EA Play Nedir?

Oyun sektörü, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sektördeki gelişmelerde en büyük pay sahibi, şüphesiz ki oyun geliştiricileri oluyor. Bu noktada oyun sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesinde büyük rol oynayan şirketlerin başında da Electronic Arts geliyor. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Electronic Arts, oyuncuları memnun edebilmek için yeni hizmetler geliştirmeye devam ediyor. EA Play de bu hizmetlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat birçok oyuncu, bu hizmeti bilmediği için EA Play nedir sorusunun cevabı çok fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için EA Play nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Sizler için EA Play’i daha yakından inceleyeceğiz. Böylece Electronic Arts tarafından geliştirilen ve kısa sürede oldukça popüler hale gelen oyun hizmeti hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Şimdi gelin hep birlikte ilk olarak EA Play’in ne olduğuna daha yakından bakalım.

EA Play Nedir?

Oyun sektörünün sürekli gelişim göstermesi, sektörde yer alan oyun sayısında artış yaşanmasını sağladı. Böylece oyuncular, çok sayıda kaliteli oyuna erişim sağlayabilme şansı elde ettiler. Fakat bu durum, bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Oyun sayısının artış göstermesi, oyuncuların maddi olarak zorlanmasına neden oldu. Çünkü oyuncular, oynamak istedikleri her oyunu satın almak istediklerinde yüksek ücretler ödemek durumunda kalıyorlar.

Üstelik son zamanlarda oyun fiyatlarında da dünya genelinde artış yaşanıyor. Bundan dolayı oyuncular, oyunlara erişim konusunda sorun yaşamaya başladılar. Bu noktada oyun geliştiricileri ve oyun yayıncıları, oyuncuları memnun edecek alternatiflere geliştirmeye çalışıyorlar. Electronic Arts, bu şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Electronic Arts, 2014 yılında Xbox One için geliştirdiği EA Play hizmetini kullanıcılarıyla buluşturdu. EA, bu hizmet kapsamında oyuncuların oyunlara daha kolay erişim sağlamasını hedefledi. Çünkü şirket, geliştirdiği ve bu hizmet kapsamına aldığı oyunları abonelerine sunmaya karar verdi. Yani EA Play kullanıcıları, EA tarafından geliştirilen ve EA Play kapsamına alınan oyunları, abonelik süreleri boyunca oynayabilme imkanına sahip oluyorlar.

Bu hizmet, oyuncular tarafından oldukça beğenildi. Çünkü oyuncular, her EA oyununa ayrı ayrı para vermek zorunda kalmadan abone olarak abonelikleri süresince hizmette yer alan EA oyunlarını istedikleri gibi oynayabiliyorlar.

Hizmetin kısa sürede yoğun ilgi görmesi, Electronic Arts tarafından da olumlu karşılandı. Bu doğrultuda şirket, ilk olarak Xbox One için geliştirdiği EA Play’i kısa süre sonra diğer konsol ve bilgisayar kullanıcılarına da sundu. Böylece EA Play, 2014 yılından günümüze hızlı bir şekilde büyüyen ve büyümesini sürdüren bir abonelik hizmeti olarak karşımıza çıkıyor.

EA Play Avantajları Nelerdir?

Electronic Arts, kısa sürede hızlı bir şekilde büyüyen EA Play’i oyunlara erişimi kolaylaştırmak için geliştirdi. Hizmet, kısa sürede çok yoğun ilgi gördü. Bundan dolayı EA hem oyuncuların ilgisini canlı tutabilmek hem de yeni oyuncuların ilgisini çekebilmek için bazı avantajlar daha sağladı. Böylece EA Play, günümüzde oyuncular için oldukça avantajlı bir abonelik hizmetine dönüştü. EA Play tarafından oyunculara sağlanan avantajlar şu şekildedir:

 • EA Play’in belki de en çok sevilen avantajı, belirli EA oyunlarına erişim sağlanabilmesi oluyor. Yani EA, sağlamış olduğu hizmet kapsamında abonelerine belirlediği oyunlara diledikleri gibi erişim hakkı veriyor. Bu doğrultuda oyuncular, abonelik süreçlerinde oyunları istedikleri gibi oynayabiliyorlar. Ayrıca EA, yeni çıkan oyunlar için oyunculara 10 saatlik bir deneme süresi veriyor. Böylece oyuncular, Electronic Arts tarafından piyasaya yeni sürülecek olan oyunları da 10 saatlik deneme süresi kapsamında oynayabiliyorlar.
EA Play Avantajları Nelerdir
 • Electronic Arts, geliştirmiş olduğu oyunların neredeyse tamamında satın alınabilir ve indirilebilir içerikler geliştiriyor. Bu doğrultuda şirket, EA Play abonelerine içerik ödülleri veriyor. Yani şirket, oyunlar için belirli etkinlikler düzenliyor. EA Play aboneleri, bu etkinliklerde belirlenen şartları sağlamaları durumunda oyunlarda hediye kazanabiliyorlar.
 • EA Play’in oyunculara sağladığı en büyük avantajlardan birisi de abone indirimi oluyor. EA oyunları, genellikle dünya genelinde hızlı bir şekilde popüler olmayı başarıyorlar. Fakat şirket, özellikle yeni oyunlarında yüksek fiyatlandırma politikası uygulayabiliyor. Bundan dolayı oyuncular, EA oyunlarına erişimde maddi sorunlar yaşayabiliyorlar. EA Play aboneleri, EA tarafından geliştirilen çoğu oyun ve içeriği %10 indirimli alma şansına sahipler.

Electronic Arts, EA Play abonelerine sağladığı avantajları her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Böylece EA Play abone sayısı, sürekli artış göstermektedir. Şirket, abonelerine sağlayacağı avantajları genellikle belirli bir süre önceden duyuruyor. Böylelikle EA tarafından Play’e yeni eklenen avantajlardan haberdar olabilmek için EA tarafından yapılan bilgilendirmeleri takip edebilirsiniz.

EA Play Oyunları Nelerdir?

Electronic Arts, EA Play kapsamında abonelerinin bazı oyunlara abonelik süreleri boyunca diledikleri gibi erişim sağlamalarına izin veriyor. Bu doğrultuda şirket, oyuncuların erişim sağlayabildikleri oyunların listesini sürekli güncelliyor. EA Play abonelerinin erişim sağlayabildikleri bazı oyunlar şu şekildedir:

Bilgisayar Abonelerinin Erişebildikleri Bazı Oyunlar

 • FIFA 22
 • FIFA 21
 • GRID Legends
 • F1 2021
 • Madden NFL 22
 • STAR WARS Jedi: Fallen Order
 • Lost in Random
 • Need for Speed Heat
 • The Sims 4
 • Battlefield 1

PlayStation Abonelerinin Erişebildikleri Bazı Oyunlar

 • NHL 22
 • F1 2021
 • FIFA 22
 • Need for Speed Unbound
 • Mass Effect
 • Discover It Takes Two
 • Rocket Arena
 • Battlefield V
 • Apex Legends
 • UFC 3

Xbox Abonelerinin Erişebildikleri Bazı Oyunlar

 • FIFA 22
 • F1 2021
 • Titanfall 2
 • Crysis 3
 • Mass Effect
 • STAR WARS Battlefront
 • NHL 22
 • GRID Legends
 • NHL 21
 • FIFA 21

Electronic Arts, abonelerinin erişim sağlayabildikleri oyun sayısını sürekli artırmaya çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, geçmiş yıllarda geliştirdiği ve piyasaya sürdüğü oyunların neredeyse tamamını oyunculara sunuyor. Bunun yanı sıra Electronic Arts, yeni oyunlar konusunda da abonelerine kolaylık sağlıyor.

Şirket, abonelerinin piyasaya yeni sürdüğü oyunlara 10 gün boyunca erişim sağlamalarına izin veriyor. Bunun yanı sıra aboneler, eğer erken erişim sayesinde oynayabildikleri oyunlardan memnun kalırlarsa oyunları belirli bir indirimle satın alabiliyorlar.

Üstelik Electronic Arts, bu noktada oyuncuların ilerlemelerini de kayıt altında tutuyor. Yani oyuncular, EA Play abonelikleri kapsamında piyasaya yeni çıkacak bir oyunu 10 gün oynayıp sonrasında satın almak istediklerinde herhangi bir veri kaybı yaşamadan 10 günün sonunda oyunlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Bu sayede Electronic Arts, yeni oyunları konusunda da abonelerini memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz.

EA Play’e Nasıl Üye Olunur?

Electronic Arts, günümüzde EA Play’i çok çeşitli platformlarda kullanıcılarıyla buluşturuyor. EA Play; PlayStation 4 ve 5, Xbox ve bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Bu platformlardaki kullanıcıların EA Play avantajlarından faydalanabilmeleri için abone olmaları gerekiyor. Eğer sizler de EA Play’in sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmak istiyorsanız şu aşamaları takip etmelisiniz:

Eğer bilgisayarınızda kullanmak üzere EA Play’e abone olmak istiyorsanız ilk olarak Steam veya EA App’e erişim sağlamanız gerekiyor. Bu platformlardan herhangi birinde üyeliğiniz varsa üye girişi yapmalısınız. Sonrasında platformda EA Play sayfasına erişmeniz gerekiyor. Steam veya EA App üzerinden EA Play ekranına ulaştıktan sonra kolay bir şekilde hizmete abone olabilirsiniz.

EA Playe Nasıl Üye Olunur

Xbox modellerinde EA Play avantajlarından faydalanmak için Microsoft’un sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. EA Play, Microsoft Store üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Microsoft Play üzerinden kolaylıkla EA Play’e abone olabilirsiniz.

Son olarak PlayStation 4 ve PlayStation 5 modellerinde EA Play’i kullanabilmek için PlayStation Store’a erişim sağlamalısınız. Electronic Arts, PlayStation kullanıcıları için Store üzerinden hizmet veriyor. Bu sayede PlayStation Store üzerinden PlayStation 4 ve 5 modelleri için EA Play aboneliğinizi kolaylıkla başlatabilirsiniz.

Electronic Arts, tüm platformda EA Play abonelerine aynı fiyatlandırma üzerinden hizmet sağlıyor. Bu kapsamda EA Play güncel fiyatları şu şekildedir:

 • Aylık EA Play aboneliği: 39.99 TL/ay
 • Yıllık EA Play aboneliği: 249.99 TL/yıl

EA Play Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

EA Play neye yarar?

Electronic Arts, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisidir. Şirket, her yıl yeni oyunlarıyla oyuncularının karşısına çıkıyor. Bunun yanı sıra Electronic Arts, geçmiş yıllarda da çok sayıda oyunu oyuncularla buluşturdu. Bu doğrultuda şirket, oyuncuların oyun harcamalarında tasarruf edebilmeleri hem de oyunculara çeşitli avantajlar sağlayabilmek için EA Play hizmetini geliştirdi. Yani EA Play, oyuncuların belirli EA oyunlarına abonelikleri süresince erişim sağlamalarına yarar.

EA Play yıllık kaç TL? – 2022

EA Play, abonelerine aylık ve yıllık paketler üzerinden hizmet vermektedir. Eğer EA Play aylık paketinden faydalanmak isterseniz güncel fiyatlandırma kapsamında aylık 39.99 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra EA Play aboneliğinizi yıllık olarak satın almak isterseniz 249.99 TL ödeme yapmalısınız. Yani Electronic Arts, yıllık abonelik seçeneğinde kullanıcılarına ciddi bir indirim yapmaktadır.

EA Play içinde ne var?

EA Play, oldukça kapsamlı bir oyun hizmetidir. Bu doğrultuda Electronic Arts, hizmet kapsamında abonelerine Electronic Arts tarafından geliştirilen bazı oyunları sunmaktadır. Oyuncular, abonelikleri süresince bu oyunları diledikleri gibi oynayabiliyorlar. Bunun yanı sıra Electronic Arts, abonelerine ödüller, indirimler gibi çeşitli avantajlar da sağlamaktadır.

EA Play oyunları kalıcı mı?

EA Play oyunları, kalıcı değildir. Bu doğrultuda EA Play aboneleri, Electronic Arts tarafından sunulan oyunlara abonelikleri süresince erişim sağlayabilmektedirler. Bunun yanı sıra oyuncular eğer oyunları satın alırlarsa EA, oyuncuların oyun içi ilerlemelerini korumaktadır. Bu sayede EA Play aboneleri, oynadıkları oyunları satın alarak kalıcı hale getirebilmektedirler.

Genel Değerlendirme

EA Play, Electronic Arts tarafından geliştirilen ve her geçen gün daha da popülerleşen bir oyun hizmetidir. Electronic Arts, bu hizmet kapsamında oyunculara çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bundan dolayı EA Play, oyuncular için oldukça ilgi çekici bir hizmettir.

Electronic Arts, bu hizmeti ilk olarak Xbox kullanıcıları için geliştirdi. Daha sonrasında şirket, her ne kadar Sony yetkilileri ile sorunlar yaşasalar da PlayStation ve bilgisayar kullanıcıları için de bu hizmeti sundu. Böylece EA Play, günümüzde Xbox, PlayStation 4/5 ve bilgisayar kullanıcılarının erişebildikleri bir oyun hizmeti haline geldi.

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden olan Electronic Arts, tüm platformlarda kullanıcılarına eşit fiyatlandırma yapıyor. EA Play aboneleri, 2022 yılında aylık 39.99 TL ve yıllık 249.99 TL fiyatlandırmalarla EA Play hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz EA Play rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için EA Play nedir başta olmak üzere EA Play ile ilgili çok fazla sorulan sorulara cevap vermeye çalıştık. Bu sayede rehberimizi inceleyerek EA Play ile ilgili merak ettiğiniz tüm konulara cevap bulabilirsiniz. Ayrıca sizler de EA Play ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.