LiDAR Tarayıcı için iPhone 13 Pro İddiası!

DylanDKT, LiDAR tarayıcı hakkında bir iddia ile Apple kullanıcılarının karşısına geçiyor. İddiaları ve sızıntılarıyla ünlü Twitter kullanıcısı, yeni iPhone 13 modellerinin hepsinde LiDAR tarayıcı yer alacağı bilgisini çürütüyor.

iPhone 13 ile ilgili ilk sızıntıların çıktığı dönemde LiDAR tarayıcı ile ilgili çarpıcı bir iddia da gündeme gelmişti. İddiaya göre tüm iPhone 13 modellerin LiDAR tarayıcı yer alacaktı. Böylece daha önce sadece iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde yer alan sensör tüm modellerde karşımıza çıkacaktı.

Daha yeni sızıntılarda ise, LiDAR’ın bu yılki giriş seviyesi iPhone modellerine gelmeyeceği ortaya çıkmıştı. Dün DylanDKT kendi Twitter hesabından bu sızıntıları doğruladı.

https://twitter.com/dylandkt/status/1414338686314074116?s=20

LiDAR sadece iPhone Pro serisindeki modellere gelecek. Bu yılın başlarında, Apple’ın tüm iPhone 13/12S modellerini LiDAR ile piyasaya sürmek istiyordu. Fakat bir nedenden dolayı bu yıl olmayacak.

Ayrıca, geçtiğimiz günler IceUniverse tarafından sızdırılan iPhone 13 görselleri de benzer bir iddiayı gündeme getirmişti. Görüntülerde iPhone 13 ve iPhone 13 Mini modellerinde LiDAR tarayıcının yer almadığını aktarmıştık.

Tüm bu bilgilerin ışığında bu sene de sadece iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde LiDAR tarayıcı göreceğiz gibi gözüküyor.

Peki Nedir Bu LiDAR Tarayıcı?

LiDAR tarayıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için sizler için daha önceden hazırlamış olduğumuz “LiDAR Nedir? LiDAR Sistemleri Nasıl Çalışır?” adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu içeriğimizi hemen okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ancak kısaca anlatmak gerekirse LiDAR tarayıcı, ilk olarak iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ile iPhone modellerinde yer alan bir sensördür. Bu sensör sayesinde cihazdaki kameranın derinlik algısı çok daha başarılı seviyelere ulaşır.

iPhone 12 Pro serisinin kamerasını üst seviyelere çıkaran bu sensörün iPhone 13 modellerinde tüm seriye yayılacağını duymak kullanıcıları heyecanlandırmıştı. Ancak durum şimdilik pek de umut verici gözükmüyor.

Yine de yeni iPhone 13 serisinin birçok geliştirme ile geleceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, ortaya çıkan sızıntılar da bunları doğrular nitelikte. Fakat, iPhone 13 Mini ve iPhone 13 modellerinin kamerasında bu sene LiDAR olmayacak gibi duruyor.

Yeni iPhone modellerinin 2021’in son çeyreğinde tanıtılacağı tahmin ediliyor. Ancak o zaman iPhone 13 modellerinin hangilerinde LiDAR tarayıcı olduğunu öğreneceğiz gibi gözüküyor.

Apple tarafından yapılan resmi bir açıklama henüz yok. Bu nedenle tüm bunların birer iddia olduğunu belirtmek gerek. Fakat konu ile ilgili gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!