Hindistan TikTok Dahil Birçok Çin Uygulamasını Yasakladı

Hindistan Hükümeti bu akşam Çin teknoloji firmaları tarafından geliştirilen birçok uygulamayı “Hindistan’ın ulusal güvenliğine ve savunmasına tehdit oluşturduğu ve ülkenin bütünlüğüne etki ettiği” gerekçesiyle yasakladı.

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın yasakladığı uygulamalar arasında popüler bir sosyal medya uygulaması olan TikTok da var. Hindistan TikTok’un en fazla kullanıcıya sahip olduğu 2. ülke konumundaydı. Diğer uygulamalardan birkaçı ise; Xiaomi tarafından geliştirilen video konferans ve iletişim uygulaması, Alibaba grubuna ait iki adet uygulama (UC Browser ve UC News), Club Factory’e ait CM Browser ve Shareit gibi popüler uygulamalar.

Böyle bir olay Hindistan’da ilk defa gerçekleşmekte. Yaklaşık 1.3 milyar çevrimiçi kullanıcıyla dünyadaki en büyük ikinci market olan ülke ilk defa bu kadar fazla yabancı uygulamayı yasakladı. Yönetim bu konu hakkında “vatandaşlarımızın güvenliği ve veri gizliliği konusunda şüphe duyduğumuzdan bu kararı aldık” açıklamasında bulundu.

hindista-yasaklanan-uygulamalar
Hindsitan’da Yasaklanan 59 Çin Uygulaması

Bir araştırma firması olan Counterpoint’te analist olarak görev yapan Tarun Pathak yaptığı açıklamada “Bu karar Hindistan’daki 3 akıllı telefon kullanıcısından birini etkileyecek. TikTok, Club Factory, UC Browser ve diğer uygulamaları bir arada sayarsak geçtiğimiz mayıs ayında yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcıya sahipti.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca alınan bilgilere göre Hindistan tarafından yasaklanan bu 59 uygulamanın tam olarak 27’si geçen ay Hindistan’daki en iyi 1.000 android uygulaması arasındaydı.

Uygulamalar Hala Marketlerde

Şu an için yapılan açıklamadaki ‘yasaklamanın’ tam olarak ne olduğu belli değil. Bu listedeki uygulamalar Hindistan’da App Store ve Google Play Store’da indirilebilir durumda. Tam olarak belirli kısıtlamaların ne zaman geleceği açıklanmadı.

china-tech

Yeni Delhi yönetimi “Kullanıcıların verilerini çalmak ve gizli şekilde Hindistan dışındaki sunuculara ilettiği gerekçesiyle” birçok Android ve iOS uygulaması hakkında şikayet raporları aldıklarını belirtti.

Bu akşam yapılan duyuruda iki komşu ülke arasındaki son kararlara yer verildi. Bu ayın başında sınırlarında yaşanan ve tarihi gerilimlere yol açan çatışmalar bu kararların alınmasına sebep oldu. Son haftalarda Hint limanları Çin’den gelen endüstriyel sevkiyatların izinlerini durdurdu.

Analist Jayanth Kolla yaptığı açıklamada “Hindistanın bu hareketi ülkeyi en büyük pazarı olarak olarak gören Çin firmalarında büyük bir darbe vuracak. Ayrıca Çin şirketlerinde çalışan Hint insanların da geçimi zarar görecek” ifadelerini kullandı.

Çin ve Hindistan Gerginliği Tırmanıyor

hindistan-ve-cin

Hindistan’da Çin karşıtı düşünceler geçtiğimiz hafta yaygınlaşmaya başladı. Bu ayın başlarında Himalayar’daki askeri çatışmada 20 Hint askerin ölmesi Hintleri Çin’den gelen akıllı telefon ve diğer ürünleri boykot etmeye itmişti. Çin yapımı cihazların parçalanmasını gösteren videolar Hindistan’da Twitter gündeminde yer alıyor.

Bu gerilim sonrası Çin ürünlerini Hindistan yasakladı ve Çinli akıllı telefon üreticileri büyük darbe aldı. Dünyanın en büyük 2. pazarında Çin akıllı telefonlarda %80 hakimiyete sahipti. Bu boykotlar onları pazarın dışına itecek gibi duruyor.

TikTok uygulaması geçen sene bir haftalığına Hindistan’da yasaklandığında mahkemede günde $500.000’dan fazla kaybettiğini açıklamıştı. Bakalım bu hamle Çin piyasasında nasıl bir etki bırakacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.