Akıllı Telefonlar Gizliliğimizi Nasıl Tehlikeye Atıyor?

21. yüzyılın en büyük icatlarından biri olan akıllı telefonlar, hayatımızda resmen bir devrim yarattı ve yaşam şeklimizi değiştirdi. Kamera, GPS, adres defteri, hesap makinesi vb. birçok öğenin yerini alan bu minik cihazlar sayesinde artık bilgiye eşi benzeri görülmemiş bir şekilde erişebiliyoruz. Ancak, bu kadar yararına rağmen akıllı telefonlar, kullanıcıların aklında gizliliği ihlal etmeleri konusunda soru işaretleri bırakıyor. Peki akıllı telefonlar gizliliğimizi nasıl tehlikeye atıyor?

Gizliliğimiz Nasıl Tehlikede?

Gizliliğimiz Nasıl Tehlikede?
Gizliliğimiz Nasıl Tehlikede?

Akıllı telefonlar o kadar çok işlevi yerine getiriyor ki birçoğumuz onlar olmadan hayatımızı nasıl yönettiğimizi hatırlamıyoruz bile. Sabah uyandığımızda ilk baktığımız şey olan telefonlar, sonrasında bizimle işe geliyor ve gece yatmadan önce de en son onlara bakıyoruz. Bir dizi sensör ile donatılan telefonlar onları kullandığımız bütün gün boyunca; bulunduğunuz yeri, nemi, hava sıcaklığını ve daha birçok şey izliyor.

Konum İzleme

Bir akıllı telefonun en temel özelliği, çok yönlü hücre kuleleri veya entegre GPS çipi aracılığıyla kendisini bulabilmesidir. Konum izleme bilgileri özellikle bazı durumlarda oldukça faydalı olabilmektedir. Suçlular veya şüpheliler genellikle, ivmeölçer ve barometre de dahil olmak üzere diğer sensörlerin GPS ile birlikte çalışması sonucu telefonlarının yerinin belirlenmesiyle bulunabilmekte. Bu da herhangi bir akıllı telefon kullanıcısının konumuna istenildiği zaman kolaylıkla ulaşılabileceği anlamına geliyor.

Kötü Amaçlı Uygulamalar

Akıllı telefonların işlevselliği zaman içerisinde kişiselleştirilmiş birçok uygulama ile genişletilebilir. Bunun yanında bu uygulamaların güvenilir kaynaklar tarafından üretilmeyenleri sizin hakkınızda gerekenden fazla bilgiye sahip olabilir. Uygulama izinlerini kabul ettiğinizde buna aslında isteyerek siz izin vermiş oluyorsunuz. Bir dahaki sefere bir oyunun neden kişilerinize, GPS veya kameranıza erişmesi gerektiğini sorgulamalısınız.

Wi-Fi İzleme

Hücresel bağlantılar genellikle iç mekanlarda zayıfladığı için bazı işletmeler müşterilerine ücretsiz Wi-Fi sunmakta. Bağlantıda kalmaya devam etmek isteyen müşteriler ise hizmet şartlarını kabul ederek işletmenin telefon görüşmeleri dahil kendileri hakkında her bilgiye ulaşmalarını mümkün kılıyorlar. Kullanışlı olmasına rağmen bu ücretsiz Wi-Fi bağlantısı çoğu zaman mahremiyet ihlalidir.

Kamera İzleme, Mikrofon Dinleme

Akıllı telefonlardaki kameralar her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da telefon sahibini gözetlemek için kullanılabilmektedirler. Hacker ve yazar olan Kevin Mitnick, bunun ya fiziksel erişim yoluyla telefona yazılım yükleyerek ya da uzaktan tercih edilecek bir güvenlik hizmeti yöntemi kullanarak yapılabileceğini söylüyor. 

Her akıllı telefonda bulunan mikrofon da başka bir güvenlik riskidir. Özel konuşmaları gizlice dinleyen biri olabileceği gibi veri toplama için de mikrofonlar kullanılabilir. 

Peki Gizliliğimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Akıllı Telefonun Güvenliğini Sağlamak
Akıllı Telefonun Güvenliğini Sağlamak

Akıllı telefonlar gizliliğimizi nasıl tehlikeye atıyor öğrenmiş olduk. Yine de tüm bu risklere rağmen kullanıcıların akıllı telefonların gizlilik sorunlarından kaçınmak için atabileceği bazı adımlar bulunuyor.

  • Bir uygulamayı indirmeden önce o uygulama hakkında bilgi edinin. Sizinle ilgili hangi verileri toplayıp paylaşacağını anlamak için gizlilik politikasına bakın. Eğer uygulamanın gizlilik politikasında sizi rahatsız eden bir durum varsa şuna karar verin: Bu oyunun veya bu uygulamanın benim kişisel bilgilerime gerçekten ihtiyacı var mı?
  • Ücretsiz bir uygulamaya kaydolmadan önce iki kez düşünün. Sizin için ücretsiz olan bir uygulama, geliştiricisine onu oluşturmak için bir maliyete sebep olur. Dolayısıyla geliştirici şirket sizin verilerinizi toplayıp satarak bu maliyeti karşılıyor olabilir. 
  • Bluetooth, dosyaları aktarmada veya cihazları kablosuz olarak bağlamada sizi çok fazla güçlükten kurtarabilirken, sorumlu bir şekilde kullanmazsa bilgisayar korsanlarının telefonunuza girmesi için kolay bir yol olabilir. Cihazınızın bulunabilir olmasını önlemek için kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth’u kapattığınızdan emin olun.
  • Gereksiz uygulamaların konumunuza erişimini kapatın. Telefonunuzun ayarlarını kullanarak belirli uygulamaların bilgilerinizi görmesini engelleyin.
  • Akıllı telefonunuzdan üye olduğunuz farklı platformlar için farklı şifreler kullanın.
  • Kullanmadığınız zamanlarda akıllı telefonunuzdaki uygulamaları ve oturumunuzu kapatın. Özellikle alışveriş ve banka uygulamaları için bunu uygulayabilirsiniz. Oturumunuzu kapattığınız takdirde şirketlerin uygulama içindeki bilgilere erişimi zorlaşıyor.
  • Yeni bir telefona geçerken eski telefonunuzdaki bütün verileri temizleyin. Cihazı satmanız veya geri dönüştürmeniz fark etmez, kullanmadığınız eski cihazınızda sizinle ilgili özel veri kalmadığından emin olun.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.