Apple HomePod Üretimini Durdurdu

Apple tarafından üretilen akıllı hoparlör serisi HomePod, geçtiğimiz sene bizi yeni bir üyesiyle daha buluşturmuştu. HomePod Mini modeli kullanıcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Hatta o kadar büyük bir beğeniyle karşılaştı ki Apple HomePod üretimini durdurdu. Şirket artık tamamen HomePod mini üzerine yoğunlaşacak.

Dört senedir üretimine devam edilen HomePod için yolun sonu gözüktü. Apple, konuyla yaptığı açıklamada elindeki HomePod’ları satmaya devam edeceğini belirtti. Ancak, tüm ürünlerin satılmasının ardından yeni bir üretim yapılmayacağını açıkladı.

Apple’ın böyle bir karar almasındaki en büyük etken HomePod mini ve yakaladığı başarı. HomePod’un 350 dolarlık fiyat etiketine karşın HomePod mini’nin 99 dolara oldukça güçlü ve kaliteli bir ses sunması, kullanıcıların bu cihazı tercih etmesini sağlamış olabilir. Apple, HomePod mini’nin satış rakamlarından memnun olacak ki tüm odağını başarılı olan cihazın üstüne çevirmiş.

Apple, Tech Crunch’a verdiği demeçte, HomePod mini’nin satışa sunulduğu geçtiğimiz sonbahar mevsiminden beri son derece başarılı olduğunu ifade etti. Üstelik, kullanıcılara oldukça başarılı bir ses kalitesi ve son derece akıllı bir asistan sağlamasına ek olarak uygun fiyatlı olduğunu da dile getirdi. HomePod üretiminin durdurulmasına rağmen yazılım güncellemelerinin devam edeceğini de belirtti.

Apple HomePod Üretimini HomePod mini’ye Odaklanmak İçin Durdurdu

Şirketin, başarılı ürünün daha da başarılı olması için çalışması son derece mantıklı bir hareket. Özellikle de kıyasıya rekabetin ve onlarca ürünün olduğu akıllı hoparlör sektöründe.

Uygun fiyatıyla çoğu kullanıcının gönlünü çalan HomePod mini gibi bir ürünün uzun vadede şirketin daha da yararına olacağı düşünülüyor. Ayrıca, daha uygun fiyatlı bir ürün olması, maliyetinin de daha ucuz olduğunun bir göstergesi. HomePod üretimine ayrılacak kaynak bundan sonra HomePod mini için kullanılacak.

Apple’ın son günlerde açıkladığı ilk üretim durdurma kararı bu değil. Geçtiğimiz günlerde şirket, oldukça maliyetli iMac Pro’nun da artık üretilmeyeceğini açıklamıştı. Bu hamlenin M1 çipine sahip yeni MacBook’lar için atılmış bir adım olduğu düşünülse de Apple başarısız ürünlerinin fişini çektiği bir döneme girmiş gibi gözüküyor.

Biz önümüzdeki dönemde daha da gelişecek gibi gözüken HomePod mini’nin geleceğini çok merak ediyoruz. Siz Apple’ın bu kararıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple doğru bir yönde mi ilerliyor? Evinizde akıllı asistan kullanıyor musunuz? HomePod kullanıyorsanız memnun musunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.