Google Play Store Yeni Ödeme Sistemini Test Ediyor!

Android’in resmi içerik mağazası olan Google Play Store yeni ödeme sisteminin testlerine başladı. Google’ın getirdiği yeni ödeme sistemi sayesinde kullanıcılar farklı yöntemler ile alışveriş yapabilecek.

Arama motoru devi Google tarafından yapılan açıklama ile Android geliştiricilerinin bir süredir beklediği üçüncü parti ödeme desteği Play Store’da test ediliyor. Yapılan açıklamada bazı geliştiricilerin Google Play Store yeni ödeme sistemini test etmeye başladığı belirtildi. Google bu konuda uzun yıllar boyunca direndiği de belirtti.

Yeni Ödeme Sistemi Geliştiricilere Kolaylık Getiriyor

Android geliştiricileri için bir blog gönderisi yayımlayan Google, gönderisinde şimdilik Güney Kore özelinde bir test programı başlattığını açıkladı. Android kullanıcılarının Google dışında ödeme sistemlerini de seçmesine imkan tanıyan program Android geliştiricilerinin işini kolaylaştıracak.

Google yeni ödeme sisteminin testlerine birkaç uygulama ile başladı. Google yeni ödeme yöntemini Spotify başta olmak üzere güvenilir geliştiriciler test ediyor.

Spotify Erişilebilirlik Konusunda Önemli Adımlar Atıyor

Spotify faturalandırma sisteminin yanında Google Play Store için de kendi faturalandırma sistemini kullanıma çıkaracak. Google yöneticisi Sameer Samat konu ile ilgili “Bu önemli bir dönüm noktası ve büyük bir içerik mağazasında ilk.” ifadelerini kullandı. Google’ın ilerleyen süreçte üçüncü taraf ödeme kullanımını genişleteceği de gönderide açıklandı.

Play Store alternatif ödeme sistemi özelliği, Google’ın uzun yıllar boyunca direndiği bir konuydu. Mağaza sahipleri aynı zamanda yüzde 15 ile yüzde 30 orasında bir pay alarak geliştiricilerin ürünlerinin satışını yaptırıyordu.

Mağaza Sahipleri Alternatif Yöntemleri Reddediyor

Şirketlerin bu diretmesi mağazadaki tüm ücretli içerikler için sunulduğundan geliştiricilerin ürünlerden elde ettiği gelir düşüyordu. Mağazaların bu tutumu son dönemde tekelci bir uygulama olarak kabul görüyordu. Üstelik bu durum yalnızca Play Store değil iOS mağazası olan App Store’da da benzer bir şekilde devam ediyor.

google-play-store-yeni-odeme

Epic Games’in Fortnite oyununa alternatif bir ödeme yöntemi eklemesi neticede şirketlerin tepkisine neden oldu. Epic Games’in bu hamlesi üzerinden Fortnite, uygulama mağazalarından kalktı. Yargıya taşınan davayı Epic Games kazandı fakat Fortnite mağazalara eklenmedi.

Google ve Epic Games yaptıkları açıklamada oyunun 2023 yılında yeniden Play Store’a geleceğini belirtti. Son olarak Play Store’un yeni ödeme sisteminin ilerleyen süreçte tüm ülkelerde kullanıma girecek.

Siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Google Play Store’un yeni ödeme sistemi hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.cnet.com/tech/mobile/google-to-test-third-party-billing-in-its-android-app-store/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

benim dünyamın en son yansımalarını yazıyorum...