İlk OLED iPad için Uzmanlardan Yeni Tarih Geldi!

Apple’ın tanıtacağı ilk OLED iPad için geçtiğimiz dönemde bazı söylentiler çıktı. Son olarak ise uzmanlar OLED iPad için tarih verdi. iPad Tedarik Zinciri Danışmanları (DSCC) 2023 yılında ilk OLED iPad‘in sunulacağını belirtti. Aynı zamanda uzmanlar İlk OLED iPad’in 10.9 inç boyutundaki iPad Air olabileceğini öne sürdü.

Buna ek olarak iPad Pro tarafında OLED teknolojisi yerine Mini LED teknolojisine devam edileceği de düşünülmekte. Halihazırda OLED ekranlar Apple Watch, iPhone ve MacBook Pro Touch Bar’ ile sınırlı. MacBook Touch Bar için OLED yalnızca klavye üzerinde bulunan Touch Bar’da kullanılmakta.

Apple Mac ve iPad içinde OLED teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu çalışmalara dair daha önce de birçok rapor ortaya çıktı. OLED teknolojisi oldukça yüksek bir maliyete sahip. Bu yüzden şimdiye kadar genellikle daha küçük ekranlarda Apple tarafından tercih edildi.

Ancak OLED ekranların sunduğu; gelişmiş parlaklık, daha yüksek kontrast, daha derin siyahlar ve daha geniş görüş açıları, Apple’ın iPad ve Mac gibi cihazlarını bir adım daha öne taşıyacak.

Ayrıca iPad Tedarik Zinciri Danışmanları (DSCC) yayınladığı aynı raporda MacBook Pro için bir detay bulunmakta. Bu detaya göre sunulan Touch Bar’ın 2021 MacBook Pro ile kaldırılacağı belirtiliyor.

Bu sayede şirket MacBook Pro’da eskiden olduğu gibi yalnızca fiziksel tuşlara geri dönecek. Touch Bar’ın kaldırılmasıyla MacBook Pro’nun maliyetlerinde de azalma meydana gelecek.

iPad Air'ın yeni neslinde çok yakında OLED teknolojisini görmek mümkün.
iPad Air 2020

iPad Beğeni Topluyor!

Apple’ın tablet tarafında sunduğu tüm iPad modelleri kullanıcılar tarafından beğeni toplamakta. Şirketin sunduğu iPad Mini, iPad, iPad Air, iPad Pro modelleri farklı kullanıcılar için farklı çözümler sunmakta.

Yakın zamanda Apple’ın güncel tasarım diline yani çerçevesiz tasarıma sahip bir iPad Mini de karşımızda olacak. Yeni iPad Mini‘ye dair detayları buradan okuyabilirsiniz!

iPad ve iPad Air tarafında ise kullanıcılara sunulan performans ve aksesuarlar oldukça beğeni topladı. Her iki cihazda Apple’ın oldukça başarılı görülen Apple Pencil ve Smart Keyboard aksesuarları ile uyumlu.

iPad Air’ın son nesili ile birlikte sunduğu tam ekran deneyimi ile birlikte çerçeve kasa oranı da bir hayli düştü. Aynı zamanda Face ID teknolojisine de kavuştu.

Son olarak iPad Pro tarafına geldiğimizde ise “bir iPad bilgisayarın yaptığı yeteneklere sahip olabilir mi?” sorusu oldukça sık gündeme gelmekte. Yakın zamanda M1 işlemciye de kavuşan iPad Pro oldukça yüksek performansı ve sunduğu yazılım, program desteği ile oldukça beğeni toplamakta.

Aynı zamanda Smart Keyboard’a ek olarak Trackpad alanına sahip bir klavye kılıf da iPad Pro için sunulmakta.

Sizler OLED teknolojisine sahip olacak ilk iPad hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.