OLED Ekranlı iPad Hakkında Önemli Gelişme!

iPad oldukça dikkat çeken özellikleri ile birlikte gelişmeye devam ediyor. Son olarak iPad Pro, M1 işlemciye kavuşmuştu. OLED ekranlı iPad ise şirketin gelecek nesilde karşımıza çıkacak yeniliği olabilir.

Koreli ETNews, iPad’in son neslinde en üst seviyede konumlanan 12.9 inç tablette mini LED’leri kullandığını belirtiyor. Buna dayanarak gelecek yıl iPad modellerinde OLED ekranların da kullanıma sunulacağını ekliyor.

Bazı kaynaklara dayandırılarak oluşturulan rapor 2022 yılında iPad’in gelecek neslinde OLED teknolojisinin kullanılacağını iddia ediyor. Raporda bulunan sonuçlara göre OLED ekranlı iPad ürününün hangi modelleri kapsayacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Ancak güven duyulan analistlerden Ming-Chi Kuo, orta sınıfta OLED teknolojisinin sunulacağını belirtiyor. Ayrıca bu modellere örnek olarak iPad Air’ı gösteriyor.

Halihazırda Apple yeni nesil iPhone ve Apple Watch modellerinde OLED ekranlar sunuluyor. Bunların haricindeki tüm cihazlarında ise LCD ekran teknolojisi kullanılıyor.

Apple ürünlerinde sunulan OLED ekranların iki tedarikçisi bulunuyor. Bu ekranlar Samsung ve LG tarafından sağlanıyor. ETNews yeni nesil iPad için olabilecek OLED ekranların bu iki tedarikçi tarafından sağlanabileceğini belirtiyor.

Yeni Nesil iPad OLED ekran

Apple geçen ay en üst seviye iPad Pro 12.9 inç model ekranlarında Mini LED teknolojisini sundu. Bu sayede ürün çok daha canlı renklerin yanında daha parlak bir ekran ile karşımıza çıktı.

Geçtiğimiz dönemde ortaya atılan iddialar, OLED ekranlı iPad Pro için 2021 sonunu gösteriyordu. Ancak yeni iddialar ile birlikte bu tarih biraz daha ilerlemiş gibi gözüküyor.

Her ne kadar bazı bilgilere sahip olsak bile tüm bilgiler söylentiden öteye geçemiyor. Bakalım önümüzdeki sene çıkacak iPad, OLED ekranlar ile birlikte gelecek mi? Bunu önümüzdeki nesil ile birlikte görebileceğiz!

LCD ve OLED Ekranlar Arasındaki Fark Nedir?

LCD teknolojisini kısaca arkadan sürekli ışık yayan bir kaynağın oluşturduğu görüntü olarak nitelendirebiliriz. Bu teknolojide arka aydınlatma ekran siyah olarak kalsa dahi sürekli aydınlatmaya devam eder.

Dolayısıyla LCD ekranlar enerji tasarrufu açısından cihazın batarya ömrü için olumsuz bir etkiye sahiptir.

OLED teknolojisi ise birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışan aydınlatmalara sahiptir. LED ekranlara göre en büyük artısı enerji tasarrufu durumu diyebiliriz.

Öte yandan bir başka örnek verirsek iPhone X,XS,XS Max gibi telefonlarda ekran siyah olsa dahi çentik kısmı ile tam bir siyah oluşmaz. Ancak OLED teknolojisi kullanan XR ile birlikte siyah görsellerde çentik ile büsbütün bir siyah görüntü oluşuyor. Buna benzer bir görüntü Mini LED’ler ile de oluşuyor.

Sizler OLED teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.