Epic, Google’ın Yeni Uygulamasından Memnun Değil!

Google, Android mağazası için yeni bir ödeme yöntemini test etmeye başladığını duyurmuştu. Google’ın bu adımı sonrasında geliştiricilerden çeşitli açıklamalar geldi. Bilindiği üzere ödeme yöntemleriyle ilgili en çok şikayetçi olan şirketlerden birisi Epic Games’di. Epic, yaptığı açıklamayla birlikte Google’ın yeni ödeme uygulamasından da memnun olmadıklarını açıkladı.

Teknoloji devi Google, yakın zamanda yaptığı açıklamasında Android geliştiricilerinin kendi faturalandırma sistemlerini kullanabileceğini duyurdu. Google’ın bu hamlesi uygulama marketlerinde yeni bir dönemi başlatıyor. Uygulama mağazasında farklı bir ödeme yöntemi ekleyerek geliştiricilerin işini kolaylaştıran Google’ın bu hamlesinden bazı geliştiricileri mutlu etmedi.

Epic, Google’ın Yeni Faturalandırma Yönteminden Şikayetçi

Popüler Battle Royale oyunu Fortnite, geçtiğimiz yıla kadar tüm platformlarda hizmet veriyordu. Mobil cihazlarda da hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi olan oyun, bir güncelleme ile uygulamaya alternatif bir mağaza ekledi. Epic’in bu hamlesi Apple ve Google’ı memnun etmedi ve Fortnite mağazalardan kalktı. Konuyu davaya taşıyan Epic, her ne kadar haklı görülmüş olsa da Fortnite henüz mağazalarda yok.

Play Store’un yeni testinin ardından Epic’in açıklaması herkesi şaşırttı. Çünkü Play Store’un yeni ödeme yöntemi Epic’i memnun etmiş değil. Epic’in kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Corie Wright “Apple ve Google, yeniliği engelleyen fiyatları arttıran politikalara devam ediyor. Bu durum kullanıcıların seçimlerini azaltıyor ve şirketler pazar güçlerini kötüye kullanıyor.” dedi.

Wright ayrıca, “Tüm geliştiriciler ve tüketiciler için adil ve açık platformlar için savaşmaya devam edeceğiz ve bu eşik bekçilerini rekabete aykırı davranışlarından sorumlu tutmak için politika yapıcılar ve düzenleyicilerle birlikte çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Epic, Googleın Yeni Faturalandırma Yönteminden Şikayetçi

Şimdilik sadece Spotify ile test edilen bu özelliğin tüm geliştiricilere sunulup sunulmayacağı bilinmiyor. Belirsizlikleri devam eden özelliğe dair Epic sözcüsü Elka Looks açıklamalarda bulundu. Looks açıklamada, Epic’in test sürecinin bir parçası olmadığını söyledi. Epic ve Spotify gibi büyük geliştiriciler uzun yıllardır şirketleri eleştirmişti. Piyasanın tekelleştiğini söyleyen geliştiricilerin bu hamleden sonra mutlu olmamaları da kullanıcıları şaşırttı.

Google’ın bu hamlesine karşın Apple cephesinden bir hamle gelmedi. Hâlâ Epic’in haksız olduğunu savunan Apple, geçtiğimiz aylarda çıkan karara tepki göstermişti. Konuyu temyize götüren Apple, Fortnite’ı uzun bir süre daha mağazaya eklemeyecek gibi duruyor.

Sizler Epic tarafından Google’ın yeni uygulaması üzerine yapılan açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Epic’in konuya tavrı hakkındaki düşüncelerinizi, aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/3/25/22996260/epic-games-google-android-billing-pilot

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

benim dünyamın en son yansımalarını yazıyorum...