Başak Taşpınar Değim Kimdir?

Türkiye girişimcilik ekosisteminde birçok farklı girişim hikayesi var. Özellikle gelecek vaat eden ve globale açılan girişimler varlığını gösteriyor. Ayrıca son zamanlarda kadın girişimcilerin ekosistemde varlığı oldukça öne çıkıyor. Kadın girişimciler arasında diğer içeriklerimizde de bahsettiğimiz Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olan Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu, Insider’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Hande Çilingir gibi önemli isimler yer alıyor. Ekosistemde önemli kadın girişimciler arasında yer alan bir diğer isim ise Başak Taşpınar Değim. Peki Başak Taşpınar Değim kimdir?

Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminde kadın girişimciler arasında yer alan Başak Taşpınar Değim, ‘Armut.com’ girişiminin kurucusudur. Değim, 2014 yılında gelecek vaat eden kadın girişimciler arasında kategori birincisi olarak yer almıştır. Ayrıca 2018 yılında Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen Yılın İş İnsanları ödül törenine ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ olarak seçilmiştir.

Türkiye’nin başarılı kadın girişimcileri arasında yer alan Başak Taşpınar Değim’in Armut.com hikayesinin nasıl başladığını merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde Değim’in kariyeri nasıl başladı ve Armut.com hikayesi nedir gibi soruların cevaplarına bakacağız.

Eğer Başak Taşpınar Değim’in hikayesi nasıl başladı ve Armut.com nedir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Başak Taşpınar Değim Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Başak Taşpınar Değim Kimdir?

Başak Taşpınar Değim, Türk kadın girişimci ve iş insanıdır. Değim’in annesi ve babası emekli öğretmenlerdir. Hatta Değim, anne ve babasının idealistlikleri ile kendine ilham olduklarını ifade etmektedir. Şu an ise hayattaki en önemli şeyin çocuklarının sevgisi ve enerjisi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Değim, Armut’un kurucu ortağı olan Erol Değim ile evlidir.

Başak Taşpınar Değim, 2000’de Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Lisans eğitimini İnşaat Mühendisliği alanında tamamlamıştır. Ayrıca yüksek lisans eğitimini de tamamlayan Değim, Koç Üniversitesi’de burslu olarak MBA eğitimi almıştır. Daha sonra 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yüksek lisans için gitmiştir. Burada Loyola University Chicago MSIMC programını bitirmiştir.

Yaklaşık 8 yıllık süre sonunda bazı manevi sebeplerden ötürü Türkiye’ye dönme kararı almıştır. Ancak bu süre içerisinde çeşitli firmalarda görev almıştır. Başarılı bir kariyer hayatına sahip olan Değim’in asıl hikayesi ise Armut.com’un kuruluşu ile başlamaktadır.

Başak Taşpınar Değim

Tüm bunlara ek olarak Başak Taşpınar Değim, çeşitli ödüllere layık görülmüştür. 2014 yılının Eylül ayında Ekonomist, Garanti ve Kagider tarafından düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışmasında ‘Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi’ seçilmiştir. Yarışmada kadın girişimci kategorisinde birincilik almaya hak kazanmıştır. Son olarak ise 2018 yılında Ekonomist Dergisi Yılın İş İnsanları ödül töreninde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçilmiştir.

Değim’in Kariyeri

Başarılı bir eğitim hayatından sonra Başak Taşpınar Değim, çok geçmeden kariyer hayatına atılmıştır. Yüksek lisans programından sonra bir süre daha yurt dışında yaşamıştır. Kariyerinin başlangıcını yurt dışında yapan Değim, ilk başta kurumsal hayatı seçen iş insanları arasında yer alıyor. Daha sonra ise kurumsal kariyerini 2011 yılında sonlandırarak girişimi olan Armut.com’u kurmuştur. Peki Armut.com’dan önce Değim, hangi firmalarda yer aldı?

Değim’in çoğunluğu yurt dışıda olan kurumsal kariyer hayatı çeşitli firmalarda yöneticilik pozisyonlarında başladı. Bu şirketler ise Revlon, Nielsen ve Coca Cola gibi firmalar olmuş. Değim, ilk olarak lisans mezunu olarak Coca Cola’da pazarlama departmanında görev almıştır. Sonrasında ise yüksek lisans programı için ABD’ye yerleşmiştir. ABD’ye taşındıktan sonra da Nielsen ve Revlon şirketlerinde yöneticilik görevi almıştır.

Nielsen’de yaklaşık 3.5 sene gibi bir süre içinde araştırma analisti olarak görev almıştır. Daha sonra ürün yönetimi alanına geçiş yapan Değim, kozmetik şirketi olan Revlon firmasında işe başlamıştır. Tam 8 yıl sonra 2010 yılında eşiyle birlikte Türkiye’ye dönmeye karar vermiştir.

Türkiye’ye dönüşü sırasında yaşadıkları zorluklardan kaynaklı bir iş fikrini düşünen Değim, öncesinde bir şirkette çalışmıştır. Kısa bir süreliğine Koç Holding’e bağlı olan Tat ve Sek firmalarında yöneticilik görevinde yer almıştır. Daha sonra ilk girişimi olan Armut, 2011 yılında kaliteli hizmet verenlere nasıl kolay bir şekilde ulaşılabilir sorusu ile ortaya çıkmıştır. Armut, hizmet sektörü için oluşturulan online bir pazar yeri olmuştur. Peki Armut’un hikayesi nasıl başladı?

Armut.com’un Hikayesi

Başak Taşpınar Değim’in Armut.com girişimini kurmadan önce çeşitli kurumsal firmalarda çalıştığından bahsetmiştik. Kurumsal kariyer hayatında da başarılı olan Değim, bir süre sonra bundan vazgeçerek kendi şirketini kurmaya karar vermiş. Hayallerinin peşinden giden Değim, ‘Hizmet piş ağzıma düş’ sloganı ile yola çıktığı girişimi kurmuştur.

Armut.com’un hikayesi, tam da günlük hayatta var olan bir soruna karşı oluşan bir çözüm olarak sunulmuş. Değim, evini taşıdığı sırada yaşadığı sorunlar sebebi ile aklına bir iş fikri gelmiştir. Bu fikir ile birlikte oluşturulan platformda temizlikten, ev içi tadilatı ya da bir alanda özel ders gibi birçok kategori bulunuyor. Bu kategoriler sayesinde hizmet verenler ile müşteriler buluşturuluyor.

Böylelikle Armut.com’da kendi yaşadığı zorluklar karşısında kurulan bir girişimciye ait. Değim, Amerika Birleşik Devletleri’nden İstanbul’a taşınma sürecinde zorluklar ile karşılaşmış. Hatta evin işlerini yapacak bir usta bulamamış. Tüm bu hikaye sonucu yeni bir girişim doğmuştur. Platform ise 2011 yılının Kasım ayında hizmete açılmıştır.

Armut.com'un Hikayesi

2014’de Armut.com, Wired UK tarafından açıklanan listede Avrupa’nın En Popüler 100 Girişimi arasında yer almıştır. Aynı yıl Ağustos ayında New York’da uluslararası bir topluluk olan Endeavor tarafından ‘Yılın Endeavor Girişimi’ olmaya hak kazanmıştır.

Armut.com, 2017 yılında Deloitte Fast 50 listesinde yer almıştır. Bu listede Türkiye’nin en hızlı büyüyen ikinci, Avrupa ve Ortadoğu’nun ise kırkıncı teknoloji şirketi olarak yer almıştır. 2017 yılının sonuna doğru şirketin hizmet alanını genişletmiştir. Böylelikle HomeRun markası ile şirket; ABD, İngiltere, Romanya, Mısır ve Suudi Arabistan’da yer almıştır.

Armut.com Nedir?

Armut.com, bir teknoloji temelli girişimdir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük online hizmet platformları arasındadır. Armut, Başak Taşpınar Değim ve Erol Değim tarafından kurulmuştur. Fikrin asıl sahibi ise Başak Taşpınar Değim’dir. Tadilat, nakliyat gibi büyük servislerin yanında kişisel hizmet platformu da olan Armut, 2011 yılında kurulmuştur. 2018 yılından beri de Armut Teknoloji A.Ş. olarak yoluna devam etmektedir. Online pazar yeri girişimi Armut’un hikayesini ve nasıl kurulduğundan bahsetmiştik. Şimdi Armut.com tam olarak nedir ona bakalım.

Armut.com’un hikayesi, bir girişimcinin yaşadığı sorunlar karşısında ortaya çıkmıştır. Yalnızca 50.000₺ sermaye ile kurulan bir girişim olan Armut.com, günümüzde çok sayıda kullanıcıya hitap etmektedir. Bu sayede kısa süre içinde Mattermark tarafından ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Beş İnternet Sitesi’ girişimleri arasında yer almıştır. İlk yatırımını ise Hummingbird Ventures tarafından almıştır.

Değim, bir Türk markası olarak teknoloji ihraç etmek ve farklı ülkelerde yer almanın en büyük hedefleri olduğunu ifade etmektedir. Bu yolda başarılı adımlar atan Armut, şu anda da sekiz farklı ülkede hizmet veriyor. Başak Taşpınar Değim, tüm bu süreç boyunca teknoloji ve ekibe yatırım yapmıştır.

Böylece hizmet denildiğinde akla gelen ilk teknoloji markası olmayı hedeflemiştir. Online hizmet platformu olan Armut, aynı zamanda birçok KOBİ’nin de internette müşterileri ile buluşmasına ve kariyerine destek olmaktadır.

Armut’un Hizmetleri

Armut, 4000’den fazla çeşitli kategoride hizmet sunmaktadır. Aynı zamanda yaklaşık 670 bin hizmet verenin yer aldığı bir online pazar yeridir. Armut, ilk yurtdışı açılımını ise HomeRun markası ile ABD’de de yapmıştır. Daha sonra ise operasyonları sekiz farklı ülkeyle de genişletmeye devam etmiştir. Şu anda Armut.com, HomeRun markası ile ABD, Mısır, Suudi Arabistan, Romanya, Polonya, Macaristan, Çekya ve İngiltere de faaliyet göstermektedir.

Ayrıca bu yurtdışı açılımlarının da oldukça umut verici olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır. Ancak çeşitli kategorilerde hizmet veren online pazar yeri Armut’un öne çıkan kategorileri ülkelere farklılık gösteriyor. Tüm bunların yanında ise Armut.com’da özellikle sırasıyla tadilat, temizlik, nakliye ve özel ders gibi kategorilerde başrolü oynuyor. Ancak platform yalnızca bu kategoriler ile sınırlı değil. Örneğin çeşitli danışmanlıklar, özel dersler ya da teknolojik ürünlerin tamiri gibi alanlar da yer alıyor.

Armut'un Hizmetleri

Diğer taraftan kategoride hizmet verenler sistemde olumlu yorumlar, değerlendirmeler alabiliyor. Hatta elde ettiği puanlar ile kendini ifade etme şansı yakalıyor. Böylece müşteriler kendilerine uygun hizmet verenlere uygun fiyat seçenekleriyle ulaşabiliyor. Tüm bunlara ek olarak mobil uygulama aracılığıyla da ulaşılması kolaydır. Hızlı ve iyi bir kullanıcı deneyim sunulmaktadır. Aynı zamanda hizmet alanlar ve hizmet verenler için ayrı ayrı uygulama altyapıları mevcut.

Başak Taşpınar Değim Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Armut.com’un kurucu ortağı Başak Taşpınar Değim’in hayatına değindik. Aynı zamanda online hizmet pazar yeri olan Armut nasıl kuruldu ve Armut.com nedir sorularına cevap bulmaya çalıştık. Başak Taşpınar Değim’in Armut’u kurarken asıl amacı insanların hayatını kolaylaştırmak olmuştur.

Kullanıcıların aradıkları hizmete hızlı ve güvenilir bir şekilde platform oluşturmayı hedeflemiştir. 2011 yılından bu yana ise adım adım büyüyen bir girişim söz konusu. Teknolojiye yatırım yapan Değim, Armut ile milyonlarca kişinin hizmet ihtiyaçlarına karşılık bir adres olmayı başarmıştır.

Dünya genelinde yaşanan COVID-19 krizi ile ciddi değişim ve dönüşümler yaşanan birçok alandan biri de tabii ki iş yapma şekilleri oldu. Küçük işletmeler de dijital dünyaya entegre oldu. Pek çok hizmet alanı dijital kanallara yönelirken Armut’ta uygun bir pazar yeri oldu. Örneğin uzaktan eğitim ile beraber online özel ders talep yoğunluğu oluştu. Diğer taraftan online diyetisyen ve online psikolog talepleri artış gösterdi.

Ayrıca pandeminin en önemli önceliği olan hijyen konusu ile birlikte de dezenfeksiyon talepleri de artış gösterdi. Aynı zamanda kişisel bakım hizmetleri dönüşüm geçirerek evde gerçekleştirilen süreçlere adapte oldu. Böylece 2020 yılını yüzde 104 gibi bir büyüme ile tamamlayan Armut, hizmet ihtiyaçları için ilk tercih edilen platform olmuştur.

2022 yılında açıklanan verilere göre ise Armut, 2021 yılını %111 büyüme ile tamamlamıştır. 2021 yılının en büyük kategorisi ise temizlik olmuştur. Temizlik kategorisi %26’lık bir büyüme yakalamıştır. Pandemi dönemi ile beraber değişen alışkanlıklar da Armut’a yansımıştır. Ancak tercih edilen hizmetler değişse de başarıyı yakalamış ve en çok tercih edilen hizmet platformu olarak öncülüğünü yitirmemiştir.

Tüm bunlara ek olarak Değim, teknoloji girişimine öncü olmanın, büyümesi ve gelişimi için çalışılmasının cesaretten ziyade çok çalışmak olduğunu ifade etmektedir. Bir girişimin başarılı olması iyi bir ekibe ve müşteri odaklılığına bağlı. Bu sebeple bu bakış açısı ile hareket ettiklerini ifade etmektedir.

Peki siz Armut’un kurucusu Başak Taşpınar Değim hakkında ne düşünüyorsunuz? Online hizmet pazar yeri olarak faaliyet gösteren ve birçok kategoride hizmet verenlere ulaşabileceğiniz Armut.com’u ne kadar iyi tanıyorsunuz? Sizler de Başak Taşpınar Değim hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.