Yeni Wear OS ile Play Store Tamamen Değişiyor!

Google, akıllı saat tarafında oldukça fazla yenilik ile gelecek. Geçtiğimiz dönemde gerçekleşen Google I/O 2021 etkinliğinde de Wear OS’ten oldukça fazla bahsedildi. Şimdi ise Yeni Wear OS sürümünde yer alacak Play Store uygulamasının baştan aşağıya yenilenmiş görselleri yayınlandı.

Görsellerde gözümüze çarpan ilk detay uygulamaların listelenme şekli. Yeni görünüm ile uygulamalar açık gri renge sahip bir alan üzerinde yer almakta.

Bu görünüm bir önceki nesile göre göze oldukça hoş gelmekte. Bir önceki nesilde siyah bir arka plan üzerinde uygulamalar logo ve yazıları ile yer almaktaydı.

Bir diğer yapılan yenilik ise uygulamaları açma konusunda. Önceki sürümde uygulamaları açmak için küçük bir dairesel logo kullanılmaktaydı.

Şimdi ise elips formunda bir arka plan ile birlikte tüm ekranı kaplayan bir uygulama açma butonu kullanılmakta.

Yenilenen bu tasarım dili görsel açıdan çok daha sade ve daha toplu görünmekte. Aynı zamanda bu tasarımın en büyük faydasının da küçük kadran boyutuna sahip saatlerde olması muhtemel.

Bir önceki sürümlerde kullanıcılar Wear OS ile küçük kadranlı saatlerde bazı kullanım sıkıntılarına sahipti.

Ancak yeni sürüm ile yapılan tasarım değişikliği çok daha fazla nesneyi kadrana sığdırmayı mümkün hale getirecek.

Yeni Wear OS ile Play Store uygulaması da tamamen yenileniyor.
Üst kısım yeni, alt kısımda ise eski Wear OS (Kaynak: 9to5Google)

Wear OS için Play Store en son 2019 yılının sonlarında tamamen değişti. Bu yenilenen tasarımda Wear OS’in yeni sürümü için oldukça önemli.

Google, kullanıcıların saatline uygulama yüklemesi konusunda ki deneyimini oldukça önemsiyor. Ayrıca şirket kategorilere göre ayrı ve kullanılması kolay bir Play Store deneyimi hedeflemekte.

Wear OS ve Google

Akıllı saat ve bileklik pazarı her geçen gün daha da popülerlik kazanmakta. Şirketler de daha gelişmiş özellikler ile akıllı saat ve bileklikleri kullanıcıların beğenisine sunmakta.

Google tarafında akıllı saat yazılımı ilk olarak Android Wear olarak karşımıza çıktı. Google I/O 2014 etkinliğinde duyurulan Android Wear için HTC, Samsung, LG gibi şirketlerin ortaklığı da açıklandı.

Ancak Samsung aynı zamanda akıllı saatleri için Tizen işletim sistemini de kullandı. Google I/O 2021 etkinliğinde artık Samsung tarafında da Wear OS’in tamamen kullanılacağı açıklandı.

Wear OS’in yeni sürümü 3.0 ismini alacak. Aynı zamanda Samsung Tizen tarafından bazı esintiler de yeni Wear OS’te yer alıyor.

Google’ın satın almasından sonra Fitbit’in sunduğu bazı antrenman ve veri özellikleri Wear OS 3.0 ile gelecek.

Yeni Wear OS sürümünün ne zaman sunulacağına dair ise net bir bilgi henüz bulunmamakta.

Sizler yeni gelecek Wear OS sürümü ile yenilenen Play Store hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.