Dimensity 9000 Destekli İlk Telefon için Tarih Verildi

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve gündeme adeta bomba gibi düşen MediaTek Dimensity 9000 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Bu sefer açığa çıkan bilgiler ise Dimensity 9000 ile desteklenen telefon modelleriyle ilgili oldu. Dimensity 9000 çipi ile çıkacak ilk cihazlar için tarih bile gündeme geldi.

Dimensity 9000 çipinin tanıtımı 19 Kasım 2021 tarihinde resmi olarak gerçekleşti. Ancak bu çipi kullanacak cihazlar için aynısını söylemek pek mümkün değil. Çünkü Weibo üzerinden ortaya atılan iddialara göre Dimensity 9000 ile desteklenen ilk telefonlar 2022 Şubat tarihinde piyasaya çıkacak.

Üstelik bu durumun herhangi bir aksilik olmadığında gerçekleşeceğini de belirtmek gerekli. Herhangi bir kriz ya da ters giden bir durum olursa bu telefonların daha da gecikmesi söz konusu. Ancak bu bilginin henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadığını da belirtmek gerek.

Qualcomm, Hız Konusunda MediaTek’in Önünde

MediaTek’in yeni canavarı hakkında tarih iddiaları ortaya çıkmaya başlayınca gözler ister istemez Qualcomm cephesine dönüyor. Bilindiği üzere Qualcomm’un da çok yakın bir zamanda yeni çiplerini tanıtacağı tahmin ediliyor.

Snapdragon 8 Gen1 isimli yeni çipin tanıtımı için kasım ayının sonu tahmini mevcut. Üstelik, MediaTek Dimensity 9000’in aksine bu çipi çalışırken görmek için uzunca beklememize gerek kalmayacak gibi gözüküyor.

Snapdragon 8 Gen1 çipini ilk olarak Xiaomi 12 modelinde görmemiz mümkün. Bu cihazın ise aralık ayında kullanıcıların karşısına çıkacağı tahmin ediliyor. Henüz kesin tarihler belli olmasa da çipin tanıtımının üstünden çok kısa bir süre sonra akıllı telefonlarda kendisini görmeye başlayabiliriz.

mediatek dimensity 9000

İki şirket de kullanıcılarına üstün performans sağlayacak bir çip geliştirmiş gibi gözüküyor. Özellikle MediaTek’in 4nm teknolojisine sahip Dimensity 9000 çipinin akıllı telefonlarda göstereceği performans oldukça merak ediliyor. Ancak bunun için bir süre daha beklememiz gerekiyor.

Buna ek olarak Qualcomm’un daha hızlı bir şekilde akıllı telefonlarda kendini göstermesi, Dimensity 9000’e olan ilgiyi azaltma potansiyeline sahip. Tabii ki tüm bunlar yalnızca iddialar ve tahminlerden ibaret. Şimdilik her iki şirketten de resmi bir açıklama gelmiyor.

Şubat ayında çıkacak Dimensity 9000 destekli telefonlar belli olmasa da bu konuda bazı iddialar mevcut. Dedikodulara göre; Samsung, Xiaomi, Oppo, OnePlus ve Realme gibi telefon üreticileri Dimensity 9000 modelini test ediyor.

Her ne kadar Samsung’un Exynos işlemcilerine ağırlık verdiği bilinse de Xiaomi, Oppo ve OnePlus markalarının Dimensity 9000 destekli bir telefon sunması pek şaşırtıcı olmayacaktır. Önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak açıklamalar ile bu tahminlerin sonucunu da öğreneceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.