iPhone 13 Kablosuz Bağlantı Konusunda Sınıf Atlıyor!

Gün geçtikçe iPhone 13 hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanması beklenen iPhone 13, kablosuz bağlantı konusunda da işleri bir seviye üste taşıyacak gibi gözüküyor.

DigiTimes tarafından yapılan habere göre, iPhone 13 serisi Wi-Fi 6E ile gelecek. Halihazırda iPhone 12 modelleri Wi-Fi 6 kullanıyor. Ancak, Wi-Fi 6E’nin daha hızlı ve gelişmiş bir protokol olduğu ifade ediliyor.

Wi-Fi 6’nin genişletilmiş sürümü olan Wi-Fi 6E hakkında ilk dedikodular geçtiğimiz senenin sonlarında ortaya çıkmıştı. iPhone 13 modellerinin bu protokole sahip bir şekilde satışa sunulacağı tahmin ediliyordu. Aradan aylar geçmesine rağmen çıkan yeni raporlar da bu iddiayı destekliyor.

Wi-Fi 6 ilk olarak iPhone 11 ile 2019 yılında kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Daha önceki cihazlarda zamanın gözde kablosuz bağlantı teknolojisi Wi-Fi 5 yer alıyordu. Ancak, Wi-Fi 6 ile birlikte iPhone modellerinde ciddi bir hız ve güvenlik artışı ortaya çıktı.

Bunun üstüne şirketin Wi-Fi 6E’ye geçişi kullanıcıları heyecanlandıracaktır. Ancak, bu sefer değişikliklerin Wi-Fi 5’ten geçildiği kadar fark etmeyeceğini söylemek gerek. Wi-Fi 6E daha gelişmiş bir teknoloji olsa da etki edeceği yer çoğunlukla bant genişliği oluyor.

Yeni Wi-Fi 6E ile birlikte iPhone 13 kullanıcıların ekstra 6GHz bant genişliği kablosuz bağlantı kullanabilecek. Ancak, bunun haricinde minimal değişikliklerin ötesine gitmeyecek bir değişiklik olarak ifade ediliyor.

Wi-Fi 6E Gelecek Sene Daha Çok Karşımıza Çıkacak

Apple’ın attığı bu erken adım aslında gelecek sene oldukça popüler olacak bir hareketin başlangıcı olabilir. DigiTimes’ın haberine göre gelecek sene çıkacak iOS ve Android cihazlarda Wi-Fi 6E teknolojisini daha sık görmek mümkün olacak.

Her ne kadar geçtiğimiz sene duyurulsa da Wi-Fi 6E önümüzdeki sene kablosuz bağlantıya sahip cihazlar için bir standart haline gelebilir. Ancak öncelikle, Apple’ın öncü adımı sayesinde bu teknolojinin bir amiral gemisinde nasıl duracağını göreceğiz gibi gözüküyor.

DigiTimes’ın raporunda paylaşılan tek yeni özellik kablosuz bağlantı ile sınırlı kalmıyor. Ayrıca, uzun süredir hakkında konuşulan LiDAR teknolojisi ile ilgili de bazı bilgiler mevcut.

iPhone 14 Modelleri 120 Hz Ekrana Sahip Olacaklar

Ortaya çıkan görseller iPhone 13 Mini ve iPhone 13 modellerinde LiDAR sensörü olmayacağını gösteriyordu. Yeni gelen bilgiler de durumun böyle olduğunu destekliyor. Böylece LiDAR bir sene daha sadece Pro serisine özel olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yeni iPhone hakkında ortaya çıkan tüm bu iddiaların henüz bir kesinliği yok. Ancak, artan bilgiler yeni cihazların çok yakında olduğunu gösteriyor!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.