Tıp Dünyasında Teknolojinin Yeri: Dijital Tıp

Tıp dünyasında teknolojinin yeri günümüzde çok geniş alanlara yayılmaktadır. Sağlık hizmetlerinin geleceği, teknolojinin gelişimi ile değişmektedir. Yapay zeka, VR / AR, 3D baskı, robotik veya nanoteknoloji gibi dijital sağlık teknolojilerindeki gelişmelerle, teknoloji gözlerimizin önünde şekillenmektedir. Teknolojiyi kontrol edebilmek ve bu teknolojiyi sağlık alanında kullanmak için en son gelişmeleri tanımamız gerekmektedir. Sağlık çalışanları, önümüzdeki yıllarda ilgili kalmak için gelişmekte olan sağlık teknolojilerini benimsemek zorundadır.

Teknolojinin ilerlemesi aynı zamanda tıbbi pratisyenler, tıbbi cihazlar ve bilgi ağları arasında tıbbi bilgilerin paylaşılmasının benimsenmesini sağlamıştır. Teknoloji, sağlık hizmetlerini etkileyen ve şekil veren modern bir trend olmuştur. Genellikle teknoloji yakınsaması, mevcut ve geçmiş tıbbi bilgilerin, yaşamsal belirtilerin, klinik laboratuvar sonuçlarının, hasta alarmlarının, reçete edilen ve uygulanan tedavilerin ve hastanın tedavi tepkisinin paylaşılmasını içerir. Bu, tıp uzmanları tarafından hasta hakkındaki bilgilere erişmek için kullanılan pratik bir sistem haline gelmiştir. Tıp dünyasında teknolojinin yeri nedir diye sorulduğunda; hastane faturalandırma departmanlarında, araştırmalarında ve önerilen tedavilerin klinik etkinliğini değerlendirmek için kullanıldığını görmekteyiz. Potansiyel faydaları iş akışı, bilgilerin sorunsuz bir şekilde kaydedilmesi, paylaşılması ve genel hasta bakımının iyileştirilmesidir. Bunların hepsi dijital tıp kavramını kapsamaktadır.

Tıp Dünyasında Teknolojinin Yeri: Tıbbi Cihazlar

Akıllı İnhalerler

İnhalerler astım için ana tedavi seçeneğidir ve doğru alınırsa hastaların % 90’ı için etkili olacaktır. Bununla birlikte, araştırmalar hastaların sadece % 50’sinin durumunun kontrol altında olduğunu ve % 94’ünün inhalerleri düzgün kullanmadığını göstermektedir.  

Astım hastalarının durumlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için Bluetooth özellikli akıllı inhalerler geliştirilmiştir. İnhalere, her bir dozun tarihini ve saatini ve doğru şekilde uygulandığını kaydeden küçük bir cihaz takılır. Bu veriler daha sonra durumlarını takip edebilmeleri ve kontrol edebilmeleri için hastaların akıllı telefonlarına gönderilir. Klinik araştırmalar, akıllı inhaler cihazının kullanılmasının daha az rahatlatıcı ilaç kullandığını ve daha rahat günler geçirdiğini göstermiştir.  

Kablosuz Beyin Sensörleri

Elektroensefalografi (EEG) beyin dalgalarının ölçülmesidir. Bu, elektrik sistemi ile gerçekleşmektedir. Beyin dalga sensörü, bu yöntemi kullanarak ölçüm yapmaktadır. İnsan beyni çalışması sırasında sergilenen davranış ve düşünülen fikirlere göre farklı elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Beyin, her davranış ve düşünce için farklı dalga boylarındadır ve güçlerde sinyal verir. Bu sensör, beyninizin oluşturduğu alfa ve beta dalgalarını tespit ederek bu verileri Bluetooth ile bilgisayara veya akıllı telefonuna kablosuz olarak aktarmaktadır.

Kablosuz beyin sensörü, bilim insanlarının, beynin içine yerleştirilebilen ve artık ihtiyaç duyulmadığında çözünebilen, biyolojik olarak emilebilen elektronikler oluşturmasına ve oluşturulmasına izin vermiştir.  Bu tıbbi cihaz, doktorlara beyindeki sıcaklık ve basıncı ölçmede yardımcı olmaktadır. Sensörler çözünebildiğinden, ek ameliyatlara olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Giyilebilir Cihazlar

tıp dünyasında teknolojinin yeri demek giyilebilir cihazlar da demektir.

Giyilebilir cihazlara olan talep, son birkaç yıldaki tanıtımından, 2000 yılında Bluetooth’un piyasaya sürülmesinden bu yana artmıştır. Bugün insanlar akıllı telefonlarını; adımlarından, fiziksel uygunluk ve kalp atışından uyku düzenlerine kadar her şeyi izlemek için kullanmaktadır. Bu giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesi, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi yükselen kronik hastalıklar ile bağlantılıdır ve hastaların kondisyonlarını izlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olarak bunlarla savaşmayı amaçlamaktadır.

2018’in sonlarında Apple, kullanıcının kalp ritimlerini izlemek için entegre bir EKG’ye sahip çığır açan Apple Series 4 Watch ile manşetlere çıkmıştır. Piyasaya sürüldükten birkaç gün sonra, potansiyel olarak tehlikeli kalp durumlarını, normalden çok daha erken tespit edebilen bu hayat kurtarıcı teknoloji yoğun ilgi görmüştür. Giyilebilir cihaz pazarının 2024 yılına kadar 67 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

CRISPR

Tıp dünyasında teknolojinin yeri ve genom

CRISPR, bilim dünyasında heyecan yaratan genom düzenleme aracıdır. CRISPR, şimdiye kadarki en gelişmiş gen düzenleme teknolojisidir ve adeta bir gen kesme makasıdır. İstilacı virüslerin, bakteri hücrelerinin bağışıklık sistemlerinin doğal mekanizmalarından yararlanarak çalışır. Bu da daha sonra enfekte olmuş DNA zincirlerini kesmektedir. DNA’nın kesilmesi tedavi işlemini en hızlı hale getirmektedir. Genleri değiştirerek, sağlığımızı tehdit eden kanser ve HIV gibi hastalıkların birkaç yıl içinde potansiyel olarak aşılması bekleniyor.

3 Boyutlu Baskı Teknolojisi

3d baskı

Tıbbi alanda 3D baskı, cerrahların zorlu ameliyatlar gerçekleştirmeden önce üzerinde pratik yapmak için kullanabileceği hastaya özgü organ kopyaları oluşturmaktır. 3D baskı gelirlerinin yaklaşık %13’ü tıp endüstrisinden gelmektedir. 3D baskı hizmetinin sunduğu esneklik, tıp profesyonellerinin uygun maliyetle hastaya özel cihazlar oluşturmalarına olanak tanır. Bu tekniğin, prosedürleri hızlandırdığı ve hastalar için travmayı en aza indirdiği kanıtlanmıştır. Bu tip bir prosedür, yüz naklinden omurilik prosedürlerine kadar olan ameliyatlarda başarılı bir şekilde uygulanmıştır ve rutin olmaya başlamıştır.

3D yazıcılar piyasadaki en sıcak teknolojilerden biri haline gelmiştir. Bu yazıcılar ameliyat sırasında kullanılmaktadır. İmplantlar ve hatta eklemler oluşturmak için kullanılan bu baskı, kullanım alanını giderek genişletmektedir. Bu teknikte diijital fonksiyonlar, bir bireyin ölçümlerini milimetreye kadar eşleştirmelerini sağlamaktadır. Eşi benzeri görülmemiş düzeyde konfor ve hareket kabiliyeti sağlayan bu yazıcılar hem uzun ömürlü, hem de yüksek çözünürlükte ögeler oluşturabilir.

Robotik Cerrahi

tıp dünyasında teknolojinin yeri robotik cerrahi


Robotik cerrahi, robotik sistemler kullanılarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Minimal cerrahi bozuklukların ve kısıtlamalarının üstesinden gelmek ve açık cerrahi işlem yapan cerrahların yeteneklerini arttırmak için robot yardımlı cerrahi geliştirilmiştir. Robotik destekli cerrahi durumunda, aletleri doğrudan hareket ettirmek yerine, cerrah aletleri uygulamak için iki yöntemden birini kullanır. Bunlar doğrudan telemanipülatör(robotik kol) kullanımı veya bilgisayar kontrolü ile yapılmaktadır. Bir telemanipülatör, cerrahın ameliyatla ilişkili normal hareketleri yapmasına izin veren uzaktan bir manipülatördür.

Robotik kollar bu hareketleri gerçek cerrahiyi gerçekleştirmek için uç efektörler ve manipülatörler kullanarak gerçekleştirir. Bilgisayar kontrollü sistemlerde, cerrah robot kollarını ve uç efektörlerini kontrol etmek için bir bilgisayar kullanır, ancak bu sistemlerde girişler için telemanipülatörler de kullanılmaktadır. Bilgisayarlı yöntemi kullanmanın bir avantajı, cerrahın mevcut olması gerekmemesi ve uzaktan cerrahi olasılığına yol açmasıdır. Böylece tedavi süresi en aza ve hata oranı sıfıra düşmektedir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Çevreci ve yenilikçi bir mühendis öğrencisi