NASA’nın Hayatımıza Kazandırdığı Buluşlar

NASA, sadece uzayı keşfetmekle kalmıyor bundan daha fazlasını yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Uzay Yarışı’nda geçirdiği onlarca yıldan sonra NASA’nın bulduğu birçok yeniliğin Dünya’da da yararlı olduğu görüldü. Başlangıçta uzay yolculuğu için yaratılmış birçok teknoloji evlerimizde senelerdir kullanılıyor. NASA’nın hayatımıza kazandırdığı buluşlar, şirketler tarafından alınmış NASA araştırmalarının geliştirilmesi ve ürüne dönüştürülmesiyle veya bizzat NASA tarafından gerçekleşiyor.

Şu anda dünyadaki icatların yüzde sekizi, NASA tarafından veya NASA araştırmaları aracılığıyla bulundu. Bu icatlar içinde kamu güvenliğinden ilaçlara, spor ekipmanlarından elektrikli ev eşyalarına kadar birçok örnek var. İşte NASA’nın hayatımıza kazandırdığı bazı buluşlar, inovasyonlar ve gelişmeler.

Atletik Spor Ayakkabılar

NASA'nın hayatımıza kazandırdığı buluşlar
NASA Spor Ayakkabıların Öncüsü

Astronot kaskları için kauçuk kaplama işlemi icat eden NASA, aynı prensibin ayakkabılarda da kullanılabileceğini fark etti. NASA’nın tekniği ile ayakkabıların alt kısmında amortisörler oluşturuldu. Uzay botlarında kullanılan bu teknoloji, zamanın spor ayakkabılarının geliştirilmesinde de kullanıldı ve atletik spor ayakkabılar günümüzdeki halini aldı.

Çizilmez Lensler

NASA çizilmez lensler
NASA Çizilmez Lensler

1972’de gözlük camlarının kırılmaz olmasına karar verilmişti. Fakat gözlük camlarının kırılganlığı çok yüksekti. Bu nedenle gözlük üreticileri plastiğe yöneldi. Daha düşük üretim maliyetleri, mükemmel optikler, ultraviyole radyasyonun çok daha iyi emilmesi ve hafif olması gibi avantajları plastik lensleri gözde ürün yapıyordu. Fakat plastik lensler de çizilmeye karşı çok dayanıksızdı. NASA’da bir uzay aracı su arıtma sisteminde çalışan Dr. Wydeven, arıtma işleminde bir zarı değiştirmek için filtreyi ince bir plastik filmle kapladı. Araştırma, NASA’nın astronot uzay kaskı ve havacılık ekipmanlarının diğer yüzeylerini de aşınmaya dayanıklı kaplamasıyla devam etti.

Bunun ışığında Foster-Grant şirketi, plastiğin tüm faydalarını koruyan fakat camın çizilmezliğine sahip bir kaplama bulmak için 10 yıllık bir araştırmaya başladı. 1983 senesinde şirket, çizilmeye karşı dayanıklı kaplama teknolojisi için NASA’dan lisans aldı. Şirket kendi teknolojisini NASA’daki araştırmalarla birleştirdi ve üstün bir lens üretti.

Su Filtreleme Sistemlerinde İnovasyonlar

NASA'nın hayatımıza kazandırdığı buluşlar
Uzayda Su Filtreleme

NASA astronotlarının sürekli tatlı su kaynağına ihtiyacı olması, su filtreleme yöntemlerini geliştirmelerini sağladı. 1970 ve 1980’lerde araştırmacılar, su arıtma alanında potansiyeli olan su sümbüllerinin sahip olduğu inanılmaz özelliklerden yararlanarak su filtreleme teknikleri keşfedip geliştirdiler.  

Su sümbüllerinin arıtma sistemlerinde kullanılması, geleneksel su arıtma tesislerini çalıştırmak için gereken ekipman, maliyet ve enerjinin önüne geçti. Yapay ısıtmaya, az havalandırmaya ihtiyacı olmayan su sümbülleri son derece hızlı büyümekte ve diğer arıtma yöntemlerinin etkili olmadığı, sudan ağır metalleri ve toksik kimyasalları gidermede mükemmeldi. Böylece sudan elde edilen sonuç inanılmaz derecede temiz oldu.

Akülü ve Elektrikli Ev Aletleri

NASA elektrikli süpürge
Günümüze Gelen NASA Buluşu Elektrikli Süpürgeler

Bugün sahip olduğumuz birçok kablosuz elektrikli alet aslında NASA aracılığıyla bulunmuştur. Çünkü kablosuz aletler uzay yolculukları için büyük bir öneme sahipti. 

Aynı konu üzerine çalışan şirketlerle işbirliği kuran NASA, ilk olarak Apollo 15 uzay programı için akülü darbeli matkabı tasarladı. Bu buluş diğer süpürge, matkap, çalı kesme aleti vb birçok kablosuz aletin de önünü açmış oldu. 

Küçük Kameralar

NASA'nın hayatımıza kazandırdığı buluşlar
NASA ve Nikon

Astronotların gittikleri görevlerde, yüksek kaliteli dijital uzay görüntüleri çekebilmesi gerekiyordu. Fakat bunu ağır ekipmanlarla gerçekleştirmek çok zor olacaktı. Nikon ile iş birliği yapan NASA Apollo 15 ve 17 programlarında birlikte özelleştirdikleri ve küçülttükleri kameraları kullandı.

Kameranın özelliklerinden biri de çekilen fotoğraflar arasında hızla geçiş yapılabilmesiydi. Bu özelleştirilmiş kameralar, günümüzde kullandığımız minik telefon kameraları için ilk adım olmuş oldu.

Bebek Mamaları

bebek formülü
Bebek Formülü

1980’lerde NASA araştırmacıları, mikroalglerin uzun uzay yolculuklarında gıda kaynağı olarak nasıl kullanılabileceğini araştırıyorlardı. Çalışmaları, çoğu bebek formülünde bulunan bir gıda katkı maddesi olan ve bebeğin zihinsel ve görsel sağlığı için gerekli olan Formulaid’in yaratılmasına yol açtı.

NASA Aracılığıyla Gerçekleşmiş Tıbbi Gelişmeler

NASA'nın hayatımıza kazandırdığı buluşlar
NASA Tıp Çalışmaları

NASA yaptığı araştırmalarla, birçok tıbbi buluş gerçekleştirdi, var olan yöntemleri ise geliştirdi. İşte onlardan birkaçı:

  • Katarakt ameliyatı araçları
  • Programlanabilen kalp pilleri
  • Ses kontrollü tekerlekli sandalyeler
  • Rahim içini izlemek için minik vericiler
  • Dijital meme biyopsi sistemi
  • Cerrahide kullanılmak üzere üretilen ışıklı diyotlar

Bütün bunların yanında NASA araştırmaları; görünmez diş telleri, duman dedektörleri, elektronik termometre ve dijital kablolu yayın gibi aşina olduğumuz birçok şeyin bulunmasında ve geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“NASA’nın Hayatımıza Kazandırdığı Buluşlar” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.