Google I/O 2021 Etkinliği Gerçekleşti!

Uzun zamandır beklenen Google I/O 2021 etkinliği gerçekleşti. Etkinlik, müzik ve görsel bir gösteri ile başladı. Aynı zamanda bu gösteride makine öğrenmesi kullanıldığı sıklıkla aşağıda belirtildi. Bu sayede arkada bulunan karakterler çeşitli hareketleri müziğe göre gerçekleştiriyordu.

Pandemi dönemi nedeniyle uzaktan gerçekleştirilen etkinliklere oldukça alıştık. Bu etkinlik de açık havada, Google Campus bahçesinde gerçekleşti.

Etkinlikte tanıtılan en önemli yenilikler şu şekilde:

Android 12

Google Etkinliği I/O 2021 ile birlikte Android’in merakla beklenen yeni sürümü de kullanıcıların beğenisine sunuldu. Android 12 oldukça renkli ve göze hitap eden bir arayüz tasarımı ile karşımıza çıkıyor. Bu arayüz kişiselleştirebilir birçok yeniliği içinde barındırıyor.

Örneğin, kilit ekranı görselleri farklı şekilde seçildiğinde yazı fontları ve çeşitli desenler o görsel rengine uygun bir hal alıyor. Ayrıca yeni Android sürümünün, daha akıcı ve başarılı animasyonlarla da karşımıza çıkacağı ifade ediliyor.

Android 12 ile gelen bir başka özellik ise Google Asistan’ı uyandırmanın yeni biçimi oluyor. Yeni Android sürümüyle birlikte güç tuşuna basılı tutarak da Google Asistan’ı uyandırmak mümkün.

Google Android 12 arayüz görselleri
Google Android 12 Arayüzleri

Gizlilik

En çok dikkat çekilen nokta ise gizlilik. Günümüzde oldukça önemli bir konu olan bu durum Google tarafından etkinlikte sıklıkla dile getirildi. Android işletim sistemi ile en ucuzdan en pahalı cihaza kadar aynı güvenlik standartlarını sunmayı hedeflediklerini belirttiler.

Güvenlik konusunda bir dizi yazılımsal geliştirmeler yapılmış. Bunun yanında parmak izi ile birçok dosyaya erişim izni koyabilme gibi yeniliklerde bulunuyor. Ayrıca Android 12 ile birlikte, her zaman için bildirim çubuğu üzerinden kamera ve mikrofon erişimini tamamen kapatmak mümkün.

Aynı zamanda hesap gizliliği gibi konulara değinen Google, şifrelerin basit yapılara sahip olmasının en büyük problem olduğunu belirtiyor. Buna çözümü ise şifre oluştururken karşımıza çıkan yeni Google şifre önerisi oluyor.

Google gelecekte şifresiz olarak hesaplara giriş yapmayı hedeflediğini de belirtiyor. Bu yöntem ile güvendiğiniz bir cihazınızdan verilen izin ile farklı cihazlarda kolaylıkla giriş yapmanız mümkün olabilecek.

Google, Android 12 ile gizlilik panelinden erişim izni isteyen uygulamaları tek bir yerden denetleme imkanı sunacak. Örneğin, kamera ve konum izni isteyen bir uygulamanın izinlerini tek bir panel ile kapatabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Google, yaklaşık konum izinleri özelliğini de tanıtıyor. Bu sayede hava durumu gibi uygulamaların konumunuzu tam olarak öğrenmesinin önüne geçiliyor. Böylece, konum açısından da kullanıcı gizliliği sağlanmış oluyor.

Google, Android 12 Beta sürümünün bugün itibariyle aktif hale geldiğinin de haberini veriyor.

Android Auto ve Google Ekosistemi Neler Kazanıyor?

Android Auto günümüzde tüm segment araçlarda kullanılıyor. Bu tarafta yenilikler hedefleyen Google, Android Auto sayesinde telefonu araba anahtarı olarak kullanmayı getiriyor. Bu sonbaharda gelecek güncelleme sayesinde akıllı telefonunuz ile aracınızı kilitleyebilir ya da açabilirsiniz.

Digital Car Key olarak isimlendirilen özelliğin ilk olarak sadece Google Pixel ya da Samsung Galaxy telefonlar için mümkün olacağını belirtelim.

Google’ın etkinlikte tanıttığı bir diğer uygulaması ise Google Smart Canvas. Bu uygulama ile pandemi döneminde uzaktan çalışan kişiler için çok daha verimli ve kolay bir çalışma ortamı sunulmasını hedefliyor. Ortak olarak belge düzenleme, Google Meet desteği ve daha birçok yeniliği birlikte getiriyor.

Ancak Google Canvas şimdilik kullanıcılar için aktif değil. Google en kısa zamanda özelliğin kullanıcılar için de aktif olacağını belirtiyor.

Yeni Dil Modeli LaMDA Merak Uyandırıyor

Google aynı zamanda LaMDA adı verilen yeni bir servis tanıtıyor. LaMDA çığır açacak bir dil modeli gibi gözüküyor. Diyalog uygulamaları için geliştirilen LaMDA, oldukça geniş bir katalogda konuşma becerisine sahip.

Bu yeni yapay zeka dil modeli, gelecek konusunda oldukça umut vadediyor. Mizah anlayışı, akıcı ve anlamlı diyaloglar ile herhangi bir konu hakkında konuşabileceği iddia ediliyor. GPT-3 ile benzer bir yapay zeka olan LaMDA hakkındaki gelişmeler de merakla bekleniyor.

Google I/O 2021
Tanıtılan bazı yeniliklerin ekran görüntüleri de yayınlandı.

Son olarak Google Maps tarafındaki gelişmelerden bahsedelim. Google Maps için yapılan geliştirmelerden ilki canlı olarak konumu gösterebilme. Yani hiç bilmediğiniz bir konumda kameranız ile nasıl gideceğinizi gösteren bir özellik. Bu bir arttırılmış gerçeklik (AR) örneği diyebiliriz.

Etrafı dolaşırken merak ettiğiniz bir bina ya da restoranı düşünelim. Google Maps, yeni güncelleme ile sizlere kameranızı doğrulttuğunuzda anlık olarak merak ettiğiniz tüm yapıları ve benzerlerini gösterme özelliğini sunuyor.

Ayrıca, Google Maps üzerinde saat dilimine göre gösterilen restoranları filtreliyor. Yani restoranın kapalı olduğu bir saatte ise size o konumu göstermiyor. Son olarak ise artık Google Maps üzerinden trafik ışıkları ve yaya geçitlerini görmeniz de mümkün.

Sizler yeni Android 12 ve Google yenilikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.