Apple’ın Çip Siparişlerine Öncelik Verilecek!

Küresel çip krizi tüm teknolojik aletlerin üretim sürecini baltalıyor. Doğal olarak arabalar, telefonlar, bilgisayarlar vb. tüm dijital cihazların üretimi zorlaşıyor. Ancak TSMC’nin; Apple’ın oluşturduğu çip siparişlerine öncelik vereceği ifade ediliyor.

TSMC ya da Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (İng. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) çip krizi sebebiyle önceliklerini belirlemiş gibi gözüküyor. Digitimes tarafından paylaşılan habere göre TSMC, Apple’ın ve araç üreticilerinin çip siparişlerine öncelik verecek.

Otomobil üretiminin yavaşlaması, bu çip krizinden en yoğun şekilde etkilenen sektörlerden birisinin otomotiv olduğunu gösteriyor. Böylesine derin bir yara almış sektörün 3. çeyrekte bir öncelik alması şirketlerin biraz rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Öte yandan Apple, TSMC’nin en büyük müşterilerinden birisi olarak biliniyor. Halihazırda yeni iPhone serisinin üretimine başladığı iddia ediliyor. Bu cihazda yeni A15 Bionic işlemci kullanması beklenen Apple’ın sipariş verdiği şirket ise TSMC.

Buna ek olarak yeni M2 ya da M1X işlemcilerin de üretiminin başladığına dair iddialar mevcut. Bu nedenle TSMC’nin Apple siparişlerine öncelik vermesi, bu iddiaları da doğrular nitelikte.

Otomotiv şirketleri ve Apple’ın ardından öncelik verilen sektörler ise PC ve sunucu üreticileri oluyor. Tüm diğer sektörler gibi bu üreticiler de çip krizinden yoğun bir şekilde etkileniyor.

Appleın Çip Siparişlerine Öncelik
Görsel: Apple Campus

Apple’a Öncelik Verilmesi Tanıtımların Yaklaştığını Gösteriyor

Apple, neredeyse her sene eylül-ekim aylarında yeni iPhone serisini tanıtıyor. Bu sene de ortaya çıkan iddialar durumun çok farklı olmayacağını gösteriyor. TSMC’nin öncelik vermesinin nedeni olarak ise bu Apple ürünlerinin yetişmesi gerekliliği vurgulanıyor.

Apple’a öncelik verilmesiyle, ürünlerin tanıtım tarihinin de yaklaştığını söylemek mümkün. Dahası, bu durumun sadece A15 çipi ve yeni iPhone 13 serisi için geçerli olmaması da muhtemel.

Öncelik verilmesinin bir başka nedeni yeni M1X ya da M2 çiplerinin de yetişmesi olabilir. Bu da, sene sonunda yeni MacBook Pro modelleriyle karşılaşacağımız anlamına gelebilir.

Ancak, bu önceliğin sadece A15 siparişlerini yetiştirmek için verilme ihtimali da hala mevcut. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi açığa çıkacaktır. Şimdilik tüm iddialar, eylül ya da ekim ayında yeni iPhone; 2021 yılının sonlarına doğru da yeni MacBook Pro modellerinin geleceği yönünde.

Peki siz yeni iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TSMC, M1X çiplerini de yetiştirmek için mi Apple’a öncelik verdi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.