Epic Games’in Geliştiricilere Ödediği Ücret Ortaya Çıktı

Epic Games, oldukça uzun bir geçmişe sahip, tanınmış oyun şirketlerinden. 1991 yılında kurulan şirket şimdilerde daha çok ücretsiz olarak verdiği oyunlarla popüler. Ancak, şirketin bu oyunlara ne kadar ödediği merak konusuydu. Apple ile görülen davanın sonucu olarak Epic Games’in ücretsiz oyunlar için geliştiricilere ödediği ücret ortaya çıktı.

Geçtiğimiz dönemlerde birçok oyunu ücretsiz olarak yayınlayan Epic Games, bu oyunlar için büyük rakamlar ödedi. Bilinen en yüksek ücret ise Batman Arkham üçlemesi için ödenen 1.5 milyon dolar.

Aynı zamanda şirket, ücretsiz olarak verilen diğer oyunlardan Subnautica için 1.5 milyon dolar; Mutant Year Zero için 1.4 milyon dolar gibi yüksek meblağlar ödedi.

Epic Games, oldukça yüksek ücretlere sahip olan bu ücretsiz oyunların karşılığına aldı. Şirket ücretsiz oyunları sayesinde fazlasıyla yeni kullanıcı kazandı. Örneğin, Batman oyunu için ödenen yüksek miktar karşılığında 613.912 yeni hesap açıldı.

Ayrıca GTA V için geçen Mayıs ayında yaptığı ücretsiz kopya dağıtımı ile mağaza belirli bir süre çökmüştü. Kullanıcı sayısının sunucunun kaldıracağı bir seviyenin üstüne çıktığını buradan da anlamak mümkün.

Ödenen miktarları gösteren belge 2018 Aralık ile 2019 Eylül arasındaki oyunları kapsıyor.

Epic Ücretsiz Oyunlarla En Az 5 Milyon Kullanıcı Kazandı

Apple ve Epic Games arasında bulunan dava ise bu ücretsiz oyunların maliyetini görmemizi sağlıyor. Dava sayesinde ücretsiz oyunların ücretleri kamuoyuna açıklanıyor.

Epic Games’in şikayetçi olduğu davanın nedeni App Store üzerinde yayınlanan Fortnite için kesilen oyun içi ödeme komisyonlarıydı. Oyuna ödeme yapan oyunculardan oldukça yüksek komisyon kesildiğini düşünüyordu.

Bunun üzerinde şirket, 2020 Ağustos ayında oyuna entegre ettiği ödeme sistemini aktifleştirdi. Bu sayede Apple’ın ödemelerden kestiği %30 komisyondan kurtulmayı hedeflediler.

Epic Gamesin geliştiricilere Ödediği Ücret Ortaya Çıktı
Epic Games’in popüler oyunlardan biri olan Fortnite mobil, bilgisayar ve konsol platformlarında bulunuyor.

Epic Games’in yaptığı bu hamle üzerine beklenen bir şekilde Apple oyunu mağazadan kaldırdı. Bu gelişmelerle Epic Games bir dava açtı. Böylelikle görülmeye başlanan dava, Apple’ın tarihindeki en büyük hukuksal aktivitelerden biri olarak nitelendiriliyor. Üstelik, şirket yöneticilerinden Tim Cook ilk defa mahkemede bir dava hakkında ifade verecek.

Apple’ın davayı kaybetmesi durumunda App Store üzerinde oldukça büyük değişiklikler yapması gerekebilir. Bu sayede App Store gelir modelini tümüyle değiştirmeyi kapsayabilir. Ancak dava sonucu hakkında farklı görüşler belirtiliyor.

Epic Games ve Apple bir süre daha gündemde kalacak gibi gözüküyor. Bugün öne çıkan bir başka haber Epic Games’in Fortnite ile elde ettiği kazancı gözler önüne serdi. Fortnite’ın 2018 ve 2019 yıllarında Epic Games’in 9 milyar dolardan fazla kar ettiği ortaya çıktı.

Dava sonucunun ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Epic Games’in ücretsiz oyunlar için geliştiricilere ödediği ücretler sizce yüksek mi? Sizler bu dava hakkında ne düşündüğünüzü yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.