Google, Android 12 Beta 2.1’i Hata Düzeltmeleriyle Yayınladı

Google yaklaşık bir ay önce Android 12 Beta sürümünü duyurdu. Bugün üçüncü düzeltmesini alan Beta sürümü beklenen hata düzeltmelerini de almış oldu.

Beta 2.1 ile kullanıcıların kilit ekranındaki öğelere erişmesini engelleyen sorunlar düzeltildi. Örneğin bildirim gölgesini aşağı kaydırma, bildirimleri kaydırma ve hatta telefonun kilidini açmak için kaydırma gibi sorunlar bu sayede ortadan kalktı. Ayrıca hava durumu ve takvim etkinliği bilgilerinin yer aldığı widget’larda da doğru görüntülenmeme sorunu da güncelleme ile beraber düzeldi.

Bunlara ek olarak bir düzeltme de kamera ve mikrofon izin simgelerine geldi. Bazı telefonlarda yeniden başlatılana kadar bu simgeler kayboluyordu. Google, yeni güncelleme ile bu sorunları da çözdüğünü açıkladı.

En önemlisi, Android 12 Beta’yı yükledikten ve cihazı sıfırladıktan sonra kullanıcıları kurulum sihirbazında takılıp bırakan bir hata da ortadan kalktı. Bu sayede kullanıcılar Android 12 Beta yüklerken bir sorunla karşılaşmayacaklar. Ayrıca hareketli gezinmeyle en son uygulamalara erişirken bazen oluşan titreme veya titreyen animasyonlara neden olan bir sorun da ortadan kalktı.

Şimdi Yeni Bir Sorun Var!

andorid beta 12 -teknolojiorg

Tüm bu sorunlar çözüldü fakat Android Beta 2.1 yeni bir sorun ile karşı karşıya. Bu sorun Wi-Fi ile ilgili. Yeni güncellemeden sonra hızlı ayarlar sekmesinde bulunan “Wi-Fi ağından ayrıl” seçeneği ortadan kalktı. Google henüz bununla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı. Fakat bazı analistler bunun geçici bir hata olduğunu ve bir sonraki güncellemeyle düzeltilebileceğini dile getiriyorlar.

Beta sürümlerinde bu tarz sorunların olması gayet doğal. Zaten burada amaç hataları görüp stabil olan sürüm için bu sorunları ortadan kaldırıp yazılımı geliştirmek. Telefon yazılımlarıyla çok ilgili değilseniz yeni sürümlerin stabil olarak çalışması kesinleşmeden telefonunuza kurmanızı tavsiye etmeyiz. Aksi takdirde oluşabilecek sorunlar günlük hayatınızda telefonunuzun bazı özelliklerini kullanmanıza engel olacaktır.

Android 12 Beta kullanıcıları için güncelleme SPB2.210513.011 kodu ile yayınlandı. Kullanıcılar bugün itibariyle bu sürüme ulaşabilirler.

Android 12 Güncellemesi Alacak Telefonlar listesini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Android Beta 12’ye ait en güncel bilgileri vakit kaybetmeden ulaşmak için bizi takip edin!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!