Fortnite, Play Store ve App Store Mağazalarından Kaldırıldı

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Fortnite mobil sürümü, Google Play Store ve App Store’dan kaldırıldı. Oyunun kaldırılmasının sebebi olarak ise, mağazaların yönergelerinin dışına çıkılması gösterildi. Epic Games, oyun içi ödemeler için mağazaların ödeme yöntemi yerine doğrudan şirkete ödeme yapılan bir metot geliştirmiş ve bunu kullanıcılarına sunmuştu. Bunun sonucu olarak ise Play Store ve App Store, oyun içi harcamalardan payı olan %30’luk kesintiyi alamayacak bir durumda kaldı.

Olayın ardından Fortnite, önce App Store ve ardından Play Store olmak üzere, iki şirketin de kararıyla platformların mağazalarından kaldırıldı.

Olaylar üzerine Fortnite, Apple’ın ünlü “1984” reklamına göndermede bulunan bir video hazırladı. Üstelik bu videoyu canlı yayın şeklinde sunmaya devam ediyor.

Apple, yaşananlar üzerine açıklamada bulundu. Apple yayımladığı bildiride Epic Games’in,her geliştirici için aynı şekilde uygulanan yönergelerin dışına çıktığını belirtti. Bu yönergelerin, kullanıcılarının güvenliği için belirlendiğini ve bu sebeple Fortnite’ın mağazadan kaldırıldığını duyurdu. On yıldır App Store’da bulunan Epic Games’in, Apple’ın sağladığı araçları, testleri ve dağıtımı kullanmış olduğunu ve App Store şartlarını kabul ederek platforma girdiğini de ekledi. Şirketin, ticari çıkarları için yönergenin dışına çıktıklarını ve Fortnite’ı App Store’a geri getirebilmek üzere Epic Games ile çalışmak için ellerinden gelen her çabayı göstereceklerini duyurarak sözlerini noktaladı.

Apple’ın geçtiğimiz günlerde oyun endüstrisiyle adeta bir savaşa girmesi ardından gelen bu haber de şirketin bu konuda oldukça ciddi olduğunun bir başka göstergesi oldu.

Google da Açıklamada Bulundu

Olayla ilgili Google da bir açıklama yaptı. Her ne kadar Google, yönergeler hakkında App Store’a göre biraz daha yumuşak kalsa da, Play Store’da bulunan ödeme yöntemleri haricinde bir metotla herhangi bir oyun içi alışveriş yapmanın yasak olduğu görülüyor. Benzer bir açıklamada bulunan Google, uygulamanın geliştiricilere adil olan ve kullanıcılar için mağazayı güvende tutan politikları ihlal etitğini belirtti. Bu ihlal nedeniyle oyunun mağazadan kaldırıldığını sözlerine ekleyen Google, Fortnite’ın geri getirilmesi için Epic Games ile çalışmayı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Tüm bunlara rağmen uygulama Android kullancıları için hala erişilebilir vaziyette. Samsung Galaxy Store gibi Android’de çalışabilen diğer mağazalar ya da Epic Games’in İnternet sitesi üzerinden mobil uygulama indirilebilir ve yüklenebilir. Üstelik Epic Games, uygulamanın bu kanallar aracalığıyla indirilmesine teşvik ediyor ve oyun için harcamalar için bir indirim sunuyor.

Fortnite uygulamasının App Store mağazasından kaldırılması üzerine Apple’a karşı bir açıklama yapan Epic Games’ten benzer bir açıklama, uygulamayı Play Store mağazasından kaldıran Google için de bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.