Huawei Mate X2 Katlanabilir Telefon Tanıtıldı!

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Huawei, telefon sektöründeki ilk katlanabilir telefonlardan birisi olan Mate X ile adından söz ettirmişti. Şirket, katlanabilir telefonların gelecekte hayatlarımızda daha çok yer edineceğini düşünüyor. Bu yüzden de bu alanda çalışmalarına devam ediyor. Öyle ki, katlanabilir telefon serileri olan Mate X’in yeni modeli olan Mate X2’yi duyurdular. Huawei Mate X2, telefon sektöründe adından oldukça söz ettirecek gibi duruyor.

Huawei Mate X2 Özellikleri

Serinin bir önceki modeli Mate X, gerek tasarımından kaynaklanan sorunlar nedeniyle gerek bazı donanımlarının zayıf kalması sebebiyle kullanıcılar tarafından pek ilgi görmemişti. Şirket, cihazın ilk modelinden tasarım konusunda ders çıkarmış gibi duruyor. Ancak donanım konusundaki bazı tercihleri ile kullanıcılarını yine üzebilirler.

Telefon, ilk modele göre daha şık bir tasarıma sahip. Şirket bu sefer, telefonun açılınca daha güzel bir görünüm kazanmasını sağlamış. Cihazın normal durumda 13.6 mm, en ince durumda 8.2 mm ve katlanmış durumda 14.7 mm kalınlığı bulunuyor. Katlanabilir bir cihaza göre bu kalınlıkların gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Lakin, normal cihazlarla kıyaslandığında insanların bu kalınlıktaki cihazlara alışmaları biraz zaman alacaktır.

Telefonun donanım kısmına bakacak olursak, Huawei Mate X2’nin gücünü Huawei Kirin 9000 model işlemciden alacağını görüyoruz. Grafik işlemcisi olarak ise cihazda Mali-G78 MP24 bulunduracak. Bunun dışında cihaz 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanıyla gelecek. Ayrıca cihazın 512 GB depolama alanı bulunan modeli de satışa çıkacak.

Huawei Mate X2 Modelleri

Cihazda 50 MP ana kamera bulunuyor. Ekstra geniş açı imkânı sunan 16 MP ikinci kameranın yanı sıra telefonda 12 MP üçüncü kamera ve 8 MP dördüncü bir kamera da yer alıyor. Ön kamera kısmında ise F2,2 diyafram açıklığına sahip 16 MP bir kamera ile bizleri karşılıyor.

Telefonun eleştirilebilecek en önemli kısmı ise bataryası. Huawei, Mate X modelinde 4.500 mAh batarya kullanarak kullanıcıların tepkisini çekmişti. Çoğu kullanıcı, yaklaşık 2.400 dolara satılan bir cihazda bu değerde bir bataryanın bulunmasını yetersiz olarak yorumlamıştı.

Huawei, bu konuda kullanıcıların geri dönüşlerine pek dikkat etmemiş olacak ki Mate X2 modelinde de 4.500 mAh batarya tercih edilmiş. Günlük kullanım için bu kapasitede bir batarya yeterli gibi olsa da bu fiyat aralığındaki bir cihaz için daha güçlü bir batarya kullanılabilirdi.

Huawei Mate X2 Fiyatı

Yapılan tanıtımda, Huawei Mate X2’nin 256 GB’lık modelinin yaklaşık 2.785 dolar, 512 GB’lık modelinin ise yaklaşık 2.939 dolar gibi bir fiyatla kullanıcılarla buluşacağı açıklandı. Ülkemizde ise bu değer vergiler hariç 19.500-21.000 lira seviyelerine denk geliyor.


Teknoloji her geçen gün gelişmeye ve hayatlarımıza yenilikler getirmeye devam ediyor. Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok teknolojik cihazın her geçen gün daha gelişmişleri piyasaya çıkıyor. Katlanabilir telefonlar da son yıllarda akıllı telefon piyasasındaki yerini alıyor. Birçok teknoloji şirketi katlanabilir telefon tasarımlarıyla piyasaya damga vurma çabasına girmiş durumda. Huawei de bu şirketlerin arasında ve çalışmalarına devam ediyor.

Sizler de Huawei’nin yeni katlanabilir telefonu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.