E-Tekstil Nedir? Hangi Sektörlerde Kullanılıyor?

E-tekstil nedir? E-tekstiller, özel ihtiyaçlar için şekillenebilen ilgi çekici ve gelişimi açık bir teknolojidir. Uygulama yelpazesi oldukça geniş olan bu teknoloji, özellikle tıpta ve güvenlikte önemli bir rol oynuyor. Şu anda, e-tekstil alanı hala gelişiyor ve bu alanla ilgilenen şirketler; teknik, ticari ve pazarlama perspektifleri ile çalışmalarını sürdürüyor. Peki, e-tekstil tam olarak nedir?

E-Tekstil Nedir?

E-Tekstil Nedir?
E-Tekstil Nedir?

Elektronik tekstiller (e-tekstiller); ısıtabilen, aydınlatabilen, verileri algılayabilen veya iletilebilen sistemlere sahip elektronik bileşenleri olan tekstil ürünleridir. Kısaca e-tekstili, bir tekstil ve ona entegre edilmiş devre sistemi olarak tanımlayabiliriz. Elektronik tekstiller genel olarak, giyilebilir bilgi işlem fikrini veya giysi tasarımlarında kullanılan elektronik cihazları destekler. Bir e-tekstil yapmanın iki ana yolu vardır:

Gömülü e-tekstiller: Gömülü e-tekstiller; devrenin kumaş lifinin bir parçası olmak için tekstile örülmesi ve dokunması anlamına gelir. Bu, aynı zamanda, iletken özellikler kazandırmak için bir tekstil üzerine doğrudan iletken bir yolun basılmasını da içerebilir. Bu dal, elektronikten çok bir tekstil türevi olma eğilimindedir.

Lamine e-tekstiller: Lamine e-tekstiller, bir alt tabakaya devre üretimi yapmanız ve ardından bunu dikiş veya yapıştırma kullanarak bir tekstile eklemeniz anlamına gelir. Bu, gömülü e-tekstillerin tam tersine, tekstilden çok elektronik alanına yaklaşır.

E-Tekstil Uygulama Alanları Nedir?

Elektronik Tekstilin Uygulama Alanları
Elektronik Tekstilin Uygulama Alanları

E-tekstilin birçok sektörde çeşitli uygulama alanları bulunuyor. İşte e-tekstilin önemli rol oynadığı bazı sektörler:

Çalışan Güvenliği

İş güvenliği, e-tekstilin hizmet potansiyelinin yüksek olduğu bir alandır. Örneğin, LED ışıklar bir üniforma üzerine dokunabilir ve hava karardığında otomatik olarak açılarak görünürlüğü artırabilir. Bununla birlikte, LED’ler güvenlik uygulamaları için kullanılan tek elektronik bileşen değildir.

Haberlere göre, Norveç’teki balıkçılar tarafından giyilen akıllı bir kıyafete otomatik bir radyo vericisi eklendi. Verici, harici bir sisteme sinyaller göndererek tekneyi durdurmalarına ve acil bir durumda kurtarma ekibine koordinatları göndermelerine olanak tanıyor.

Askeri Alanlar

E-tekstildeki gelişmeler, bu teknolojinin askeri alanlarda kullanımını da mümkün kılıyor. Elektroniğin askeri tekstillere uygulanması, askerlerin savaş alanında daha önce hiç gerçekleştirilmemiş performans ve yetenek seviyelerine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Tehlikeli koşullarda çalışan askerlerin korunmasını sağlamak için gerçek zamanlı bilgi teknolojisine ihtiyaç vardır. Bir asker, savaş sırasında e-tekstil ürünü bir kıyafet giyer ve yaralanırsa askerin durumu hakkındaki bilgiler derhal savaş alanı yakınındaki bir tıp birimine iletilecektir. Bu bilgiler, hekimlerin ilk önce kimi tedavi edeceklerini de bilmelerini sağlar.

Spor

Spor sektörü de e-tekstili kullanan ve geliştiren sektörlerden biridir. Birçok şirket, sporcuların hareketine göre verileri izleyen ve kaydeden akıllı tekstillerden yapılmış giysiler ve aksesuarlar geliştiriyor.

Örneğin geçtiğimiz senelerde koşucuların spor ayakkabıları için akıllı bir iç taban geliştirildi. Bu akıllı iç taban, koşucuların formlarını iyileştirmelerine ve yaralanmaları önlemelerine yardımcı olabilir. Ayrıca bu buluş, maraton koşucularının genel performanslarını iyileştirmenin yollarını aramalarında yararlı olabilir.

Sağlık

E-tekstilin belki de en çok potansiyele sahip uygulama alanı sağlıktır. Spesifik olarak bunu sağlık koşullarının izlenmesine indirgeyebiliriz.

Şu anda, bir kişinin kan basıncı, kalp atış hızı ve hastalık semptomları gibi çeşitli verilerini izlemek için icat edilmiş tıbbi akıllı tekstil ürünleri bulunuyor. Sağlık uygulamaları için, e-tekstiller genellikle sensörleri ve güç kaynaklarını birbirine bağlayan elektrotlar veya güç ve veri kabloları olarak işlev görüyor.

Yolculuk

Genellikle lüks olsa da, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon simidi, soğuk havalarda sürücüler için çok önemlidir. Bu teknoloji için de e-tekstile teşekkür edebilirsiniz. Yumuşak kullanıcı ara yüzleri, sürücüleri daha rahat hale getirmek ve çeşitli işlevleri kontrol etmek için bir aracın iç mekanı boyunca kullanılabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.