Google Duo ve Meet Platformları Birleşiyor

Google tarafından yapılan duyuruya göre Google Duo ve Meet birleşiyor. Görüntülü sohbet hizmeti olan Google Duo, yakın zamanda şirketin diğer bir görüntülü sohbet hizmeti olan Google Meet ile bir araya gelecek. Bu sayede Google Duo artık Google Meet adıyla piyasada yer alacak.

Google Duo, aramalar da dahil olmak üzere Meet’in bütün özelliklerini almış olacak. Ayrıca yeni adı Google Meet olarak değişecek. Duo üzerindeki bütün kullanıcıları Meet’e aktarmak biraz zorlayıcı olabilir.

Ancak Google, bu hamlesiyle iletişim araçlarında yaşanan sorunları çözeceğini iddia ediyor. Google Workspace’in genel müdürü ve başkan yardımcısı olan Javier Soltero, bu hamlenin bir süredir düşünüldüğünü de belirtiyor.

Şirketin 2020 yılında Duo ve Meet’i birleştirmek için ekipleri bir araya getirdiği ifade ediliyor. Buna ek olarak Soltero, Google’ın bütün video pazarına ortak bir hizmet platformu ve kullanıcı deneyimine yardım eden bir ürünle hizmet etmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Ürün yönetimi direktörü Dave Citron, pandemi sırasında Duo ve Meet’in kullanımının hızla artış gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca Citron, “Uygulamaları bir araya getirmenin, iki ürünün de iyi yönlerinin birleşmesinin temeli güçlendirdiğini” de ifade ediyor.

Google Duo ve Meet Birleşiminde Kullanıcıları Neler Bekliyor?

Son birkaç yılda Google, Meet’e birçok Duo özelliğini getirdi. Şimdi ise Duo, planlı aramalar ve toplantılar da dahil bütün Meet özelliklerini alacak. Bu sürecin ise birkaç hafta içinde gerçekleşeceği ifade ediliyor. Ancak Citron ve Soltero, Google’ın temkinli bir yaklaşımda olacağını belirtiyor. Olası bütün sorunlar için dikkatli bir yol izleyeceklerini, gerekirse hataları düzeltmek için süreci yavaşlatacağını da söylüyor.

Buna ek olarak Citron ve Soltero, kullanıcıların, Duo platformunun adı değişse bile uygulamayı önceki gibi kullanmaya devam etmesi gerektiğini belirtiyor. İkili, toplantı planlamak istemeyen kullanıcıların buna zorunlu olmayacaklarını da ekliyor. Benzer şekilde Meet kullanıcıları, planlı toplantılar için uygulamayı kullanmaya devam edebileceklerini söylüyor.

Kullanıcıların iki platform arasında seçim yapması alışılmış bir durum değil. Soltero da bu düşünceye katılıyor. Bu konu hakkında ise Soltero; ‘Önemli olan, kişilerin araçları hangi amaçla ve durumda kullanacaklarıyla ilgili seçimi nasıl yaptıklarıdır’ ifadelerini dile getiriyor.

Bu karar sayesinde Google’ın görüntülü sohbet karışıklığı son bulacak gibi gözüküyor. Google Duo ve Meet’in birleşmesi, geçici toplantılar için platformu daha çok kullanmayı sağlayacağa benziyor. Yakın zamanda Duo, Meet özelliklerini içeren bir güncelleme alacak. Bu yıl içinde Duo’nun adı Google Meet olarak değişecek. Mevcut Meet platformu da ‘Meet Original’ olacak. Ayrıca zaman içerisinde bu uygulamanın kullanımdan kalkacağı da ifade ediliyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/1/23149832/google-meet-duo-combination-voice-video

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.