Instagram AR Filtreleri Güncellemesi

Instagram AR filtreleri Facebook’un Spark AR platformundaki 89. versiyonla gelen güncellemeyle yenileniyor.

Sosyal medya devi Facebook, Instagram’daki hikaye platformuna bazı yeni işlevler ekleyerek, kullanıcıların daha karmaşık filtreler oluşturmasına olanak sağladı. Kullanıcılar artık müziğe görsel olarak yanıt veren veya kullanıcıların kamera rulosunda ki medyalara efekt uygulamalarına izin veren filtreler oluşturabilecekler.

AR Müzik

Müzikle senkronize AR efektleri

Yeni AR Müzik özelliği ile, kullanıcılar doğrudan yüklenen, Instagram’ın müzik seçim aracından veya sadece arka planda çalan sesten seçilen müziklerle etkileşen filtreler yapabilecekler. Bu özellik şimdilik sadece Android kullanıcıları için kullanılabilir durumda ancak yakında iOS cihazlara da geleceği biliniyor.

Medya Kütüphanesi

Medya Kütüphanesi sayesinde eski bir fotoğrafı veya videoyu kolayca bulabilir, üzerine dilediğiniz filtreyi koyabilirsiniz.

Galeri Seçici

Galeri Seçici ile kullanıcılar galerilerindeki medyalar ile filtre oluşturabiliyor. Kullanıcıların kendi görüntüleriyle kişiselleştirebilecekleri AR efektlerini Instagram’da yayınlamalarına olanak tanınıyor.

Galeri Seçim araçlarının Instagram filtrelerine uygulanabiliyor olması, kullanıcıların daha önceden çekilmiş fotoğraflar ve videolar üzerinde yeni AR efektlerini kullanabilmelerine olanak sağlıyor.

TBT’ciler yaşadınız. Böylece eski fotoğrafları ve videoları yeni efektler ile paylaşabileceğiz.

Artık Daha Hızlı

AR Sticker Şablonları

Facebook, bu yeni özelliklere kullanıcıların hızlı sticker oluşturmaları için de bir özellik ekledi. Kullanıcıların Instagram AR filtrelerini hızlı bir şekilde özelleştirebilmeleri, hızlıca 2D ve 3D stickerlar yapabilmeleri için AR Sticker şablonları oluşturdu.

Instagram özellikleri ile birçok kişisel filtre yaparak, kullanıcılar tarafından yayınlanabiliyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan Efekt Hikayeleri özelliği ile yayınladığınız efektlerin nasıl kullanıldığı da kullanıcılar tarafından görüntülenebilmeye başlanmıştı. Kendi Efekt Hikayelerinizi görmek için profilinizde yer alan Efektler sekmesine giderek, yayınlanan efektinizin üzerine dokunun. Efekt hikayeleriniz var ise normal hikayelere baktığınız gibi onlara da bakacabileceksiniz.

Efektleri ile ünlü sosyal medya uygulaması Instagram, elbette efekt kullanımı açısından Facebook’dan önde geliyor. Facebook, Instagram’ın şöhretini devam ettirmesi adına genel olarak bu tarz gelişmelerin çoğunda Instagram’a öncelik tanıyor.

Özelleştirme ve ses efektleri için gelen yenilikler hızlı bir şekilde keşfedilip sosyal medyada kullanılmaya başlandı bile. Kullanıcıların Instagram filtrelerine bayıldığını herkes biliyor. Bakalım bu yeni özellik kullanıcıların geneli tarafından nasıl tepki görecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.