Bildirimler Odaklanmanızı Engellemesin

Hepimiz, her gün güncellemeler, e-postalar ve mesajlar yüzünden yüzlerce elektronik bildirimin bombardımanına uğruyoruz. Gelen bildirimlerin birçoğu oldukça önemsiz şeyler oluyor. Peki bu kadar önemsiz bildirimler odaklanmanızı nasıl engelliyor ve dikkatinizi nasıl dağıtıyor?

Bir günde insanlar uyanık oldukları saatlerde telefonlarını ortalama olarak yaklaşık 150 kez kontrol ediyorlar. Pek çok kişi, bildirimlerin günlük hayata devam etmenin bir parçası olduğuna inanır ancak durum tam tersi yöndedir. Bildirimler, dikkatinizi yalnızca geçici olarak dağıtmakla kalmayıp genel verimliliğinize ve üretkenliğinize de zarar vermektedir. Bazı araştırmalar, yaşanan bir dikkat dağınıklığı sonrası odağımızı geri kazanmamızın tam 23 dakika sürdüğünü söylüyor. 

Sadece bir titreşim veya sesli bir bildirim olsun, bu uyarılar dikkatinizi çekmek için tasarlanmıştır ve bunları görmezden gelmek neredeyse imkansızdır. Bazı bildirimler ise sizi kullandığınız uygulama platformlarına bağlı tutmak için kasıtlı olarak çalışır. Önemli bir şey üzerinde çalışırken kaç defa gelen bildirim yüzünden odak noktanız kaydı ve üretkenliğiniz azaldı bir düşünün. 

Uzmanlar, bildirimlerin sadece geçici olarak dikkatinizi dağıtmanın yanında, çalışma alışkanlıklarınızı da değiştirdiğini söylüyor. Etkin bir şekilde işimizi yapmak yerine, gelen e-postalar ile gerçek önceliklerimizden bağımsız yerlere çekiliyoruz. 

Araştırmalar Bildirimlerin Negatif Etkisini Kanıtlıyor

bildirimler odaklanmanızı engellemesin

Bilim adamları, yaptıkları araştırmalarla bildirimlerin bizim için kötü olduğunu da kanıtlıyor. Araştırmada katılımcıların uğratıldığı kısa kesintiler onlara verilen göreve düzgün bir şekilde odaklanmalarının önüne geçti. Sonuç ise şu şekilde: iki saniye kadar kısa kesintiler bile, bir işte hata yapma oranını ikiye katlamak için yeterli.

Peki bunun önüne nasıl geçilebilir? Bildirimleri kapatmak ilk düşünüldüğünde mantıklı gelse de disiplin gerektiren bir karardır. Gazeteci Zomorodi konuyla ilgili şöyle diyor: ‘’Dijital cihazlarımız ve onlarda baktığımız her şey, tek bir görevi yerine getirmemize izin vermeyecek şekilde tasarlandı. Bundan daha önce bahsetmiyorduk, çünkü dikkatimizi dağıtacak böyle bir unsur yoktu. İnsanlar sınırlı miktarda sinirsel ağa sahiptir. Gün içinde yaşadığımız bölünmeler yüzünden hepsini kullanıyor, bu yüzden de gün sonunda kendimizi yorgun hissediyoruz.’’ 

Daha uzun süreli odaklanma dönemlerinin üretkenlik açısından ne kadar önemli olduğu ortada. Bildirimler tarafından bölünmenin, yüksek kaliteli çalışmayı düşürdüğü de ortada. Peki bildirimlerin yarattığı bu negatif etkiyi azaltmak için ne yapılabilir?

Bildirimler Odaklanmanızı Büyük Ölçüde Etkiliyor
Bildirimler Odaklanmanızı Büyük Ölçüde Etkiliyor

Bildirimlerin Negatif Etkisini Azaltmanın Yolları

Bildirimlerinizin Görünürlüğünü Kapatın

Akıllı telefonunuzun ekranının bildirimlerle dolu olduğunu görmek oldukça verimsiz bir durum. Bunun önüne geçmek için kilit ekranınızı boş tutmayı deneyebilirsiniz. Bildirimleri kilit ekranında görüntüle seçeneğini kapatarak, ekrandaki karışıklıktan ve yaratacağı dikkat dağınıklığından kurtulabilirsiniz.

Doğru Uygulamaları Seçerek Bildirim Ayarlarınızı Düzenleyin

Bildirim ayarlarınızdan telefonunuzdaki tüm bildirim yollayan uygulamaların bir listesini görebilirsiniz. Bunlar içinden en önemlilerini seçip diğerlerinin bildirim yollamasını engelleyin. Zaten bu listede sürekli olarak görmezden geldiğiniz veya sildiğiniz bildirimlerin yollandığı uygulamalar olacaktır. Bunların hepsini önceden kapatmak bölünmenizin büyük oranda önüne geçecektir. Böylece bildirimler odaklanmanızı daha az etkileyecektir.

Odaklanma Saatleri Belirleyin

Önceden belirlediğiniz günler veya saatler için bildirimlerinizi kapatın. Böylece odaklanmanız ve üretkenliğinizin yüksek olması gereken o saatlerde hiçbir şekilde bölünmeden çalışabilirsiniz.

E-Postalarınız için Zaman Ayırın

Sürekli gelen e-posta bildirimleri canınızı sıkıyorsa kendinize e-postalarınızı okuyup filtrelemek için bir zaman dilimi belirleyin ve bu süre dışında bildirimlerinizi kapatın. Zaten belirlediğiniz sürede gelen postalarla ilgileneceğiniz için bir şey kaçırma ihtimaliniz ortadan kalkmış olur. Aynı zamanda çalışırken gelen gereksiz maillerle de uğraşmamış olursunuz.

bildirimler odaklanmanızı engellemesin

Onlarca gereksiz bildirim, üretkenliğinizi çok kolay bir şekilde sabote edebilir. İhtiyacınız olan iletişim erişimini sağlarken aldığınız bildirimlerin sayısını en aza indirmek, günlük hayatta yaptığınız her şeyde daha verimli ve başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.