En Zor Oyunlar: Son 10 Yılın En Zor Oyunları

Oyuncular sevdikleri oyunlarda gelişmek veya oyunu bitirmek isterler. Bitirdikleri her bölüm veya oyun, oyunculara mutluluk verir. Ancak oyunlar arasında bazıları vardır ki, oyuncunun sabrını test eder, bıktırır ve oyundan soğutur. Evet, bahsettiğimiz oyunlar, sınırları aşan en zor oyunlar. Biz de zorluk seven oyuncular için en zor oyunlar listesi oluşturmaya karar verdik.

Zor oyunlar, sevenleri tarafından sıklıkla oynanmakta ve hatta speedrunları yapılmaktadır. Bu oyun türlerinde alışılagelmişin dışında bir zorluk olduğundan, bölümler yapılacak en ufak hatayı bile kabul etmeyebilir. Tabi bu zorluk bazı oyuncuların ilgisini çekmektedir. Dark Souls, Demon’s Souls gibi zorluğuyla ünlü olan oyunların dışında oyunlar da listemizde yer almaktadır.

Souls-Like Türündeki En Zor Oyunlar

En zor oyunlar: Souls-like

Zor oyunlar arasında en ünlü olan oyun türü souls-like’tır. Souls-like oyunlar uzun dövüş sahnelerine sahip ve zorluğuyla bilinen oyunlardandır. Efsane bir oyun olan Demon’s Souls ile başlayan souls-like kavramı günümüze kadar birçok oyun için kullanılmaktadır.

Bu türdeki oyunlarda genellikle ilerlemeniz, birbirine çok da yakın olmayan kayıt noktalarından devam etmektedir. Ayrıca souls-like oyun türlerinde alışık olduğumuz yavaş dövüş mekanikleri haricinde hızlı ve efektif dövüş mekanikleri de artık görebilmekteyiz.

Demon’s Souls

Demon’s Souls oyunundaki zorluk ile birlikte oyuncular için yeni bir bakış açısı gelişti. Zaten zor olan bir oyunda, arasında inanılmaz uzun mesafeler olan bonfire noktaları (kayıt noktası denebilir) yer alıyor. Yani oyunda yaptığınız yolculukta iki bonfire arasında sona gelirken ölmek dünyanın en zor anlarından birisi olabilir. Ölmek demişken, oyunda ölmek kadar kolay bir şey olmadığını söyleyelim. Gördüğünüz düşmanlara hızlı bir şekilde yok edebilirim düşüncesiyle saldırmak bir hata olacaktır. Ancak yeni çıkan Demon’s Souls Remastered için aynı zorluk derecesi olmadığını söylemekte fayda var.

Dark Souls

Dark Souls, souls-like oyunlar veya en zor oyunlar denildiği zaman listenin başlarında yer alıyor. Oyunda, karakterinizi geliştirerek karşınıza çıkan düşmanları ve bossları öldürmeniz gerekiyor. Bunu kolay bir şekilde söyledik ancak bossların sizi zorlayacağını belirtelim. Ayrıca normal düşmanların da bosslardan aşağı kalır bir yanı yok. Tabi bu durum bir souls-like oyunundan beklenen zorluğu sağlıyor. Eğer bu tarzdaki oyunlar hoşunuza gidiyorsa, kesinlikle Dark Souls serisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sekiro: Shadow Die Twice

Souls-like türündeki oyunların popülaritesinin artmasıyla birlikte birçok oyun firması bu türde yeni örnekler vermeye başladı. Geçtiğimiz yılın en iyi souls-like oyunu Sekiro da bu oyunlardan birisiydi. Alışık olduğumuz souls-like oyunlarının aksine daha hızlı olan karakterimiz, sahip olduğu halatla istediği yere gidebilmekte. Oyunda birçok boss ve bolca sinir olacağınız bir süreç sizi bekliyor. Zor oyun seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

Nioh

Aslında oyun hack and slash türünde bir oyun olarak geçiyor. Ancak souls tarzında mekanikler ve sürekli olarak görülen ölüm ekranı, oyunu souls-like türü sayılabilecek bir hale getirmekte. Nioh evreninde dövüşler zor ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Eğer Metro serisinden herhangi bir oyununu en zorda oynadıysanız, kaynak kıtlığını bolca yaşamışsınızdır. Bu Nioh oyununda da geçerli bir durum. Nioh evreninde dövüşürken hızlı tepki vermeli, dikkatli olmalı ve kaynaklarınızı sürekli kontrol etmelisiniz.

Roguelike Türündeki En Zor Oyunlar

En zor oyunlar: roquelike

Roguelike oyunlar 2 boyutlu veya FPS tarzında oynayabildiğimiz belirli savaş mekaniklerine sahip oyunlardır. Bu oyunlarda çoğunlukla hızlı bir oyun süreci yaşamaktayız. Roguelike oyunların en iyi yanı eğlenceli olması ve bir o kadar heyecan içermesi. Ancak tabi ki eğlence ve heyecanın bir bedeli olan zorluklar da mevcut durumda. Zor oyun önerilerimiz arasında roguelike oyun türünden oyunlar olması gerektiğini düşündük ve listemize ekledik.

Dead Cells

Dead Cells, verilen kararlar sonucunda sürekli değişen ilerleme sürecine sahip, silahları ve zor oynanışıyla heyecanlı bir oyundur. Kalenin değişik noktalarında düşmanları ve bossları yenerek sona ulaşmanız gerekmekte. Gizli oda ve geçitlere ulaşarak daha fazla gelişebilir ve kısmen daha rahat bir oyun süreci yaşayabilirsiniz. Tabi bu rahatlık oyunun zorluğu pek de eksiltmeyecektir.

Hades

Karakterimiz Hades‘in oğlu Zagreus, annesini bulmak için çıktığı yolculukta diğer bütün tanrılara kendisini tanıtmak zorunda kalır. Yeraltı dünyasında, aramaya çıktığı annesiyle buluşmak için zor ve uzun bir yola girmektedir. Aksiyon dolu bir oyun olan Hades, verilen kararlar sonucunda tekrar ve tekrar oynanarak birkaç kez bitirilmelidir. Hades’in çok satan oyunlar arasında olduğunu ve yılın oyunu ödüllerinde adaylıkları bulunduğunu da ekleyelim.

Enter the Gungeon

Bullet hell (mermi cehennemi) ve roguelike bir oyun olan Enter the Gungeon, yüzlerce silah ve düşman çeşitliliğine sahip. Oyunda seçilecek olan karakterler, geçmişte yaptıkları şeylerden pişmanlık duymaktadır. Bu pişmanlıklarından kurtulmak için geçmişe dönmeyi sağlayabilecek bir silahın olduğunu öğrenirler. Bir zindanda olan bu silah için birçok düşman ve binlerce mermi harcamanız gerekecektir.

The Binding of Isaac: Rebirth

En zor oyunlar önerilerimiz arasında The Binding of Isaac oyunu da yer alıyor. Oyunda kalıcı ölüm olduğundan sürekli baştan başlamak gerekiyor. Ancak bu durum kötü bir şeymiş gibi algılanmasın. Çünkü oyunda her başlangıç ve bitiş arasında çeşitlilik mevcut. Her seferinde değişkenlik gösteren silahlar, seçtiğiniz yollar ve güçlendirme eşyaları ile yeni bir oyun oynuyormuş hissini yaşayacaksınız. Eğer oyunu satın alacaksanız kesinlikle DLC paketleri ile birlikte almanızı öneriyoruz.

Custom Haritalarla Zorlaşmış En Zor Oyunlar

En zor oyunlar ve custom haritalar

Zorluk anlamında bazı oyunlar dünyaca ünlüdür. Ancak sadece oyunların kendisi değil oyunlardaki kullanıcı haritaları da (custom maps) bu zorluğu oyunculara sağlayabilir. Oyuncular bu haritaları yaparken önce kendileri bitirmeli ve diğer oyunculara sunmak için yayına almalıdır. Bu haritalardan bazıları o kadar zor ki sadece bir veya iki kişi geçebilmektedir. Tabi bu haritaların, bitiren kişi sayısı ve rekorları da var. Bu unsurlar sonucunda haritalara zorluk derecesi atanmaktadır.

Super Mario Maker

Hepimizin bildiği Super Mario’nun, Super Mario Maker diye bir oyunu da var. Super Mario Maker’da oyunun kendisine ait haritaların dışında, diğer oyuncular tarafından yapılan haritalar da yer alıyor. Bu haritaları oynayarak puan ve sıralama sahibi olabiliyorsunuz. Diğer oyuncular tarafından yapılmış haritalar zorluk derecesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Örnek olması adına aşağıda yer verdiğimiz videoya göz atabilirsiniz.

Trackmania

Oyunu tatlı bir araba yarışı olarak düşünebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonları ile oyunculara sunulan oyunda, custom yani kullanıcı yapımı haritalar da yer alıyor. Ücretli olan versiyonunu satın alarak diğer oyuncuların oluşturduğu haritalarda da oynayabilirsiniz. Trackmania’da bahsettiğimiz zorlukların olmadığını söylemekte fayda var. Oyunun zorluğu, kontrollerin zor veya haritaların geçilemez olmasından değil, rakiplerinizin önüne geçmek için hiç hata yapmamanız gerekmesinden kaynaklanıyor.

Bahsettiğimiz oyunlardan size en zor gelen oyun hangisi? Sizce zor oyunlar oynanmalı mı? En zor oyunlar yazımıza eklemek istediğiniz oyunları veya oyunlar hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.