Epic Games Özel Oyunlar Para Kaybına Neden Oluyor!

Epic Games’in bir Steam rakibi olması için harcadığı para günden güne büyüyor. Özel oyunlar nedeniyle oldukça büyük bir para kaybı yaşayan Epic Games, neyse ki bu durum için hazırlıklı.

Epic Games, her hafta ücretsiz oyun dağıtarak ve 100’ü aşkın geliştiriciye özel anlaşma yaparak mağazasını geliştirmeye çalışıyor. Ek olarak şirket, özel oyunların Steam’de gözükmemesi için geliştiricilere yüklü miktarda avans ödemeye devam ediyor. Bu durumda Epic Games için önemli olan şey mağazasına özel olan oyunların satılmasından ziyade, onların ”özel” olması.

Tüm bunlarla birlikte şirket, Steam pazarından kendisine pay çıkarmak için harcadığı milyonlardan çok daha fazlasını gözden çıkarmış gibi gözüküyor. Apple davasında ortaya çıkan belgelere göre, Epic Games en az 330 milyon dolar zarara uğrayacak. Daha önce çıkan belgelerde ise, Epic Games’in geliştiricilere ödediği para ortaya çıkmıştı.

2020 yıl sonu raporuna baktığımızda, oyuncuların Epic Games Store’da 700 milyon dolar harcadığını görüyoruz. Ancak üçüncü taraf oyunları bu sayının yalnızca 265 milyon dolarını oluşturuyor. Bu, Epic Games’in geliştiricilere ödediği avansın büyük bir kısmını kazanamadığı anlamına geliyor.

epic games yıl sonu raporu

Elbette ki kaybedilen paraların miktarı büyüyor. 2020 yılında Epic Games’in, 2021 yılı sonunda 600 milyon dolara yakın zarara uğrayabileceği söyleniyor. Ancak dediğimiz gibi, Epic bu durumun farkında. Ek olarak Apple raporlarına göre, Epic Games 2027 yılına kadar kar elde edemeyecek.

Apple’ın bu tahminleri dava sayesinde büyük ses getirdi. Ancak karşı taraftan gelen açıklama bu iddiaları yalanlıyor. 2023 yılında kar elde etmeyi bekleyen Epic Games, özel oyunlar konusunda para kaybı iddialarını ”yatırım” olarak değerlendiriyor.

Söz konusu iddialar sonucunda, paranın yatırım mı yoksa kayıp mı olacağı konusunda tartışmalar mevcut. Ancak her ne kadar bu konu net olmasa da, bir şey göze batıyor: Epic Games’in gözü Steam pazarının üstünde. Bununla birlikte Epic Games, sandığımızdan çok daha dişli ve kararlı bir pozisyonda politikasını sürdürüyor.

Ne Olmuştu?

Epic Games’in en çok kar getiren oyunu Fortnite, mobil sürümü için bir ödeme yöntemi geliştirmişti. Bu yöntem, oyun içi mağazasında doğrudan şirkete ödeme yapılmasını sağlıyordu. Böylece Play Store ve App Store yapılan alışverişlerden katkı payı alamıyordu.

Buna karşılık olarak, App Store ve Play Store Fortnite’ı mağazalarından kaldırma kararı aldı. Olayın ardından Epic Games, Google ve Apple’a karşı büyük bir kampanya başlatmıştı. Olayın sonu, Epic ve Apple’ı mahkemeye taşıdı.

Epic ile Apple arasındaki dava tam olarak sonuçlanmadı ve anlaşmazlık git gide büyüyor. Ek olarak Fortnite Mobil App Store ve Play Store’da hala mevcut değil. Ancak Android kullanıcıları oyunu kolaylıkla oynama imkanına sahip.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.