Speedrun: Ünlü Oyunlarda Yapılan Speedrun Rekorları

Oyuncular için oyunları bitirmek ve başarıları kazanmak eğlenceli bir durumdur. Genelde oyuncuların bitirdikleri oyunu kütüphanesinden sildiğini veya silmese bile hiç oynamadığını görürsünüz. Ancak bazı oyuncular için oyunların bitmesi denen bir şey yok. Dünya genelinde birçok oyunda oyunların en kısa sürede bitirilmesi için bir yarış mevcut. Bu yarışta en kolay oyunlardan en zor oyunlara kadar birçok oyun bulunuyor. Bu oyunlar için yapılan kısa sürede bitirme (speedrun), eğlenceli ve bir o kadar heyecanlı süreçler meydana getiriyor.

Dark Souls 3 Speedrun

Souls Like (Türkçesi: Çok zor) oyunlarından en çok bilineni olan Dark Souls, oynayanların sinirlerini bozan zorluğu ile ünlüdür. Dark Souls oyununda başlangıç veya kolay görülen karakterler bile çok zorlu birer rakip olabilmektedir. Oyunun bu kadar zor olmasından şikayet etsek de bazı oyunculara bu tarz oyunlar zor gelmemekte. Hatta bu oyunda speedrun denemelerini yapmaktadırlar. Oyundaki karakterini çok fazla geliştirmeden Dark Souls’u 31:54 saniyelik bir süreyle bitirmiş ve dünya rekoru kıran bir oyuncu mevcut. Tabi bu rekorun, sonrasında kırılabilir olduğunu söylemekte fayda var.

Dark Souls 3 Speedrun

Sekiro: Shadows Die Twice

Çıktığı anda birçok ödül alan ve souls like oyun severlerin hemen oynayıp bitirdiği bir oyundur. Oyunda gözden düşmüş ve tek kolu ile yaşayan bir karakteri oynayacağız. Bu yolculukta, korumak için ant içtiğimiz lordu zorlu düşmanlar karşısında savunmamız gerekli.

Gerçek üstü düşmanlara karşı savaşırken souls like oyunlardan beklediğimiz zorluk yine bu oyunda da mevcut durumda. Bu oyunda bosslar (özellikle kelebek nine) sizin sabrınızı sınayacaktır. Ancak yine burada da bu oyuna kolay diyenler olacaktır. Hatta kolay demekle kalmamış, oyunu 20 dakikada bitirmiş oyuncular var.

Sekiro Speedrun

Half-Life Speedrun

Half life oyununu bilmeyen yoktur diye düşünmekteyiz. Valve’nin ilk çıkış yapmasını sağlayan oyunlarından olan Half Life, çevrimiçi çok oyunculu modu ile bilinmektedir. Ancak sadece çok oyunculu modu değil, Half Life’ın bir hikaye modu da var. Bu hikaye modunu oynamadıysanız kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyoruz.

Hikaye modunda oynanış bakımından uzun beklemeler ve yürüme sahneleri bulunuyor. Oyunun oynanış olarak bir zorluğu bulunmasa da speedrunları çok eğlenceli ve zevkli oluyor. Oyunda bulunan buglar kullanılarak ve hızlı bir şekilde hareket edilerek oyun, 20 dakika civarlarında bitirilmiş.

Half Life Speedrun

Doom Eternal Speedrun

Doom oyunu, yaratıkları değişik şekillerde işini bitirerek geçtiğimiz bölümleri ile eğlenceli bir oyundur. Ancak oyunda zorluk derecelerinde en zor diye bir derece var. Bu derece Ultra-Nightmare olarak adlandırılıyor. Bu zorluk derecesinde oyun çok zor bir hale gelmektedir. Ancak yine bu zorluğu önemsemeyen bir oyuncu bulunuyor. Doom Eternal oyununu en zorda 29:39 saniyede bitirerek dünya rekoru kırmış olan oyuncu bir tebrikleri hakediyor.

Doom Eternel Ultra Nightmare Speedrun

Getting Over It with Bennett Foddy Speedrun

Bir zaman birçok yayıncı ve youtuber tarafından da oynanan, sinir krizleri geçirten oyun Getting Over It with Bennett Foddy’nin de bir speedrunı bulunuyor. Oyunda bir kazanın içinde ve elinde baltası ile yukarıya çıkmaya çalışan karakteri kontrol ediyoruz. Kontrol ettiğimiz karakter, baltayı döndürerek yukarı yönde olan materyallere dokunmalı ve kendini tekrar yukarı yönde itmelidir. Bu kadar kolay anlattığımıza bakmayın. Oyun gerçekten sinir bozucu bir zorluğa sahip.

Getting It Speedrun

Portal Speedrun

Valve’nin en sevilen oyunlarından olan Portal, etrafta bulunan ipuçları ve elimizde bulunan portal açma cihazı ile yaptığımız bir yolculuğu anlatıyor. Kendi yolumuzu çizebileceğimiz oyun, aynı zamanda etraftaki yerleri değiştirilebilir nesneler ile değişik bulmacalar da içeriyor. Bu güzel ve saatlerce oynanabilecek oyunun eğlenceli bir speedrunı da var.

Portal Speedrun

Celeste

Celeste, 2018 yılında çıkan 2D platform oyunudur. Birçok bölümü bulunan ve zorlu bir oyun olan Celeste, Madeline adında bir kızın Celeste dağına tırmanma yolculuğunu konu alıyor. Oyunu oynamak istediğinizde çok kez öleceğinizi bilerek oyuna girmeniz gerekmekte. Oyunun tatlı olduğu kadar zor da olduğunu söylemekte fayda var.

Celeste Speedrun

Ghostrunner

Geçtiğimiz aylarda çıkan ve hızlı oyunları sevenlerin ilgi odağı olan oyundur. Oyunda en aşağıda bulunduğumuz Darma Kulesinin en tepesine çıkarak, Keymaster’ı öldürmeye çalıştığımız bir hikayeyi konu alıyor.

Parkur oyunlarını seviyorsanız kesinlikle bu oyunu denemelisiniz. Oyunda elinizde kişiselleştirilebilir katananız ile birlikte zorlu parkurları geçerek eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Oynaması kadar izlemesi de eğlenceli olan Ghostrunner oyunu, 44 dakikada bitirilerek dünya rekoru kırılmış durumda.

Ghostrunner Speedrun

Oyuncular için oyunları bitirmek kadar iyi oynayanları izlemek de zevkli bir hal alabilir. Speedrunlar bu duruma iyi bir örnek gibi gözüküyor. Sizinde oyunlara eklemek istedikleriniz varsa bize yorumlar ile tavsiyeler de bulunabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.