Google, Bulut Güvenliğini Artırmak için Yatırım Yapıyor

Google, bulut güvenliğini artırmak için yüklü bir yatırım gerçekleştiriyor. İsrail merkezli Siemplify şirketini satın almak için harekete geçen Google, kendi bulut güvenlik sistemi olan Chronicle’ı geliştirmek için adım atıyor.

Bulut teknolojileri günümüzün değişmez bir parçası haline gelme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki çok yakın bir zamana kadar hayatımızda olmayan bu teknoloji artık sürekli elimizin altında. Yükselen internet hızları da bu durumu tetikleyen unsurlardan birisi.

Tabii ki bu teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanım sıklığı da artış gösterdi. Her geçen gün daha fazla kullanıcı bulut sistemlerini kullanmaya başladı. Bu nedenle bulut sistemlerinin güvenliğini de aynı şekilde artırmak büyük önem teşkil ediyor.

Google da bu durumun farkında olacak ki kendi bulut sistemlerini korumak için Chronicle isimli bir servis geliştiriyor ve kullanıyor. Üstelik bu servisin çok daha gelişmiş hale gelmesi için adımlar attığını söylemek de yanlış olmaz. Çünkü Google, bulut güvenliğini artırmak için Siemplify isimli bir güvenlik şirketini 500 milyon dolara satın almak için harekete geçtiğini duyuruyor.

Google, konuyla ilgili paylaştığı duyuruda Siemplify’ın yeteneklerini Chronicle’a entegre edeceklerini belirtiyor. Riski daha iyi yönetmek ve maliyete azaltmak için bir araç olduğu belirtilen Siemplify, Google Cloud sisteminde de bu yeteneklerini sergileyecek gibi gözüküyor.

Buna ek olarak şirketin, siber tehditlere karşı daha hızlı ve hassa yanıtlar vermesini destekleyeceği belirtiliyor. Ayrıca, Güvenlik Operasyonu Merkezi’nde yer alan analistlerin daha güvenli bir şekilde iletişime geçmesi için de yararlı olacağı ifade ediliyor.

google-bulut-guvenligini-artiriyor

Siemplify, Google Cloud ile Güçlerini Birleştiriyor

Siemplify’ın ilk olarak oraya çıkışı 2015 yılına dayanıyor. Günümüze kadar 58 milyon dolar yatırım almış bir siber güvenlik şirketi olarak dikkat çekiyor. Konuyla ilgili Rueters tarafından paylaşılan haberde; Siemplify’ın bir sonraki finansman turuna hazırlandığı belirtiliyor.

Ancak bu tura başlamadan önce Google’ın şirketi satın almak için harekete geçtiği ifade ediliyor. Google’ın hamlesi başarılı olmuş demek de yanlış olmayacaktır.

Google’ın geliştirdiği Chronicle ise ilk olarak 2018 yılında kendini gösterdi. Bu servisin, güvenlik ile ilgili bilgileri; algılamaya, analiz etmeye ve depolamaya yardımcı olması hedefler arasındaydı. Ardından Google Cloud bünyesine giren Chronicle, kurucu ortak Mike Wiacek de dahil bazı çalışanlarını kaybetti. Google ise Chronicle’ı geliştirmek için adımlar atmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/1/5/22868284/google-chronicle-siemplify-acquisition-security

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.