WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Sohbet ve mesajlaşma uygulamaları artık günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarından birisi. Bu mesajlaşma uygulamaları arasında en popüler olanı ise şüphesiz WhatsApp oluyor. Eski adıyla Facebook yeni adıyla Meta’nın sahip olduğu WhatsApp, dünyanın her yerinden kullanıcıya sahip bir mesajlaşma uygulaması. Bu nedenle WhatsApp kullanan kişilerin sorduğu sorular da karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi ise WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım oluyor.

Biz de bu içeriğimizde sizler için WhatsApp’ta engellendiğinizi nasıl anlayacağınızın ipuçlarını paylaşacağız. Buna ek olarak WhatsApp’ın ne olduğuna da kısaca değineceğiz. Ayrıca, WhatsApp’ta kişi engelleme ve engellenen kişinin engelini açma yöntemlerini de sizinle paylaşacağız. Şimdi lafı daha da uzatmadan WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım sorusunu cevaplamaya başlayalım.

WhatsApp Nedir?

Dünyanın her tarafından kullanıcıya sahip olan WhatsApp, günümüzün en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. İlk olarak Şubat 2009 tarihinde piyasaya çıkan WhatsApp’ın yayınlanması ise 2010 yılında gerçekleşti. WhatsApp ve Meta tarafından geliştirilen uygulama, günümüzün en popüler sohbet platformlarından birisi olarak dikkat çekiyor.

WhatsApp’ın böylesine bir popülerliğe kavuşmasının arkasında birçok faktör yatıyor. Daha öncesinde, internet üzerinden mesajlaşmanın çok sınırlı olduğu bir zamanda WhatsApp, telefon ile internet üzerinden mesajlaşmayı mümkün hale getirdi.

Öyle ki zaman içerisinde bu sohbet uygulaması mesajlaşmadan çok daha ileri seviyelere ulaştı. Sesli ve görüntülü aramalar için en iyi telefon uygulamaları arasında yer aldığını söylemek bile mümkün. Bunun haricinde sesli mesajlar, dosya ve fotoğraf paylaşımı, konum göndermek gibi işlemlerin tümü WhatsApp üzerinden yapılabilir hale geldi.

Hal böyle olunca WhatsApp’ın başarısı da kaçınılmaz oldu. Bu başarılı uygulama ile internetin günlük hayatımızdaki yeri de birleşince WhatsApp değişmez ürünlerden birisi haline geldi. Gün içerisinde sıklıkla kullandığımız bu uygulamanın hayatımızda edindiği yer ile bazı olumsuz durumlar da başımıza gelmeye başladı. Bunlardan birisi ise WhatsApp üzerinden engellenmek oluyor. Peki, bir kullanıcı WhatsApp üzerinden engellendiğini nasıl anlayabilir? Sizler için mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

whatsapp-engel

WhatsApp’ta Engellediğimi Nasıl Anlarım?

Bir kullanıcının WhatsApp’ta engellendiğini anlamasının birkaç yolu vardır. Ancak bu yöntemlerin ardından ortaya çıkacak sonuç her zaman engelleme anlamına gelmemektedir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde tüm yöntemleri incelemek oldukça büyük bir önem teşkil eder.

Kendi başınıza ve arkadaşlarınızla birlikte uygulayabileceğiniz dört farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemleri ayrı ayrı denemek yerine bir bütünün parçaları gibi sırasıyla ilerlemeniz daha doğru sonuç almanızı sağlayacaktır. Örneğin, yalnız ilk iki adımın onaylanması daha sonra WhatsApp’ta engellenmiş olmanız anlamına gelmez.

Bu adımları yalnızca WhatsApp mobil uygulaması ile değil aynı zamanda diğer WhatsApp araçları ile de deneyebilirsiniz. Örneğin, WhatsApp Web üzerinden de kontrol işlemlerini sağlama imkanı mevcuttur.

Profil Fotoğrafını Kontrol Edin

WhatsApp’ta engellediğimi nasıl anlarım sorusunun ilk ve en büyük ipuçlarından biri kişinin profil fotoğrafında yer almaktadır. Eğer konuştuğunuz kişinin daha önceden bir profil fotoğrafı varsa ve bu fotoğraf kaybolduysa engellenmiş olabilirsiniz. Özellikle engellendiğinizden şüphelendiğiniz kişilerin profil fotoğraflarının yerinde olduğuna emin olun.

Ancak tabii ki profil fotoğrafının ortadan kalkması yalnızca engellendiğiniz anlamına gelmemektedir. WhatsApp, kullanıcılarına gizlilik konusunda farklı seçenekler sunar. Başarılı sohbet uygulamasının en sevilen özelliklerinden birisi olan bu gizlilik seçenekleri ile oldukça farklı kişiselleştirmeler uygulamanız mümkündür. Bunlardan bir tanesi de profil fotoğrafı ile alakalıdır.

WhatsApp kullanıcıları, profil fotoğrafını kimlerin görebileceğini ayarlama yetkisine sahiptir. Örneğin, yalnızca kendisinde kayıtlı kişilerin fotoğrafı görmesini sağlayabilir. Bunun haricinde profil fotoğrafını hiç kimseni görmemesini de sağlayacak bir seçeneğe sahiptir.

Bunların haricinde profil fotoğrafının gözükmemesinin oldukça farklı bir sebepten dolayı da olabilir. Bu sebep ise kişinin profil fotoğrafını kaldırmasıdır. Eğer karşınızdaki kişi profil fotoğrafını kaldırdıysa da profil fotoğrafını göremezsiniz. Kısaca, profil fotoğrafının gözükmemesi güçlü bir engel sinyali olsa da farklı anlamlara da geliyor olabilir.

whatsappta engellendiğimi nasıl anlarım

Son Görülmesini Takip Edin

WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım sorusunun profil fotoğrafı haricindeki bir diğer cevabı ise son görülmede yer almaktadır. Kullanıcıların son görülmeleri engelleme için büyük bir ipucudur. Eğer konuştuğunuz kişinin son görülmesi daha önceden görülmesine rağmen ortadan kaybolduysa engellenmiş olma ihtimaliniz mevcuttur.

Ancak aynı profil fotoğrafında olduğu gibi son görülmede de tek ihtimal engellenmek değildir. WhatsApp tarafından sunulan gizlilik seçenekleri arasında yer alan ayarlar, son görülmenin de düzenlenmesini sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar, son görülmelerinin kimler tarafından görüleceğini düzenleyebilir. Bir başka deyişle, istemedikleri kişilerin son görülmesini görmesini engelleyebilir.

Kullanıcıların bunu yapmak için iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki yalnızca rehberinde bulunan kişilerin son görülmeyi görmesini sağlamaktır. Bu bir başka deyişle arkadaşlarınızın son görülmenizi göreceği anlamına gelir. Bunun haricinde bambaşka bir seçenek daha vardır. Eğer bu seçenek seçilirse herhangi bir WhatsApp kullanıcısı, o kişinin son görülme tarihini görüntüleyemez.

Yazımızın başında bu ipuçlarının farklı farklı adımlar olmadığından bahsetmiştik. Örneğin, bir kişi sizi engellediyse profil fotoğrafı ve son görülmesi aynı anda kaybolacaktır. Aslında bu durum oldukça önemli bir başka ipucudur. Eğer bir kişinin yalnızca profil fotoğrafı yoksa ancak son görülmesi açıksa sizi engellememiştir diyebiliriz. Aynı şekilde, son görülmesi kapalıysa ancak profil fotoğrafı duruyorsa yine sizi engellemediği anlamına gelir.

Bu iki unsur dışında hem profil fotoğrafı hem de son görülmesi kapalı olan bir insanın sizi engellemediğini anlamak için çevrim içi olduğu zamanlara da bakmalısınız. Eğer bu kişi herhangi bir şekilde çevrim içi olmuyorsa sizi engellediği anlamına gelebilir. Ancak profil fotoğrafı ve son görülmesi kapalı olsa dahi çevrim içi gözükmesi sizi engellemediğinin bir göstergesidir.

Mesajlarınız İletiliyor mu?

WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım sorusu için bir başka yöntem ise gönderdiğiniz mesajları takip etmektir. Eğer engellendiğinizi düşündüğünüz kişiye gönderdiğiniz mesajlar tek tik işaretinde kalıyorsa engellenmiş olabilirsiniz. Ancak tüm diğer ipuçlarında olduğu gibi burada dikkat etmeniz gereken önemli birkaç ipucu mevcuttur.

Her şeyden önce bir mesajın tek tik ve iki tik olmasının ne anlama geldiğini öğrenmemiz gerekmekte. Eğer bir mesaj tek tik oluyorsa bu mesajın başarıyla WhatsApp sunucularına gönderildiği anlamına gelir. Ancak, bu mesaj henüz gönderdiğiniz kişiye ulaşamamıştır. Yalnızca mesajın sizden başarılı bir şekilde çıktığını ve karşıdaki kişiye ulaşmayı beklediğini gösterir.

Eğer bir mesaj iki tik işaretine sahipse, bu mesaj hem sizden çıkmış hem de karşıdaki kullanıcıya ulaşmış demektir. Daha sonrasında kişide bazı ayarlar açıksa, kişinin konuşmaya girmesi halinde tiklerin rengi maviye döner. Ancak bu seçenek kapalıysa tikler renk değiştirmeyecektir.

Peki, bir mesaj hangi durumlarda karşıdaki kullanıcıya ulaşmaz? Bu soruların yanıtlarından birisi tabii ki engel durumudur. Ancak, telefonun çekmediği ve karşınızdaki kişinin internete bağlı olmadığı durumlarda da mesajlarını tek tik işareti ile kalacaktır. Bu nedenle kötü bir bağlantıya sahip biriyle mesajlaşıyorsanız mesajlarınız her zaman iletilmeyebilir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta daha önce anlattığımız ipuçlarıdır. Eğer bir kişinin profil fotoğrafı ve son görülmesi kapalıysa, gönderdiğiniz mesajlar da tek tik işaretinde kalıyor yani iletilmiyorsa bu kişi sizi engellemiş olabilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi tabii ki tek durum bu değildir.

Karşınızdaki kişinin profil fotoğrafı olmayabilir, son görülmesi herkese kapalı olabilir ve kötü bir bağlantıya sahip olma ihtimali bulunabilir. Tüm bu ihtimallerde kişinin sizi engellememiş olma ihtimali bulunmaktadır. Eğer mesajlarınız bir süre sonra çift tik işaretine dönüyorsa ortada bir engel yok demektir.

Burada unutmamanız gereken unsur WhatsApp’ta çift tik işaretinin kapatılmamasıdır. Eğer karşınızdaki kullanıcıya mesajlarınız iletilmiyorsa bu bir sorunu işaret eder.

WhatsApp iOS için yeni özelliğin beta sürecinde

Bir Arkadaşınızdan Yardım Alın

Bir kişinin sizi engelleyip engellemediğini anlamanın en iyi yöntemlerinden birisi ise yakın arkadaşlarınızdan yardım almaktır. Yukarıda saydığımız tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen bir kişinin sizi tamamen engellediğini anlamıyor olabilirsiniz. Çünkü tüm ipuçları aynı şeyi gösterse de ufak bir ihtimalle de olsa karşınızdaki kişinin sizi engellememiş olması da muhtemeldir.

Eğer bir kişinin sizi tamamen engelleyip engellemediğini anlamak istiyorsanız bir arkadaşınızdan yardım almanız en sağlıklı sonucu ulaşmanızı sağlayacaktır. Kişinin profil fotoğrafının olmaması, son görülmesinin kapalı olması ve mesajların iletilmemesi yalnızca size özel bir durumsa karşınızdaki kişi sizi engellemiştir. Ya da sizi rehberinden silme ihtimali mevcuttur.

Buradaki dikkat etmeniz gereken unsur, karşınızdaki kişinin rehberinde kayıtlı olan birisinin WhatsApp hesabını kullanmak olacaktır. Böylece, kişilerine özel açtığı tüm gizlilik ayarlarını görmeme şansınız ortadan kalkacaktır. Bu da olası yanlış bir anlaşılmanın önüne geçmenizi sağlar.

Eğer kontrol ettiğiniz WhatsApp hesabı, karşınızdaki kişinin rehberinde ekliyse ve sizde gözükmemesine rağmen o telefonda profil fotoğrafı, son görülme ve çift tik gözüküyorsa karşınızdaki kişi sizi engellemiş demektir. Ancak o kişide de gözükmüyorsa engellediğini düşündüğünüz kişinin tüm gizlilik ayarlarını aktif hale getirmiş olma ihtimali mevcuttur.

Kısaca bir özet geçmek gerekirse, eğer karşınızdaki kişinin profil fotoğrafı ve son görülmesi sizin hesabınızda gözükmüyorsa sizi engellemiş olma ihtimali bulunmaktadır. Buna ek olarak attığınız mesajlar kendisine iletilmiyorsa engelleme ihtimali daha da artış gösterecektir. Tüm bunların haricinde saydığımız unsurlar bir başkasında gözüküyorsa kişinin sizi engellediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

WhatsApp’ta Kişi Engelleme

WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna dair ipuçlarını sıraladık. Bunun haricinde ilginizi çekebilecek bir başka konu ise WhatsApp’ta bir kişiyi nasıl engelleyeceğiniz olabilir. Eğer bir kişi sizi engellediyse peşinden siz de onu engelleyebilirsiniz. Bu durumda o kişi engeli açsa bile sizin bilgilerini görüntüleyemeyecek, size mesaj atamayacaktır.

WhatsApp üzerinden bir kişiyi engellemek için oldukça basit birkaç yöntem izleyebilirsiniz. İzlemeniz gereken ilk adımlar ise şu şekildedir:

 • Öncelikle WhatsApp’ta engellemek istediğiniz kişi ile olan sohbetinizi açın.
 • Daha sonra kişinin profiline tıklayın.
 • Sayfanın en altında yer alan “Kişiyi Engelle” butonuna tıkladığınızda kişi engellenecektir.
 • Eğer Android bir cihaz kullanıyorsanız sohbeti açtığınızda karşınıza çıkacak üç nokta ikonuna sahip “diğer seçenekler” sekmesini de kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde izleyebileceğiniz bir başka yöntem ise şudur:

 • WhatsApp uygulamasına girin ve Ayarlar sekmesini açın.
 • Daha sonra Gizlilik ayarlarına dokunun.
 • Bu işlemin ardından karşınıza çıkacak sayfada Engellenenler seçeneğini bulun.
 • Bu sayfada yer alan “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak yeni kişiler engelleyebilirsiniz.
whatsapp'ta engellendiğimi nasıl anlarım

WhatsApp’ta Engel Kaldırma

Bir kişiyi engellediniz ancak bu durumdan vazgeçmek mi istiyorsunuz? WhatsApp’ta engellediğiniz kişinin engelini kaldırmak da oldukça basit birkaç adımdan oluşuyor. Bunun için uygulamanız gereken süreç ise şu şekilde işliyor:

 • WhatsApp uygulamasının Ayarlar sekmesini açın.
 • Daha sonrasında Gizlilik ayarlarına dokunun.
 • Engellenenler seçeneği ile devam edin.
 • Engelini kaldırmak istediğiniz kişilerin bloklanma durumunu bu menüden değiştirebilirsiniz.

Bunun haricinde izleyebileceğiniz bir diğer yöntem de kişilerin profil sayfalarından engeli açmak oluyor. Kişinin profil sayfasına ulaştıktan sonra “Kişinin Engelini Kaldır” seçeneğine dokunabilirsiniz. Bir kişinin profiline ulaşmak için WhatsApp rehberinize ya da sohbetlerinize göz atabilirsiniz.

Buraya ufak bir not düşmek gerek, eğer bir başka kişi sizi engellediyse ve bu engeli açmak istiyorsanız bunun mümkün olmadığını unutmayın. Bu engel, yalnızca engelleyen kişinin hesabından kalkacaktır. Eğer WhatsApp engel işlemleri hakkında bir sorunuz olursa aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize ulaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.