En Popüler 8 Doğal Dil İşleme Uygulaması

Doğal dil işleme (NLP), veri bilimi alanındaki en popüler konulardan birisidir. Şirketler bu alandaki araştırmalar için tonlarca para harcıyor. Çoğu şirket bir şekilde bu konuyu işlerine entegre etmek istiyor. Çünkü sadece birkaç yıl içerisinde doğal dil işleme, kimsenin hayal edemeyeceği şekilde güçlü ve etkili bir alana dönüştü. Doğal dil işlemenin gücünü ve yaşamımız üzerindeki etkisini anlamak için uygulamalarına göz atmamız gerekir. Bu yazıda en popüler 8 doğal dil işleme uygulaması listeledik.

İlk doğal dil işleme uygulaması ile başlayalım.

Otomatik Arama Düzeltme ve Tamamlama

google-arama-doğal-dil-işleme-uygulaması

Google’da bir şey aradığınız zaman, 2-3 harf yazdıktan sonra size olası arama terimlerini gösterir. Ya da arama yazınızda herhangi bir yazım hatası varsa, bunları düzeltir ve yine de sizin için alakalı sonuçları bulur. İnanılmaz değil mi?

Aslında bu günlük hayatımızda çok sıkça kullandığımız bir şey ama çoğu kimse buna çok dikkat etmiyor. Doğal dil işlemenin harika bir uygulamasıdır, siz ve ben de dahil olmak üzere dünya üzerindeki milyonlarca kişiyi nasıl etkilediğinin de inanılmaz bir örneğidir. Arama otomatik tamamlama ve otomatik düzeltme, doğru sonuçları çok verimli bir şekilde bulmamıza yardımcı olur. Son zamanlarda Facebook ve Quora gibi web siteleri de bu özelliği kullanmaya başladılar.

Bu uygulamanın arkasındaki teknik dil modelleridir. Bu makalede dil modelleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: “A Comprehensive Guide to Build your own Language Model in Python!

Dil Çevirici

google-translate

Belirli bir kelimenin veya ifadenin farklı bir dilde ne anlama geldiğini öğrenmek için Google Çeviri’yi kullandınız mı? Eminim ki herkes hayatında en az bir kez kullanmıştır. Bir metindeki kelimeyi ya da direkt metni başka bir dile çevirme kolaylığı oldukça şaşırtıcı, değil mi? Bunun arkasındaki teknik ise Makine Çevirisi.

Bundan önceki günlerde, makine çevirisinde sözlük ve kural tabanlı bir sistem kullanılıyordu. Ancak bu sistemin başarısı oldukça düşüktü. Sinir ağları, büyük verinin işlenebilirliği ve makinelerin evrimiyle birlikte makine çevirisi, metni bir dilden diğer dile dönüştürme de oldukça başarılı bir hale gelmiştir.

Google Translate gibi birçok araç, metni bir dilden başka bir dile kolayca dönüştürebilir. Bu araçlar çok sayıda insana ve işletmeye dil bariyerini aşmada ve başarılı olmada yardımcı olmaktadır. Google Çeviri’de kullanılan teknik hakkında detaylı bilgi isterseniz, ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya İzleme

social-media

Günümüzde giderek daha fazla insan belirli bir ürün, politika veya herhangi bir konu hakkındaki düşüncelerini belirtmek için sosyal medyayı kullanıyor. Yayımladıkları bu düşünceler, bir bireyin hoşlandığı veya hoşlanmadığı şeyler hakkında bazı yararlı bilgiler içerebilir. Dolayısıyla işlenmemiş bu verilerin analizi, değerli öngörüler oluşturulmasına yardımcı olabilir. Tam da bu nokta da doğal dil işleme yardımımıza koşuyor.

Günümüzde, şirketler tarafından sosyal medya yayınlarını analiz etmek ve müşterilerin ürünleri hakkında ne düşündüğünü bilmek için çeşitli NLP teknikleri kullanılmaktadır. Şirketler, müşterilerinin ürünlerini kullanarak karşılaştıkları sorunları anlamak için sosyal medya izlemeyi de kullanıyor. Sadece şirketler değil, hükumet bile ülkenin güvenliği ile ilgili potansiyel tehditleri belirlemek için kullanıyor.

Chatbot

chatbot-doğal-dil-işleme-uygulaması

Müşteri hizmetleri ve deneyimi, herhangi bir şirket için en önemli şeydir. Şirketlerin ürünlerini geliştirmelerine ve müşterilerini memnun etmelerine yardımcı olabilir. Ancak her müşteriyle manüel olarak etkileşim kurmak ve sorunları çözmek zor bir iş olabilir. Chatbotlar burada devreye giriyor. Chatbot’lar, şirketlerin sorunsuz müşteri deneyimi hedefine ulaşmalarına yardımcı olur.

Bugünlerde, çoğu şirket mobil uygulamalarında ve sitelerinde, müşterilerin basit sorunlarını çözmek için chatbotları kullanıyor. Chatbotlar sadece şirketler için süreci kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin müşteri hizmetlerine bağlanmayı beklerken ki hayal kırıklığından da kurtarır.

Anket Analizi

anket-analizi

Anketler, bir şirketin performansını değerlendirmede önemli bir ölçüdür. Şirketler, müşterinin çeşitli ürünlere ilişkin geri bildirimlerini almak için birçok anket yapar. Bu anketler, üründeki kusurları anlamaya ve bu ürünleri geliştirmelerine yardımcı olur.

Buradaki problem, bu anketler milyonlarca müşteri tarafından yapıldığında, bütün hepsinin tek tek okunması ve yorumlanması neredeyse imkansızdır. İşte tam da bu noktada, şirketler, anketleri analiz etmek ve bunlardan sonuçlar çıkarmak için doğal dil işlemeyi kullanır. Örneğin, şirketin yaptığı bir etkinlik hakkında kullanıcının duygularını bilmek gibi. Günümüzde çoğu şirket bu yöntemleri kullanmaktadır, çünkü bu yöntemler çok daha doğru ve faydalı bilgiler sağlamaktadır.

Hedeflenmiş Reklamcılık

hedeflenmis-reklamcilik-doğal-dil-işleme-uygulaması

Bir sabah uyandığınızda Amazon’dan dizüstü bilgisayarlara baktınız ve birkaç dakika sonra Google size başka web sayfalarına girdiğinizde benzer dizüstü bilgisayarlarıyla ilgili reklam göstermeye başladı. Eminim bu hikayeyi tecrübe etmişsinizdir. Peki bu nasıl oluyor? Hedeflenmiş Reklamcılık sayesinde!

Hedefli reklamcılık, reklamların çevrimiçi etkinliklerine göre kullanıcıya gösterildiği bir tür çevrimiçi reklamcılık türüdür. Günümüzde çevrimiçi şirketlerin çoğu bu yaklaşımı kullanmaktadır. Bunun en önemli iki sebebi vardır. Birincisi, şirketlere çok para kazandırır. İkincisi ise, alakalı reklamlar yalnızca potansiyel müşterilere gösterilir.

İşe Alım Süreci

hiring-doğal-dil-işleme-uygulaması

İnsan Kaynakları departmanı her şirketin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir şirket için doğru çalışanları seçme konusunda en önemli göreve sahiptirler. Ancak, bugün, bu oldukça rekabetçi dünyada, işverenlerin tek bir pozisyon için yüzlerce veya bazen binlerce özgeçmişi gözden geçirmesi gerekiyor. Özgeçmişlerin filtrelenmesi ve adayların kısa listeye alınması saatler alabilir. Peki bu görev otomatikleştirilebilir mi?

Evet! Doğal dil işlemenin yardımı ile insan kaynakları doğru adayı kolaylıkla bulabilirler. Bu, insan kaynaklarının her bir özgeçmişi teker teker filtrelemesi gerekmeyeceği anlamına geliyor. Adlandırılmış varlık tanıma ile bilgi çıkarma ( Named Entity Recognition) tekniği kullanılarak becerileri, isim, yer ve eğitim seviyesi gibi bilgiler elde edilebilir. Daha sonra bu özellikler, adayları temsil etmek için kullanılabilir.

Sesli Asistanlar

amazon-alexa

Google Asistan, Apple Siri, Amazon Alexa gibi günümüzde kullanılan birçok sesli asistan vardır. Günümüzde en çok kullanılan doğal dil işleme uygulaması olarak görülebilir.

Sesli asistanlar, bir kullanıcının sözlü komutlarını anlamak ve buna göre eylemler gerçekleştirmek için ses tanıma, doğal dil anlama ve doğal dil işleme tekniklerini kullanan bir yazılımdır. Chatbot olarak düşünebilirsiniz ancak sesli asistanlar bir chatbot’un yapabileceğinden çok daha fazlasını yapabilirler.

Ses asistanı hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Yıllar boyunca çok güvenilir arkadaşlara dönüştüler. Sabah alarmınızı ayarlamaktan, sizin için bir restoran bulmaya kadar, bir sesli asistan her şeyi yapabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.