Facebook Downpour Interactive Şirketini Satın Aldı

Ünlü sosyal medya platformu Facebook, son zamanlarda teknolojinin başka alanlarıyla da ilgilenmeye başladı. Facebook, teknolojik cihaz üretiminin yanı sıra oyun ve yazılım konusunda da faaliyet göstermeye çalışıyor. Bu amaçla 2014 yılında sanal gerçeklik sektöründe hizmet veren Oculus VR şirketini satın aldı. Facebook, şimdi ise bu işletmeyi daha da geliştirebilmek adına Downpour Interactive şirketini satın aldı.

Facebook VR Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Şirket, 2014 yılında 2 milyar dolar ödeme yaparak Oculus VR adındaki sanal gerçeklik şirketini satın aldı. Bu adımla birlikte Facebook, VR konusunda çalışmalarına hız verdi. Facebook ertesi yıl, Surreal Vision’ı Oculus bünyesine kattı.

Oculus, VR teknolojisi üzerinde oldukça ciddi çalışmalar yapıyor. Bunun dışında şirket, güçlü ortaklara sahip. Örneğin Samsung, 2015 yılında piyasaya sürdüğü Samsung Gear VR için Oculus ile işbirliği yaptı.

Facebook, şimdi de Downpour Interactive’i satın aldı. Şirket bu hamleyle birlikte Oculus’u daha da geliştirmeye çalışacak.

Downpour Interactive, 2016 yılında Steam’de yayınlanan Onward oyunun yapımcı şirketi. Facebook, satın alım işlemlerinin Onward oyununu etkilemeyeceğini belirtti. Oyuncular oyuna Steam’den erişebilecekler.

Bunun yanı sıra Facebook, yaptığı açıklamayla Downpour Interactive ile yeni projeler geliştirileceğini belirtti.

Facebook, yaptığı açıklamada bu satın alma işlemi için ne kadar para ödediğini açıklamadı. Fakat şirket açıklamada, tüm stüdyonun satın alma işlemlerine dahil olduğunu belirtti.

Oculus

Son zamanlarda VR teknolojisine yoğunlaşan Facebook, önümüzdeki günlerde başka şirketleri de bünyesine katabilir. Şirketin VR teknolojisi ile ilgili birçok projesi mevcut. Bu yüzden de Facebook’un VR üzerindeki çalışmalarının daha da artacağını söylemek mümkün.

Şirketin uzun vadedeki hedeflerinin yanı sıra çok yakında piyasaya sunacağı VR projeleri de mevcut. Bunların başında da 2021 yazında piyasaya sürülmesi beklenen Lone Echo II geliyor.

Facebook’un satın aldığı bir başka şirket olan Ready at Dawn tarafından geliştirilen oyun merakla bekleniyor. Henüz net bir çıkış tarihi bulunmayan oyun, Ready at Dawn ve Oculus’un ortak çalışmasının sonucu.

Facebook’un son zamanlarda çalıştığı tek teknolojik araç bu değil. Geçtiğimiz günlerde paylaştıkları bir yazı herkesi şaşkına çevirmişti. Artırılmış gerçeklik bilekliği üzerine çalışan Facebook, gelecek dönemde adından daha da çok söz ettirecek gibi gözüküyor.

Sizler Facebook’un VR çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte ne gibi projeler yapabilirler? Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.