Gary McKinnon Kimdir? UFO Hackerı

Gary McKinnon, 10 Şubat 1966 doğumlu sistem yöneticisi ve hackerdır. 2002 yılında tüm zamanların en büyük askeri bilgisayar hack olayını gerçekleştiren McKinnon, UFO’lara olan ilgisiyle de bilinmektedir.

İlk bilgisayarını 14 yaşında alan McKinnon, gençliğinde okulu bırakıp saç tasarımcısı olarak çalışmıştır. Daha sonra arkadaşlarının ikna etmesiyle bilgisayarlarla ilgilenmeye başlamıştır. Bir bilgisayar kursuna gittikten sonra sözleşmeli olarak bilgisayarla alakalı işler yapmıştır.

1990’ların sonuna doğru, edindiği yetenekleri bir tür araştırma alanında kullanmak istemiştir. Amerika hükümetinin UFO’lar hakkında bazı bilgileri sakladığını düşünmüş ve tarihin en büyük hack (siber saldırı) olaylarından birisini sahnelemiştir.

ABD Ordusunun Bilgisayarlarına Sızmak

11 Eylül olayından birkaç ay sonra, ABD ordusuna ait bir bilgisayarda “Güvenlik sisteminiz berbat. Ben Solo. En üst seviyelerde rahatsız etmeye devam edeceğim” şeklinde bir mesajla karşılaşılmıştır.

Takma adı Solo olan McKinnon, 2001 ve 2002 yıllarında, kız arkadaşının teyzesinin Londra’daki evinden 97 adet Amerikan ordusuna ve NASA‘ya ait bilgisayara sızmıştır. İçlerinde Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan bilgisayarlardan veriler almış, dosyaları ve şifreleri kopyalamıştır. Hatta 2000 adet bilgisayarı bir süreliğine hizmet dışı bıraktığı da söylenmektedir. Tüm bunlar sonucunda 700.000 doların üstünde bir zarar yarattığı da belirtilmiştir.

2002 yılında İngiliz Teknoloji Suçları Birimi tarafından sorgulanan McKinnon, aynı yılın Kasım ayında federal jüri tarafından da suçlanmıştır. Her akşam yerel polis karakoluna gitmesi ve geceleri ev adresinde kalması şartıyla 2005 senesine kadar serbest kalmıştır. ABD’ye teslim edilmesi ve suçlanması halinde ise 70 yıllık bir hapis ihtimaliyle karşılaşmıştır.

Bu süreç öncesinde hiç tanınmayan bir insan olan McKinnon, oldukça tartışılan bir konu olan ABD-Birleşik Krallık suçlu iade anlaşmasının yüzü olmuş ve fazlaca destekçi kazanmıştır. Bunların arasında Pink Floyd gitaristi David Gilmour da bulunmaktadır.

2008 yılında bir çeşit otizm spektrum bozukluğu olan Asperger Sendromu tanısı alan Gary McKinnon’ın yoğun bir depresyon sürecinden geçtiği de anlaşılmıştır. ABD’ye teslim edilmesi sonucunda intihar edebilmesi ihtimaline karşı iade talebi Birleşik Krallık tarafından reddedilmiştir.

Asperger’den dolayı olduğu tahmin edilen takıntılı gerçek arayışı, bu hack olaylarının gerçekleşmesine sebep olmuştur. McKinnon’un herkes tarafından parayla temin edilebilecek yazılımlar kullanarak ordunun bilgisayarlarına sızdığı da belirtmiştir. Hiçbir şekilde kötü niyetle hareket etmediğini belirten McKinnon hakkında verilen karar ise, şiddetli bir şekilde rahatsız olduğu ve ABD’ye iadesinin insan haklarıyla bağdaşmayacağı olmuştur ve 2012 yılında suçlu olmadığına karar verilmiştir.

Gary McKinnon UFO’lar ile İlgili Nasıl Veriler Bulmuştur?

Amerikan hükümetinin elindeki bazı bilgileri gizlediğini düşünerek bilgisayarlarına erişim sağlayan McKinnon, ücretsiz enerji, yer çekimine karşı yapılan çalışmalar ve UFO’lar ile ilgili teknolojilere ulaşmak istemiştir. Verdiği bir röportajda Johnson Uzay İstasyonundaki 8 numaralı binada, UFO görüntülerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntülenmelerinin bulunduğunu belirtmiştir. Bu departmana erişim sağlayan Solo, filtreli, filtresiz, işlenmiş ve işlenmemiş onlarca fotoğrafla karşılaştığını söylemiştir.

Zamanının düşük İnternet hızının azizliğine uğrayan McKinnon, fotoğrafları indirememiş ancak çözünürlüğü küçülterek resimlerden birine kısa bir göz atmıştır. Puro şeklinde, iki tarafında jeodezik küreler bulunan bir nesneyle karşılaştığını ifade eden hacker, bu nesnenin insan yapımına benzemediğini de söylemiştir. Kısa bir süre sonra ise NASA’da çalışan birinin kendisini fark edip, sistemle bağlantısını kopardığını belirtmiştir.

uzay-araci
Resim: houstonchronicle.com

Bir başka röportajda ise, bu işlemleri sadece onun yapmadığını, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu Almanya, İtalya gibi çeşitli ülkelerden kişilerin de sisteme girmeye çalıştıklarını ifade etmiştir. “Karasal Olmayan Görevliler” (İng. Non-Terrestrial Officers) adı altında bir klasör bulduğunu ve içinde başka hiçbir yerde bulunmayan ABD Hava Ordusu personellerinin isimlerinin ve rütbelerinin geçtiği bir Excel tablosu gördüğünü eklemiştir. Bir başka listede ise gemiden gemiye transferler hakkında veriler olduğunu ancak gemileri daha önce hiç görmediğini söylemiş, gezegenin dışında yer alan bir tür uzay gemisi olduğunu düşündüğünü söylemiştir.

Gary McKinnon, bulduğu veriler ve belki de dünyadaki en güvenli olması gereken sistemlerden birine sızabilecek yetenek ile adını tarihe yazdırmıştır. Bulduklarının doğru olup olmadığı bilinmemektedir ancak kendinden oldukça emin konuştuğu demeçlerde ve röportajlarda açıkça görülmektedir.

Peki siz Gary McKinnon’ın buldukları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de dünya dışı bir yaşam var mı? ABD hükümeti diğer ülkelerden gizli bir şekilde uzayda araştırmalar mı sürdürüyor? Sizce Gary McKinnon gerçekten NASA’ya erişim sağladı mı, yoksa güvenliği sağlamak amacıyla kurulmuş paravan bir sisteme mi bağlandı? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.