iPhone 14 için Büyük Fiyat Artışı İddiası!

Apple, birçok kullanıcının merakla beklediği iPhone 14 serisini birkaç ay içinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 2022 yılında çıkacak olan yeni iPhone serisi için de çeşitli söylentiler ve sızıntılar kendini gösterdi. Şimdi ise son raporlar, iPhone 14 fiyatlandırmasında büyük bir artış olacağı yönünde ilerliyor. Tahminlere göre iPhone 14 fiyat artışı sadece kullanıcıları da etkilemiyor.

Apple’ın bu yılın eylül ayında iPhone 14’ün 4 ayrı modelini piyasa süreceğiyle ilgili planlar söz konusu. Bu plana göre 6.1 inç iPhone 14, 6.1 inç iPhone 14 Pro, 6.7 inç iPhone 14 Max ve 6.7 inç iPhone 14 Pro Max piyasaya girecek. Söylentiler ise özellikle iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in öncekilere göre 100 dolar daha pahalıya mal olacağını gösteriyor.

iPhone 14 Fiyat Artışı İddiasıyla İlgili Detaylar

Bloomberg raporuna göre, Apple’ın birincil çip üreticisinin malzeme tedarikçilerinden biri konu hakkında yorum yaptı. Japon kimya tedarikçisi Showa Denko K. K. açıklamasında, iPhone’ların fiyatlarında büyük bir artış olacağıyla ilgili uyarıda bulundu.

Denko, malzeme maliyetiyle ilgili çeşitli artışlar uygulamak zorunda olduğunu belirtti. Ayrıca 550 milyar dolarlık yarı iletken endüstrinin ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu nedenle iPhone 14 fiyatının daha da artmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Ayrıca raporlar, bu yıl içinde malzemelere şimdiden en az bir düzine zam geldiğini de bildiriyor. Bu zamların en önemli nedeni, koronavirüsün tedarik zinciri üzerindeki etkisiyle ilgili olarak ifade ediliyor. Bunun dışında ekonomik kriz gibi küresele olaylar da fiyat artışında etkin bir rol oynuyor.

Bir röportajda Showa Denko’nun CFO’su, bu problemin gelecek yıla kadar düzelmeyeceğini söyledi. Finans Direktörü Hideki Somemiya, fiyat artışı hakkında da yorum yaptı. Somemiya, şirketin müşterilere yansıttığı maliyeti büyük ölçüde artırmak zorunda kaldığını belirtti. Şimdi ise tedarikçi, daha önce tahmin ettiği fiyatın iki katını isteyeceklerini ekledi.

Bununla beraber, bu hammadde maliyet artışının yaklaşmakta olan iPhone 14 serisi için fiyatlandırmayı nasıl etkileyeceği tam olarak belli değil. Ancak önümüzdeki günlerde iPhone 14 fiyat artışıyla ilgili daha net bir bilginin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Peki siz iPhone 14 fiyat artışı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce iPhone 14 serisinde bir fiyat artışı söz konusu olacak mı? Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.gizmochina.com/2022/07/06/apple-iphone-14-major-price-hike-warns-supply-chain/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.