Google Play Güncellemesi ile Yeni Özelliğe Kavuştu!

Google, Wear OS 3.0‘ın çıkmasına az bir zaman kala yeniliklere devam ediyor. Yayınlamış olduğu Google Play güncellemesi ise bu yeniliklerin devamı niteliğinde.

Yeni Google Play güncellemesi ile akıllı saatiniz için uygulama yüklemeyi telefonunuz üzerinden yapmanız mümkün. İndirmek istediğiniz uygulamanın yükle butonuna bastığınızda buna dair bir seçim karşınıza çıkıyor olacak.

Aynı zamanda artık Google Play Store üzerinde yer alan uygulamaları da akıllı saat uyumluluğuna göre filtreleyebileceksiniz.

Google Play Store Yeni Güncelleme

Yakın zamanda Wear OS 3.0‘ın arayüz tasarımına dair detaylara da haberimizde yer verdik. Merakla beklenen sürümün ne zaman yayınlanacağı ise halen belirsiz. Ancak içereceği yenilikler ve tasarım oldukça önemli. Çünkü akıllı saat ve bileklik piyasası oldukça yüksek kullanıcı sayısına ulaştı.

Kullanıcılar satın alacağı cihazların yalnızca donanımsal değil yazılımsal tarafına da oldukça önem vermekte. Gelecek dönemde çıkacak olan Wear OS 3.0’da oldukça önem taşımakta.

Şimdilik yalnızca bu güncellemelerin önümüzdeki haftalarda kullanıcılar ile buluşacağını söylemek mümkün.

Wear OS 3.0

Yeni gelecek olan sürüme dair ilk yankıları Google I/O 2021 ile birlikte duyduk. Etkinlikte Samsung ile yapılacak işbirliğinden de bahsedilmişti. Aynı zamanda bu sürüm Samsung’un 11 Ağustos’ta gerçekleştireceği Unpacked etkinliğinde tanıtacağı saatlerinde işletim sistemi olma özelliğini taşımakta.

Yeni sürüm ile birlikte çok daha kullanışlı bir arayüz sunuluyor. Özellikle daha küçük kadran boyutlarında yaşanan okuma problemleri ufak dokunuşlarla oldukça çözülmüş durumda.

Aynı zamanda saatin içerisinde yer alan Google Play Store da görünüm olarak değişme uğradı. Bu değişim ile birlikte görsel olarak yapılan geliştirmelerin yanında telefon üzerinden uygulama yükleme de bir başka geliştirme oldu.

Ayrıca Google, Fitbit’i de satın almıştı. Fitbit ürettiği giyilebilir teknolojiler ve yazılımı ile oldukça beğenilmekteydi. Fitbit tarafında bulunan bazı özelliklerin Wear OS 3.0 ile birlikte adapte edilmesi de beklenmekte. Ancak bu özelliklerin sunulması yalnızca bir beklenti.

Günümüzde oldukça popüler olan akıllı saatler oldukça kullanışlı özelliklere sahip. Kalp sensörleri, kan oksijen seviyesi derken yakın zamanda şeker ölçümü dahi akıllı saatlerin sunduğu teknolojilere konu oldu.

Ancak bu donanım özelliklerine eşlik eden yazılımda oldukça önemli. Bu konuda iki dev firma oldukça öne çıkmakta. Bu firmalar ise oldukça tanınmış rakipler; Apple ve Google. Apple tarafında WatchOS sunulurken Android tarafında ise Wear OS sunulmakta.

Her iki yazılım da gelişen donanım özelliklerinin stabil çalışması ve kullanıcılara sunulan deneyim için oldukça öneme sahip. Sizler Wear OS 3.0 ile gelecek yenilikler hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.