Instagram Beğeni Sayısını Gizleme Özelliğini Test Ediyor

Instagram, beğeni sayısını gizleme özelliğini test ediyor. Sosyal medya devi, geçtiğimiz senelerde kullanıcı bazlı bir şekilde testlerine başladığı özellikte ileriye doğru bir adım daha atıyor. Özellik ilk tanıtıldığında, bazı Instagram hesaplarının, diğer kullanıcıların paylaşımlarındaki beğeni sayısını görme yetkisi sınırlandırılmıştı. Bu karar kullanıcıların tercihi dışında verilmişti.

Ancak şimdi, bu karar kullanıcıların kendisine sunuluyor. Bu özelliğe göre, kullanıcıların iki tercihi bulunuyor. İsteyen kullanıcılar, takip ettiği ya da etmediği diğer kullanıcıların beğeni sayısını görmeme tercihini kullanabilecek. Ayrıca, kullanıcılar kendi beğeni sayılarını da gizleyebilecek.

Buna ek olarak, Facebook platformunda da benzer bir testin başlayacağı duyuruluyor.

Şirket, özelliğin, ilk aktif olduğu 2019 yılından beri topladığı geri bildirimler doğrultusunda geliştirileceğini belirtiyor. Bu geri bildirimlerin oldukça çeşitli görüşler barındırdığını da ifade ediyor. Kullanıcıların, beğeni sayılarından dolayı utanç ya da övünç duyması sebebiyle ortaya çıkan özellik yeni bir aşamaya geçiyor.

Özellikle, düşük beğenili paylaşımların kişilerin üzerinde psikolojik bir iz bıraktığı söz konusu. Kendisini daha çok, genç kullanıcılarda gösteren bu psikolojik durum oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca, zorlu ergenlik döneminde sosyal çevredeki kişilerin görüşlerine verilen önem bu durumu daha da tetikleyebilir.

Instagram yetkilileri, bu testin küresel Instagram kullanıcılarının çok küçük bir kısmında aktif olacağını belirtiyor. Bu nedenle özelliğin kimler için kullanılabilir olacağı konusunda kesin bir kanıya varmak imkansız. Eğer özellik sizin hesabınızda aktif hale geldiyse, ayarlar üzerinden diğer kullanıcıların beğeni sayılarını gizleyebilirsiniz. Ayrıca, bir içerik üreticiyseniz ve paylaşım yapıyorsanız kendi beğeni sayınızı da gizlemeniz mümkün.

Beğeni Sayısını Gizleme Toplum Sağlığı Açısından Yararlı Olabilir

Sosyal medya üzerinden siber zorbalık ve buna bağlı psikolojik rahatsızlıklar içinde bulunduğumuz dönemde giderek artış gösteriyor. Troller ya da kötü niyetli kişiler bunu bilerek yapsa bile sosyal medya üzerinden istemeden de bazı insanları kırabiliyoruz.

Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz gibi, bazı kişiler sosyal medya üzerinden alınan beğenilere ya da yorumlara karşı farklı tepkiler gösterebiliyor. Bu nedenle Instagram’ın test ettiği bu özelliğin son derece yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik, beğeni sayılarını gizleme ya da gizlememe tercihini de kullanıcılara bırakması oldukça mantıklı.

Özelliğin test edilmesinin ardından alınan geri dönüşlere göre tüm kullanıcılara sunulacağını tahmin ediyoruz.

Siz, Instagram beğeni sayısını gizleme özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Beğeni sayılarının kullanıcıların psikolojileri üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.