor.

Şu detayı yeniden belirtmekte fayda var. Hiçbir güvenlik ihlali yokken PIN kodunu ya da diğer şifreleme yöntemlerini değiştirmenize gerek yoktur. Ancak telefonunuzun PIN kodu çok basitse ya da cihazınız daha önce çalınma ya da saldırı gibi tehlikeli durumlarla karşıya karşıya geldiyse PIN kodunuzu kesinlikle değiştirmeniz iyi olacaktır. Bu yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak iPhone modellerinde PIN kodunuzu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz iPhone PIN kodu değiştirme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de iPhone modellerinde PIN kodu değiştirmeyle ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.