Microsoft, Edge Tarayıcısına Yenilikler Getireceğini Açıkladı

Microsoft, tarayıcısı Edge için yeni birkaç özellik üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz güncellemelerde macOS ile uyumuyla birçok kullanıcının dikkatini çeken Microsoft Edge, yenilikler ile gelişmeye devam ediyor.

Günümüzde her ne kadar Microsoft Edge tarayıcısı sıklıkla tercih edilmiyor olsa da gelişmeye devam eden en iyi tarayıcılar arasında sayılabilir. Ayrıca Microsoft, diğer tarayıcılardan farklı olarak macOS entegrasyonu ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Edge için çıta yükselmeye devam ederken gelen yeni güncelleme haberi kullanıcıları sevindirdi. Gelen özellikler arasında parola izleyicisi ve dikey sekmeler hakkında birkaç özellik mevcut.

İlk olarak Windows 10 bilgisayarlarda karşımıza çıkan Chromium tabanlı Edge tarayıcısı; macOS, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanıcılara sunuluyor. Tarayıcının Chromium tabanlı olması, daha hızlı ve güvenli internet erişimi sağladığı anlamına geliyor.

Esasında Chromium, açık kaynaklı bir tarayıcı projesi olarak karşımıza çıkıyor. Google Chrome ile birlikte çıkan bu proje, günümüzde birçok tarayıcının kullandığı bir sistem haline geldi ve oldukça kullanışlı bir altyapısı var.

Yeni microsoft edge
Görsel: Microsoft

Chromium tabanlı Microsoft Edge, kademeli olarak kendini güncellemesiyle birçok kullanıcı kazandı. Bu ay içince gelecek olan ilk güncelleme, sekme grupları hakkında olacak gibi gözüküyor. Eylül ayında gelecek olan güncellemede ise başlık çubuğunu gizleme seçeneği gibi özelliklerin gelmesi planlanıyor.

Microsoft Edge için “Sırada Ne Var?”

Güncellemelerin tamamı ve tarihi, Microsoft’un Edge Insider internet sayfasında ”Sırada ne var?” başlığının altında yer alıyor. Sürekli güncellemelerle daha iyiye gideceğinin altını çizen Microsoft, projesinde oldukça kararlı gibi gözüküyor.

Gelen güncelleme notlarında PDF belgelerine eklenen serbest metin kutuları mevcut. Bu, özellikle sıklıkla PDF okumaları yapan kullanıcılar için harika. Çünkü aynı özellik bilinen diğer tarayıcılarda mevcut değil.

İkinci önemli başlık ise kullanıcıların daha fazla esnekliğe sahip olması konusunda kendini gösteriyor. Başlangıç sayfasını belirleme, ek sayfalar ekleyip kaldırma gibi özelliklerin geleceği notta ayrıca kullanıcıların sekme grupları oluşturabileceği yazıyor.

Bir diğer yenilik ise otomatik çeviri özelliği hakkında. Bütün sayfanın otomatik olarak çevrileceğinin belirtiliyor. Ayrıca Microsoft, otomatik çeviriyi devre dışı bırakma seçeneğini de eklemeyi planlıyor.

microsoft-edge-aile filtresi-
Görsel: Microsoft Çocuk Filtresi

Aile güvenliği ve YouTube gibi sitelerde iyileştirilmiş koruma da gelen güncellemeler arasında. İçerik bakımından filtreler ve engellenen site özelliği iyileştirilecek. Buna ek olarak Microsoft, YouTube için çocukların izin verilmeyen videolara erişimini engelleyecek bir özellik de getiriyor.

Özellikle eski sürümlerde, engellenen site ayarları ve aile filtresi koruması ayarların en derin yerlerinde yer alıyordu. Dolayısıyla kullanıcıların kolaylıkla bu ayarlara erişmesi epey zordu.

Microsoft Edge ile söz konusu aile filtresi ayarları tek bir tuş altında birleşerek daha kolay ve pratik bir kullanım getiriyor.

Yenilikler içeren güncelleme notlarına bakacak olursak, en iyi internet tarayıcıları listemizde yer alan Microsoft Edge birçok kullanıcı için faydalı olacak gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.