Huawei HarmonyOS 3.0 Yakında Piyasaya Sürülecek

Çinli teknoloji üreticisi Huawei‘in 24 Temmuz’da HarmonyOS 3.0 işletim sistemini piyasa sürmesi bekleniyor. Resmi lansman tarihi henüz açıklanmasa da tam yazılımla tanışmamız çok yakında gözüküyor. Öte yandan yazılımı mobil cihazlarda test ettiği de bilgiler arasında yer alıyor.

Yakın zamanda Huawei, beta programlarına başlamıştı. Bu beta programı kapsamında kayıtlı olan genel Huawei cihazları için ilk HarmonyOS 3.0 geliştirici beta sürümü yayınladı. Çinli şirket, geliştirici betası sürümünün işletim sistemini optimize ettiğini de belirtiyor.

Aynı zamanda son geliştirici betası sürümünün HarmonyOS’in kullanıcı deneyimini de daha iyi hale getirdiği ifade ediliyor. Ayrıca HarmonyOS 3.0’ın yeni yetenekleriyle süper cihaz özelliğini daha da geliştireceği diğer bilgiler arasında. Ancak işletim sisteminin resmi olarak yayınlanacağı tarih ile ilgili bir bilgi henüz mevcut değil.

Huawei HarmonyOS 3.0 için Yüksek Hız ve Performans Hedefliyor

Yeni geliştirici beta sürümü ile Huawei HarmonyOS 3.0, karmaşık arayüz uygulamalarını verimli bir şekilde geliştiriyor. Aynı zamanda uygulama başlatma hızında iyileştirmeler elde etmeye hazırlanıyor. Dahası sistem maksimum performans için çabalıyor. Performans artışı sağlamak için ise ArkUI ve ArkComiler kullandığı ifade ediliyor.

Bilindiği üzere HarmonyOS işletim sistemi, Huawei tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Ayrıca HarmonyOS, cihazlar arası çok çekirdekli bir işletim sistemi olarak da biliniyor. Dahası 2019 yılında yapılan ilk lansman Huawei Developer Conference’da sistem açık kaynak haline geldi. Açık kaynak kodunu yönetmek için ise şirket kodları OpenAtom Vakfı’na bağışladı.

Huawie, HarmonyOS işletim sisteminin ilk sürümünü yalnızca akıllı TV’ler için kullanıma sundu. Ancak HarmonyOS 2.0 ile birlikte akıllı telefon ve tabletler, akıllı saatler, ev cihazları ve üçüncü taraf donanım ürünleri de dahil oldu. Böylece yeni cihazların desteklenmesi Huawei ekosisteminde farkı ortaya koydu.

HDC 2022’de ise Huawei HarmonyOS 3.0 işletim sistemini duyurdu. Bu yazılımla birlikte gelecek görüntüsel değişiklikler açıklanmasa da temel özellikleri ile birlikte performans verimliliğin artacağı ifadeler arasında yer aldı.

Öte yandan resmi bilgiler henüz bilinmese de kaynağa göre HarmonyOS’in 24 Temmuz’da piyasaya çıkacağı ön görüler arasında. Ancak detaylı bilgiler için resmi lansmanı beklememiz gerekiyor. Hangi cihazların işletim sistemini destekleyeceği de etkinlikte ortaya çıkacak gibi gözüküyor.

Peki ya sizler Huawei’in yeni HarmonyOS 3.0 işletim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.huaweicentral.com/huawei-harmonyos-3-0-to-launch-on-july-24/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.