Facebook BigBox VR Şirketini Satın Aldı!

Facebook, VR konusunda oldukça önemli bir hamle ile gündeme geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre BigBox VR artık Facebook bünyesinde yer alacak!

Oculus Blog üzerinden yapılan açıklamaya göre, POPULATION: ONE isimli oyunun geliştiricisi BigBox VR çalışmalarına Facebook ile devam edecek. Bu satın almanın Oculus için VR oyunları hakkında devasa bir adım olduğunu söylemek mümkün.

POPULATION: ONE

VR oyunlarının Fortnite’ı olarak da bilinen POPULATION: ONE, günümüzün en çok oynanan VR battle royale oyunu. Büyük ilgi toplayan bu oyun, aynı anda 24 kişi tarafından oynanabiliyor.

Oyunun VR platformunda olması, benzersiz bir battle royale deneyimi sunuyor. Kendine has mekanikleri sayesinde piyasadaki başka hiçbir battle royale oyununa benzemediğini söyleyebiliriz. Bunun en büyük kanıtı ise, çıkışının üstünden henüz 8 ay geçmesine rağmen listeleri alt üst etmesi.

Oyuncular, POPULATION: ONE’da gördüğü her nesneye tırmanabiliyor. Ayrıca, uçmak, bir şeyler inşa etmek ve arkadaşlarınızla bir takım olarak oynamak da mümkün. Böylece, taktiksel açıdan da eşsiz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Bu satın almanın ardından oyuncuların kafasında bazı sorular oluşuyor. Ancak, her iki şirket de bu sorulara cevap verecek açıklamalar yapmaktan geri kalmıyor. En çok merak edilen soru ise diğer platformlara verilecek destek.

BigBox VR, yaptığı açıklamada POP: ONE için diğer cihazlara verilecek desteğin kesilmeyeceğini ifade ediyor. Bir başka deyişle, oyun Oculus cihazları için özel bir oyun olmak yerine HTC Vive, Steam VR gibi cihazlarda da oynanabilecek.

Ayrıca, BigBox VR’ın Oculus Studios’a katılmasının oyunu hiçbir şekilde etkilemeyeceğini de ekliyor. Güncellemeler ve toplulukların herhangi bir şekilde farklılık göstermeyeceği belirtiliyor.

Şirket, BigBox VR’ın Oculus Stuidos’a katılmasının sebebini ise daha büyük fırsatlar yakalamak olarak ifade ediyor.

BigBox VR, şimdilik tüm odaklarının POP: ONE üzerinde olduğunu belirtse de gelecek için farklı oyunlara yönelik planlar olduğunun da ipucunu veriyor. Ancak, bu konuda detaylı bir açıklama mevcut değil.

Facebook cephesinde yer alan açıklama ise, POPULATION: ONE’ın VR toplulukları için sunduğu deneyimden bahsediyor. Şirket, VR konusunda yatırımlarına devam ettiğini de ekliyor. Geçtiğimiz dönemde de Oculus, Downpour Interactive şirketini bünyesine katmıştı.

Facebook, VR konusunda emin adımlarla yoluna devam edecek gibi gözüküyor. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.