Google Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Google, kullanıcıları için bazı özellikler sunuyor. Bunlardan birisi ise arama geçmişini takip edebilme özelliğidir. Bu özellik, web siteleri ve uygulamalar açıkken kullanılır. Örneğin web ve uygulamalar özelliği kullandığınız cihazda Google açık ise yaptığınız bütün aramalar kayıt edilir. Google, böylece kullanıcısına önereceği içerik ve reklamlar için kişisel bir kullanım sunar. Kullanıcının karşısına çıkan reklamlar ve öneriler geçmiş kullanımlarıyla doğru orantılı olacak şekilde olur. Ancak bu durumdan rahatsız olan kişiler, Google arama geçmişi silme nasıl yapılır diye merak ediyorlar.

Bu özelliklerden yararlanmak istemeyen kullanıcılar için Google, arama geçmişini silme imkanı sunuyor. Dolayısıyla geçmiş veya gelecek kullanımlarının Google tarafından depo edilmesini önlemek kullanıcıların elinde oluyor. Bundan dolayı arama geçmişini silmek gizliliklerini korumak adına birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Gizliliğini düşünerek bu işlemi gerçekleştirmek isteyen ancak arama geçmişini nasıl silebileceğini bilmeyen teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için Google arama geçmişi silme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Bazı kullanıcılar için arama geçmişinin kaydedilip hesabın kişiselleştirilmesi avantaj niteliğindedir. Ancak Google kullanıcılar için bu özelliğin yönlendirilmesi imkanı sunar. Dolayısıyla kullanıcılar arama geçmişini kolayca silme imkanına sahipler.

Google, kaydedilen arama geçmişini manuel olarak silmenin yanında otomatik olarak silinmesi için de ayarlama yapma imkanı sunar. Arama geçmişini silerken sadece belirli bir güne ait verileri silebilirsiniz. Bunun yanı sıra sadece belirli bir zaman aralığına ait verileri ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak önemli bir nokta belirtmek gerekirse sildiğiniz arama geçmişini geri almanız mümkün değildir. Telefon, bilgisayar gibi cihazlarla silme aşamalarını inceleyelim.

Bilgisayarlar Üzerinden Google Arama Geçmişi Silme

 • Öncelikle Google hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinize giderek hesap ayarları sayfasına gidiniz.
 • Daha sonra sol tarafta karşınıza çıkan menüden “Veriler ve Gizlilik” seçeneğini seçiniz.
 • “Veriler ve Gizlilik” sayfasında karşınıza çıkan sayfada bulunan “Yaptıklarınız ve gittiğiniz yerler” kısmına gelerek burada yer alan “Etkinliğim” seçeneğine tıklayınız.
 • Etkinliğim sayfasında Google hesabınıza ait tarama geçmişinin yer aldığı sayfaya ulaşacaksınız. Bu sayfa üzerinden arama verilerinizi kolaylıkla silme imkanına sahipsiniz.
Bilgisayarlar Üzerinden Google Arama Geçmişi Silme - 1
 • Silinmesi istenilen veri arama geçmişinin tümü olabilir. Bu durumda Sil tuşuna bastıktan sonra “Tüm zamanları sil” seçeneğini seçin.
 • Benzer şekilde sadece belirli bir döneme ait verileri silinmesini istediğinizde sil kısmının üzerinde yer alan “özel aralığı sil” seçeneğine tıklayın.
 • Ek olarak sadece belirli bir gün için kaydedilen verilerin silinmesini isteyebilirsiniz. Bunun için silinmesini istediğiniz günü seçmeniz gerekir. Ondan sonra “etkinlikleri sil” seçmeniz yeterli olur.

Android Cihazlarda Google Arama Geçmişi Silme

Silinen arama geçmişinin geri alınamaması bu cihazlarda da olanaksızdır. Ek olarak silinmesi istenilen verilerin hangi veriler olduğu ve hangi zaman aralığında olduğu kullanıcılar tarafından belirlenir.

 • Android işletim sistemi ile çalışan telefonunuz veya tabletinizde Google uygulamasını açın.
 • Ondan sonra karşınıza çıkan arama ekranının sağ üst köşesinde bulunan profilinize tıklayın. Bu profil resmi, isminizin baş harfi veya profil resminiz olacaktır.
 • Daha sonra “Arama geçmişi” seçeneğine tıklayın.
 • Silinmesini istediğiniz arama geçmişini seçin.
 • Silinmesini istediğini arama geçmişi tüm arama geçmişiniz ise, “Tüm zamanları sil” seçeneğine dokunun.
 • Ek olarak silinmesini istediğini arama geçmişi belirli bir gün veya belirli bir döne aralığı olabilir. Bu sayfa üzerinden tercihinizi yapabilirsiniz.

iOS Cihazlarda Google Arama Geçmişi Silme

 • iPhone ve iPad üzerinden Google uygulamasını açın.
 • Sağ üst tarafta yer alan profilinize tıklayın.
 • Arama geçmişini sil seçeneğine dokunun.
 • Ondan sonra karşınıza çeşitli zaman dilimleri gelecektir. Ekranda karşınıza çıkan yönlendirmeler ile silmek istediğiniz zaman dilimini, günü veya bütün veri geçmişini silin.

Google Arama Geçmişini Otomatik Olarak Silme

Arama geçmişini otomatik olarak silme ayarını yaptıktan sonra da manuel olarak istediğiniz zaman arama geçmişi silebilirsiniz. Ancak otomatik olarak silinmesini isterseniz yapmanız gerekenlere bakalım.

Bilgisayarlar Üzerinden Otomatik Olarak Arama Geçmişi Silme

 • Bilgisayarınızda etkinliğim kısmındaki arama geçmişi bölümüne gidin.
 • Ondan sonra çıkan sayfanın sol üst tarafında bulunan “Kontroller” seçeneğine tıklayın.
Bilgisayarlar Üzerinden Otomatik Olarak Arama Geçmişi Silme - 1
 • Otomatik sil seçeneğine tıklayın. Böylece otomatik silme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.
Bilgisayarlar Üzerinden Otomatik Olarak Arama Geçmişi Silme - 2
 • Çıkan sayfa içerisinde yer alan ayarlamalar ile silinmesini istediğiniz verilerin otomatik silinmesini sağlayabilirsiniz. Ondan sonra sayfada karşınıza çıkan talimatları uygulayın.

Android Cihazlarda Arama Geçmişini Otomatik Olarak Silme

 • Cihazınızda Google uygulamasını açın.
 • Sağ üst tarafta göreceğiniz profilinize basın.
 • Arama geçmişi seçeneğine tıklayın.
 • Ondan sonra açılan sayfada “kontroller” sayfasına tıklayın.
 • Açılan sayfada “Web ve Uygulama Etkinliği” kısmı mevcut. Açılan sayfada bulunan “otomatik sil” ifadesini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun sonucunda arama geçmişi silme özelliği aktif hale gelecektir.

iPhone veya iPad Üzerinden Arama Geçmişini Otomatik Olarak Silme Ayarı

 • iPhone veya iPad üzerinden Google ekranına girin.
 • Sağ üst köşede yer alan profilinize tıklayın.
 • “Google Hesabınızı Yönetin” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfada en üste yer alan “Veriler ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan “Geçmiş ayarları” seçeneği altında yer alan “Wen ve Uygulama Etkinliği” ifadesine dokunun.
 • Otomatik silme seçenekleri başlığı altında yer alan yönlendirmeler ile silmek istediğiniz verileri işaretleyin.

Google, Hangi Geçmiş Verileri Kaydeder?

Google, cihazınız üzerinden son 90 günde ziyaret ettiğiniz bütün web siteleri kaydeder. Ancak gizli modda ziyaret ettiğiniz ya da tarama geçmişinden manuel olarak silinmiş web siteleri, Google tarafından depolanmaz. Buna ek olarak herhangi bir cihazda veya tarayıcıda Google hesabınızı kapattıysanız geçmişte eriştiğiniz web siteleri depolanmaz.

Google Arama Geçmişi Neden Temizlenmeli?

Google, arama geçmişi kayıtlarını tutarak internet üzerinden attığımız her adımı kaydedip uzun bir süre boyunca saklar. Dolayısıyla internet üzerinde attığınız adımların temizlenmesi güvenlik için önemlidir. İnternet dünyasında attığınız her adımın takip ediliyor olması ayak izlerinizin sürekli kaydediliyor olması anlamına gelir.

Teknoloji dünyasında günlük birçok işimizi internet üzerinden yaparız. Dolayısıyla alışverişten sağlığa birçok bilgi birikimimiz internette ayak izi olarak kalır. Google üzerinde yapılan bir alışveriş ya da ürün araması, ihtiyacımız olan ürünün detayının veri olarak saklanmasına neden olur.

Bunun yanında aldığımız ürün için kullandığımız kart numarası veya başka kişisel bilgilerimiz de veri niteliğinde saklanır. İnternet ayak izlerinin kaydedilmesi ve uzun süreli saklanması kullanışlı bir özellik olarak sunulmaktadır. Ancak birçok kullanıcı, bu durumu özel alanın ihlali olarak görmektedirler.

Google, toplanılan kullanıcı verilerini arama motoru ya da başka bir aracı ile çeşitli çıkarlar doğrultusunda kullanmaktadır. İnternette dolaşırken karşımıza çıkan reklamlardan tutun internetin bize yönlendirdiği etkinlik ve uygulamalar verilerin aktif bir şekilde güncellenip kullanıldığına işaret eder.

Kullanıcıların interneti kullandıkları cihazın başka bir kullanıcı tarafından kullanılması aynı şekilde verilerinin başkaları tarafından öğrenilmesine neden olur. Gelmiş geçmiş bütün internet aramalarının kaydedilmesi bazı kullanıcılar için önemli bir durum olarak kabul edilmez.

Ancak bu durumu umursayan birçok kullanıcı olacaktır. Bu durumu umursayan ve arama geçmişinin kaydedilmesini istemeyen kullanıcıların verilerinin dolayısıyla arama geçmişlerinin temizlemesi hakları vardır.

Google Üzerinden Gizli Olarak Arama Yapmak

Google üzerinden gerçekleştirdiğiniz aramaları ya da etkinliklerin görüntülenmesini istemiyorsanız tarayıcınızı gizli modda kullanabilirsiniz. Kullandığınız gizli tarama özelliği ziyaret ettiğiniz web sitelerin kaydını tutmayacaktır. Aynı zamanda bu mod göz atma geçmişinizi, site verilerini ve çerez bilgilerini kaydetmez. Ek olarak tarama işlemi sırasında ilgilendiğiniz dosyalar ve indirdiğiniz dosyalar tarayıcınızda yer işaretleri olarak kalmaktadırlar.

Gizli mod kullanım sırasında tarama geçmişiniz, çerezleriniz veya siteleriniz, formlara girdiğiniz bilgiler ve web sitelerine verdiğiniz izinler Google tarafından görülmez veya kaydedilmez. Dolayısıyla siz ve cihazınızı kullanan diğer kişiler o verilere daha sonra ulaşamazsınız.

Gizli Taramayı Durdurmak

Gizli mod penceresi normal tarayıcı penceresinden farklı ve ayrı bir modda çalışır. Aynı zamanda gizli mod ekranında aktifseniz ve yeni bir pencere açtıysanız açtığınız yeni pencere de gizli modda açılacaktır. Bu moddan çıkmak için bütün gizli sekmeleri kapatmanız gerekir.

Gizli mod ekranında taramanızı devam ettiriyorsanız gizli mod sembolünün yanında bir sayı görebilirsiniz. Bu sayı kaç tane gizli mod ekranının açık olduğunu ifade eder.

Gizli pencereyi kapatmak için;

 • Kullandığınız tarayıcıda açtığınız gizli pencereye gidin.
 • Daha sonra kullandığınız tarayıcıda normal bir sekmeyi kapatır gibi gizli sekmeyi kapatın.

Gizli Mod ile Hangi Bilgiler Görünür Haldedir?

Gizli mod ile tarama işlemi yaptığınız süre boyunca ziyaret ettiğiniz web sitesi, web hizmeti ve arama motoru IP adresinizi görebilmektedir. Böylece siteler kullanıcının bulunduğu genel alanı tanımlar. Aynı zamanda gizli mod kullanırken gerçekleştirdiğiniz etkinlikler görünür halde olacaktır. Aynı zamanda Gmail gibi bir hizmette oturum açarsanız oturum açtığınız web hizmetinde kimliğiniz bilinecektir.

Ek olarak ödeme, şifre ve iletişi bilgilerinize bu sekmede de bulup kullanabilirsiniz. Ancak gizli modda kaydettiğiniz bilgileri değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Gizli mod kullanımı sırasında indirilen dosyalar saklanmaz. Fakat kullanım sırasında indirilen dosyalar, gizli mod sırasında ve gizli moddan çıktıktan sonra indirilenler klasöründe yer alırlar.

Dolayısıyla gizli moddan çıktıktan sonra dosyalar, indirilen dosyalar sonrasında görülebilir. Bu durum aynı cihazı kullandığınız insanların arama sizin geçmişinizi görmesine neden olur.

Google Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Google, kullanıcılarının arama geçmişini kaydetmektedir. Bu durum kullanıcılara özel önerilerin sunulması veya kullanıcıların kolay kullanımı için başarılı bir özellik olarak sunulabilir. Ancak bütün bunların yanında bazı kullanıcılar için olumsuz bir kullanım özelliğidir. Bazı kullanıcılar aramalarının daha sonra kimse tarafından görünmesini istemez.

Bu noktada verilerinin Google tarafından kaydolmasını istemeyen kullanıcılar için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Arama geçmişinin kaydolmasını istemeyen kullanıcılar bu verileri manuel ya da otomatik olarak silme yetkisine sahiptir. Bunun yanında arama geçmişlerindeki bazı verilerin hiç kaydedilmemesini sağlar.

Yazımızda manuel olarak tek tek istemediğiniz verilerin silinmesini anlattık. Ek olarak verilerin hiçbir zaman kaydolmaması için kullanabileceğiniz bir özelliğin aktif hale getirilmesi hakkında bilgiler verdik. Bunun yanı sıra manuel ve otomatik olarak gerçekleşebilen bu işlemlerin farklı cihazlar üzerinde arama geçmişinin ve tarama verilerinin silme aşamalarını anlattık. Bu işlemleri yaparken sildiğiniz verilerin geri alınamayacağını unutmamanız gerekiyor. Bundan dolayı sildiğiniz verilerin sorumluluğu, tamamen size aittir.

Google arama verilerini silme işleminizi yapmanıza gerek kalmadan verilerinizin kaydedilmesini engelleyebileceğiniz bir yöntem sunduk. Bu yöntem, gizli modda sayfaları açmak olarak ön plana çıkıyor. Yazımızda gizli mod yöntemini nasıl kullanacağınızı ve kapatacağınızı ayrıntılı olarak anlattık.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Google arama geçmişi silme rehberinin burada sonuna geldik. Sizler de Google arama verilerinin silinmesi hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sosyolog, teknoloji dünyasındaki haberleri takip ederek içerikler üretiyor.