DuckDuckGo, Gizlilik Odaklı Bir Tarayıcı Üzerinde Çalışıyor

Gizlilik denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan DuckDuckGo, yeni bir tarayıcı üzerinde çalışıyor. Bu tarayıcının temel odağının da gizlilik olacağı ifade ediliyor. Üstelik bu tarayıcının bilgisayarlar için geliştirildiği de belirtiliyor.

Geçtiğimiz dönemde DuckDuckGo, Apple’ın sevilen hizmeti ATT’yi Android cihazlara ulaştırmıştı. Bu hizmet sayesinde Android kullanıcıları da kendilerini takip eden uygulamalara göz atma şansı yakaladı. Şimdi ise DuckDuckGo, işi bir adım daha öteye taşımaya karar vermiş gibi gözüküyor.

Gizlilik odaklı bir arama motoru olan DuckDuckGo, geliştirdiği tarayıcıda da gizlilik özelliklerine yer vermeyi ihmal etmiyor. Konuyla ilgili paylaşılan yazıda yer alan ifadelere göre, kullanıcılar tarafından yapılan aramaların izlenmesini engelleyecek unsurlar da tarayıcıda yer alacak.

DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg tarafından aktarılan bilgilere göre, tarayıcının “güçlü bir gizlilik koruması” ile sunulacağı ifade ediliyor. Üstelik Weinberg, bu ayarların varsayılan olarak tarayıcıda yer aldığını da aktarıyor. Böylece ek bir adım atmadan tüm gizlilik önlemleri hazır bir şekilde tarayıcıda yer alıyor.

Buna ek olarak mobil uygulamada yer alan bazı unsurlar da tarayıcı uygulamasında mevcut. Örneğin, cihazdaki tüm tarama geçmişini, depolanan verileri ve sekmeleri temizleyecek bir buton masaüstü tarayıcısında da yer alıyor.

Google Chrome’dan Daha Hızlı!

İnternet tarayıcıları dünyasında kıyasıya bir rekabet olduğunu görmek mümkün. En iyi tarayıcılar arasında yer alan Opera, Chrome gibi yazılımlar, kullanıcıların büyük beğenisine sahip. Ancak DuckDuckGo, bu rekabeti iyice kızıştıracak gibi gözüküyor.

Weinber tarafından yapılan açıklamalarda, rakiplerine kıyasla daha az karışık bir tarayıcı görmemiz olası. Aynı zamanda bu yeni tarayıcının Google Chrome’dan gözle görülür biçimde hızlı olduğu da belirtiliyor. Bir başka deyişle DuckDuckGo, gizlilik ve performans anlamında Google Chrome’dan daha başarılı bir tarayıcı geliştirdiğini ifade ediyor.

Yeni tarayıcının şimdilik kapalı beta aşamasında olduğu belirtiliyor. Tarayıcının kapalı beta testlerinin ise yalnızca macOS işletim sistemi üzerinden gerçekleştiği söyleniyor. Ancak Gabriel Weinberg, Windows sürümünün de yolda olduğunu dile getiriyor.

Şimdilik Windows sürümünün ne zaman kullanıcılarla buluşacağı hakkında bir bilgi mevcut değil. Aynı zamanda kapalı beta testlerinin ne kadar süreceği hakkında da herhangi bir bilgi açıklamalar arasında yer almıyor.

Gizlilik konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam eden DuckDuckGo, bu tarayıcı ile başarıyı yakalayacak mı? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.