DuckDuckGo, Gizlilik Taahhüdünü İhlal Etti!

DuckDuckGo, çeşitli platformlarda kullanıcılarına sunduğu güçlü gizlilik içeriği ile tanınan bir arama motorudur. Şirket, kullanıcılarının veri gizliliği konusunda oldukça iddialı söylemlerde bulunuyordu. Platform geliştiricileri, verilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilerle paylaşılmadığını belirtiyordu. Ancak bir rapora göre DuckDuckGo, Microsoft‘a izleyiciler için izin vererek gizlilik taahhüdünü ihlal etti.

Güvenlik araştırmacısı Zach Edwards, Twitter üzerinden DuckDuckGo’nun gizlilik ihlalini açık eden bir paylaşımla açıkladı. Edwards, DuckDuckGo’nun Facebook ve Google izleyicilerini engellerken Microsoft izleyicilerinin çalışmaya devam etmesine izin verdiğini söyledi. Diğer taraftan şirket ise yaşanan bu durumun tarayıcılardan meydana gelen bir sorun olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili yapılan testler, tarayıcının tüm izleyicileri engellediğini gösteriyor. Buna karşılık testler, Bing ve LinkedIn alanlarıyla ilgili izleyiciler konusunda kullanıcılara müsaade edildiğini gözler önüne seriyor. Edwards’ın şirketin gizlilik taahhüdünü bozması hakkındaki paylaşımına DuckDuckGo’nun CEO’su Gabriel Weinberg yanıt verdi. Weinberg, Redmond ile bir arama sendikasyon anlaşması imzaladığını söyledi. Tarayıcının bu nedenle de Microsoft izleyicilerine üçüncü taraf sitelerine bilinçli olarak izin verdiğini ifade etti.

Weinberg, kullanıcıların gizlilik haklarını korumaya devam etmeye çalıştıklarını ancak Microsoft’a ait mülklere daha fazlasını yapamayacaklarını söyledi. Aynı zamanda verileri korumak için daha fazlası için şartları zorlamaya devam edeceklerinin de bilgisini verdi. Esasında teknik olarak kullanıcılar izlenmiş değil.

Bu yüzden DuckDuckGo ile Redmond arasında imzalanan arama sendikasyon anlaşması çok fazla anlam taşımayabilir. Fakat bu durum, kullanıcıların gizliliği noktasında güçlü bir isim olarak anılan DuckDuckGo için itibar zedeleyici olacaktır. Ayrıca şirket, gizlilik vizyonu noktasında da eleştirilere maruz kalmış durumda.

Tarayıcılar Mahremiyeti Koruma Noktasında Hâlâ Yetersiz!

DuckDuckGo

Benzer şekilde Apple da geçmiş yıllarda yüksek gizlilik vadetmişti. Ancak aradan çok zaman geçemeden HomePod isteklerini dinleyen üçüncü taraf şirketlerin varlığı ortaya çıkmıştı. Bundan dolayı hâlâ şirketlerin birçoğu mahremiyeti koruma noktasına yetersiz kalıyor diyebiliriz.

Yaşanan gizlilik ihlaline karşılık açıklama yapan DuckDuckGo yetkilileri, tarama yaparken asla anonimlik sözü vermemeye son derece dikkat ettiklerini dile getirdiler. Çünkü yetkililere göre sunulan araçların şekilleri hızlı bir şekilde değişim göstermektedir. Bundan dolayı da bu konuda kesin bir anonimlik sözü vermek mümkün değildir.

Ayrıca piyasada bulunan pek çok tarayıcıya atıfta bulunarak onların birçoğunun üçüncü taraf komut dosyalarına erişime izin verdiğini belirtti. Buna karşılık çoğu tarayıcının yapmaya kalkışmadığı, her şeyin ötesinde bir koruma alanı sağladıklarını söyledi.

Şirket yetkilisi, Safari ve Firefox gibi tarayıcılardan daha fazla gizlilik temin ettiklerini belirtti. Ayrıca DuckDuckGo geliştiricileri, amaçlarının karmaşık ayarlara gerek kalmadan üst düzey gizlilik sağlamak olduklarını belirttiler.

Sizler DuckDuckGo hakkında ortaya çıkan bu gizlilik ihlali hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce DuckDuckGo yetkilileri, bu noktadan sonra nasıl bir süreç izlemeli? Sizler de DuckDuckGo hakkında ortaya çıkan gizlilik ihlali ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/05/25/duckduckgo-privacy-microsoft-permission-tracking/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknoloji haberlerini takip etmeyi, okumayı ve tüm bunları sevdikleriyle paylaşmayı sever. Sıra dışı hayallerine karşın oldukça sıradan bir yaşama sahiptir.