İnsansı Robot Nedir? Popüler İnsansı Robotlar

İnanılmaz bir ivme ile büyüyen insansı robot sektörünün pazar değerinin 2023’te 3,9 milyar dolar olması bekleniyor. Bu hızlı büyümenin en büyük sebebi ise insansı robotların geliştirilen yetenekleri ve sürekli genişleyen uygulama yelpazesi. Peki, insansı robot tam olarak nedir?

İnsansı Robot Nedir?

İnsansı Robot Nedir?
İnsansı Robot

İnsansı robot, insan hareketini ve etkileşimini taklit etmek için tasarlanmış profesyonel hizmet robotlarıdır. Diğer hizmet robotları gibi insansı robotlar da, üretkenlik sağlayacak şekilde otomatikleştirilerek hizmet ederler.

Şu anda, çeşitli üretim tesislerinde insanların yapması tehlikeli olan görevler için insansı robotlar kullanılıyor. Benzer şekilde insansı robotlar uzay görevlerinde kullanılmak, yaşlılara ve hastalara bakım sağlamak, müşteriler ile etkileşime girmek vb. görevleri de yerine getiriyor. Teknolojideki son gelişmeler ile bu robotlar, insan ortamlarına başarılı bir şekilde dahil ediliyor. 

Popüler İnsansı Robotlar

İnsansı robot sektörü geçtiğimiz yıllarda gördüğü ilgi ile büyük bir sıçrama yaşadı. Bu süreçte iyi tasarlanmış ve görevlerini düzgünce yerine getirebilen bir dizi insansı robot gündeme geldi. İşte son dönemlerin popüler bazı insansı robotları:

Atlas

Atlas
Atlas

Dünyanın en dinamik insansı robotu olarak adlandırılan Atlas, 2013 yılında tanıtıldı. Arama-kurtarma çalışmaları için tasarlanan robotun üreticileri Boston Dynamics. Menzil algılama, stereo görüş ve birçok sensör ile donatılan Atlas’ın daha gelişmiş modelleri, ilerleyen yıllarda robotik meraklılarına ve dünyaya sunuldu. 

Robear

Robear
Robear

Yumuşak dokunuşlu bir makine olan Robear, Japonya’daki bakıcı eksikliğine çözüm olarak üretildi. Tamamen kauçuktan yapılmış bu robot üç farklı tür sensör ile çalışıyor. Robear’ın hastaları rahatsız etmeden kaldırmak ve taşımak gibi güce bağlı görevleri gerçekleştirmesini sağlayan yumuşak hareketleri bulunuyor.

Pepper

Pepper
Pepper

Pepper; öfke, neşe veya üzüntü gibi birincil insan duygularını okuyabilen ve buna göre davranan bir robot. Doğal ve sezgisel bir şekilde iletişim kuran robot, SoftBank Robotics tarafından üretildi. Amacı ise kullanıcıya arkadaşça bir hizmet sunmak.

İletişim kurmadaki başarısı, bankalar ve mağazalar tarafından çokça ilgi görmesine sebep oldu. Müşterilerin yüzlerini ve tercihlerini hatırlayabilen bu robot, aynı müşteriyle bir sonraki etkileşiminde onun adına seçim yapabilecek zekaya sahip!

Sophia

Sophia
Sophia

İnsansı robot Sophia’yı büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, 2016 yılında ilk kez halka sunuldu. O zamandan beri de dünya medyasındaki yerini korudu. Suudi Arabistan’dan vatandaşlık alan Sophia’nın teknik aksaklık olduğu iddia edilen bir sorun sonucu insan ırkını yok edeceğini söylemesi ise büyük ses getirdi.

İnsansı Robotların Geleceği

İnsansı Robot Nedir?
İnsansı Robotların Geleceği

Robotların gelişen performansı ve maliyetlerindeki düşüş, önümüzdeki 10 yıl içinde sayılarında büyük bir artış olacağını belgelemekte. Hatta istatistiklere göre 2025 yılına kadar tüm işçilik görevlerinin %25’ini robotların yerine getireceği söyleniyor. İnsansı robotlar, mevcut pazarda en küçük hizmet robotu gruplarından biri olsa da, geleceğin endüstriyel aracı olma konusunda büyük bir potansiyele sahipler. 

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde 2014 senesinden beri insansı robotlar, hastalarla eşleştirilerek tedavide kullanılıyorlar. Otizmli çocuklara sosyal olarak yardımcı olan robotlar ayrıca, felçli hastalara da fayda sağlıyor. SoftBank Robotics gibi şirketler de tıbbi görevlerde kullanmak üzere insan görünümlü robotlar üretiyor. 

Bununla birlikte şirketler artık mühendislik görevleri için de insansı robotlara yönelmiş durumda. Özellikle tehlikeli teknik görevlerde kullanılan insansı robotlar, iş kazalarını en aza indiriyor. 

Son olarak, Sophia’yı üreten Hanson Robotics şirketi 2021 senesinde binlerce insansı robot üretmeyi planladıklarını açıkladı. Şirketin CEO’su David Hanson, ‘’Covid-19 dünyası, insanları güvende tutmak için daha fazla otomasyona ihtiyaç duyacak.’’ diyerek salgın döneminde, insanlara yardım etmek için tasarlanmış robotlara olan talebin arttığını vurguladı. Hanson, üretmeyi planladıkları binlerce insansı robotu sağlık alanında yardımcı asistanlar olarak pazarlamayı planladıklarını da belirtti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.