Giyilebilir Teknoloji Harikaları – 2021

Giyilebilir teknoloji ürünleri son yıllarda hemen hemen herkesin hayatında yerini almaya başladı. 2021 yılında da tüm hızıyla gelişmeye devam eden teknoloji, insanların hayatına farklı konforları da beraberinde getiriyor. Bilimkurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz cihazlar gündelik hayatımızın bir parçası olmaya çoktan başladı bile. Genel satış rakamları dikkate alındığında, dünya nüfusunun çoğunun bu teknolojiler hakkında olumlu olduğu görünüyor. Biz de sizler için 2021 yılında tercih edebileceğiniz giyilebilir teknolojileri listeledik.Giyilebilir Teknoloji – Akıllı Saatler

Akıllı saatler giyilebilir teknolojinin başta gelen ürünlerinden. Çoğu insan artık normal saat yerine akıllı saatleri tercih ediyor. Normal standartlarda bir akıllı saat adımsayar ve nabız ölçer gibi temel özelliklerle geliyor. Çok düşük fiyatlardan başlayıp çok yüksek fiyatlara kadar, her bütçeye hitap eden modeller mevcut.

Akıllı saatlerin listesine geçmeden önce 2020 yılında en çok tercih edilen akıllı saatin Apple Watch olduğunu da bilmekte fayda var. Şimdi bu yılın trendde olan akıllı saatlerine ve özelliklerine bir bakalım.

HUAWEI WATCH GT Serisi

HUAWEI WATCH GT Serisi
Huawei Watch GT Series

Görünüm olarak çok estetik, ince ve şık bir tasarıma sahip. Huawei‘nin kendi geliştirdiği giyilebilir çip Kirin A sayesinde 2 haftaya kadar pil ömrü sunuyor. Bu durum, pil ömürlerinde ciddi bir gelişme olduğunu ve çoğumuzun sorunu olan pil ömrünü tarihin tozlu sayfalarına kaldırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını gösteriyor. Arama yapma, aynı anda birden çok uygulama kullanma, nabız takibi, adımsayar, profesyonel spor eğitmeni ve günlük yaşam asistanı desteği ile kullanıcıları oldukça memnum edebilecek bir saat. Fiyatı 800 – 1000 TL arası değişiklik gösteriyor.

Serinin yeni çıkan GT 2 modelleri ise 1250 – 1400 TL arası fiyatlara satın alınabiliyor.

Samsung Galaxy Watch Active2

Samsung Galaxy Watch Active2
Samsung Galaxy Watch Active2

Ürünün en öne çıkan özelliklerinden biri o gün için seçtiğiniz kıyafetlerin bir resmini çektiğinizde Galaxy Watch Active2, kıyafetinize uyumlu bir saat kadranı sunuyor. Bu sayede her zaman her kıyafetinizle uyumlu olarak kullanılabilirsiniz. Ancak bu özellik sadece Android uyumlu akıllı telefonlarda çalışıyor. Arama yapma, birden çok uygulama kullanma, nabız takibi, stres ölçümü, egzersiz takibi gibi temel özelliklere sahip. Ortalama kullanım için şarjı bir gün boyu dayanıyor. Askeri sınıf dayanıklılığa sahip olduğunu, toz ve suya karşı dayanıklılığının oldukça iyi olduğunu belirtiyor Samsung. Fiyatı ise 1500 – 1900 TL arası değişiklik gösteriyor.

Apple Watch Series 6

apple-watch-series-6
Apple Watch

Apple Watch serisinin en son üyesi Apple Watch Series 6 var sırada. Tanıtıldığı günden beri oldukça büyük beğeniyle karşılanan saat, kandaki oksijen seviyesini, EKG uygulaması sayesinde kalp ritmini ve tüm egzersizlerinizi takip edebilecek özelliklere sahip. Ayrıca, geçmiş saatlerde bulunan düşme anında yardım çağırma, çeşitli uygulamalar ve iPhone ile entegre kullanım, Apple Watch Series 6’da da sunuluyor.

18 saate kadar dayanabilen şarjıyla ürünün fiyatı 3.799 TL’den başlıyor.

Xiaomi Mi Bands

Xiaomi Mi Bands
Xiaomi Mi

Xiaomi akıllı saatleri de çok tercih edilenlerden biri. Hafif ve şık tasarımıyla rahat bir kullanım sunuyor. 50m derinliğe kadar su geçirmez özelliği olduğundan yüzme verilerinizi ölçe konusunda oldukça başarılı. Arama yapma, birden çok uygulama kullanma, nabız takibi, egzersiz takibi, uyku takibi, bileklik alarmı, hareketsizlik uyarıları gibi özellikler sunuyor. Pil ömrü ise gayet uzun. Tek bir şarj ile 20 güne kadar dayanabiliyor. Fiyatı ise 200 – 250 TL arası değişkenlik gösteriyor.

Giyilebilir Akıllı Yüzükler

Giyilebilir Teknoloji - Akıllı Yüzükler
Akıllı Yüzük

Akıllı yüzükler şimdilik akıllı saatler kadar kullanılmasa da, hem küçük hem de kullanışlı olmaları gelecekte tercih edilme nedenlerinden olacaktır. Gayet şık ve kullanışlı oldukları için temel ihtiyaçları karşılarken, gündelik hayatımızda da kolayca yer edinecek gibi duruyorlar. Bir akıllı saatin yaptığı temel işlevlerin bazılarına sahip olan akıllı yüzükler, akıllı asistanla etkileşim kurabilmenize olanak sağlıyorlar. Nabız takibi, uyku takibi, fitness takibi ve adımsayar gibi temel özellikleri de bünyelerinde barındırabiliyorlar. Tek bir şarj ile 5 güne kadar kullanılabilen akıllı yüzüklerin çoğu modeli su geçirmez oluyor.

Giyilebilir EKG Monitörleri

giyilebilir teknoloji - EKG Monitörleri

Giyilebilir teknolojide sağlık alanı için geliştirilmiş harika bir ürün daha. Birçoğumuz hastanelere kontrol amaçlı olarak gitmeyiz, kendimizi ihmal ederiz. Burada teknoloji bizler için bazı şeyleri basitleştiriyor ve kullanıcılarına daha konforlu bir hayat sunuyor. Giyilebilir EKG monitörleri okuduğu elektrokardiyogramları hastanın doktoruna göndererek doktorlarla bağlantı kurabiliyor. Ayrıca kalp ritimlerinize göre kalp krizi riskini önceden haber verebiliyor. Bu şekilde öncelikle kalp hastalarının olmak üzere birçok insanın daha rahat ve kendini güvende hissetmesine olanak sağlıyor.

Giyilebilir Teknoloji Harikalarını Seviyoruz

Biz teknolojiyi, özellikle giyilebilir teknoloji harikalarını çok sevdik. Elimizden geldiğince kullanmaya, beraberinde getirdiği kolaylıklardan yararlanmaya gayret ediyoruz. Siz hangi giyilebilir teknolojiyi kullanıyorsunuz? Favori saatiniz hangisi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.“Giyilebilir Teknoloji Harikaları – 2021” üzerine 10 yorum

  1. Çok başarılı ve yenilikçi bir yazı olmuş.
    Sürekli gelişen teknolojiyi yakın mercek altında inceleme fırsatı buldum. Teşekkür ediyorum

    Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.