iPhone 13’ün A15 Bionic Çipi İçin Düğmeye Basıldı!

Apple’ın merakla beklenen yeni telefonu ile ilgili gelişmeler devam ediyor. En son ortaya çıkan bilgilere göre iPhone 13’ün A15 Bionic çipi için de düğmeye basıldı! Üretim bandındaki bu gelişmeler, telefonun çok yakında olduğunu gösterir nitelikte.

Apple, her sene tanıttığı yeni iPhone modelleri ile teknolojiye adeta yön veriyor. Geçtiğimiz sene tanıtılan iPhone 12 ile ilk çeyrek satışlarını alt üst eden Apple’ın, iPhone 13 ile de benzer bir etki yaratması muhtemel.

Apple cihazlarda yer alan yüksek performansın en önemli etkenlerinden birisi işlemciler. Apple tarafından üretilen M1 çipi özellikle son dönemlerde sıklıkla gündeme geliyor. Öyle ki şirket, yüksek performans gösteren M1 çipini yeni iPad Pro modelinde de kullanma kararı almıştı.

iPhone 12 serisinde A14 Bionic çip kullanan Apple, bu işlemciyi iPad Air ile kullanıcılara tanıtmıştı. Bu işlemcinin en önemli özelliği ise Apple’ın kullandığı ilk 5nm çip olmasıydı.

Yeni iddialar ise iPhone 13 çiplerinin üretimi ile ilgili oluyor. MacRumors’ın haberine göre, Apple’ın çip tedarikçilerinden TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), yeni A15 Bionic çiplerinin üretimine başlamış.

Yeni A15 Bionic işlemcinin, iPhone 12’de kullanılan A14 modelinde olduğu gibi küçük boyutlu olacağı tahmin ediliyor. Buna ek olarak, performans ve enerji verimliliği konusunda da geliştirmeler olacağı tahminler arasında.

iPhone 13

iPhone 13 Çıkış Tarihi Yaklaşıyor!

Parçaları üretim bandına giren iPhone 13 için çıkış tarihi gün geçtikçe yaklaşıyor. Bu süreçte ortaya çıkan yeni iddialar da bizlere cihaz hakkında fikir veriyor.

Geçtiğimiz sene kendini gösteren olağanüstü şartlardan dolayı iPhone 12 tanıtım etkinliği normalden biraz geç gerçekleşmişti. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle iPhone 12 eylül yerine ekim ayında karşımıza çıkmıştı.

Bu sene tanıtım tarihinin yeniden eylül ayına döneceği tahmin ediliyor. Klasikleşen iPhone tanıtım tarihi doğrultusunda önümüzdeki eylül ayında iPhone 13 tarihi yapılması muhtemel.

Özellikle, koronavirüs salgınının ABD’deki etkisini geçtiğimiz seneye göre bir hayli yitirdiğini düşünürsek, bu tarihte tanıtılması ihtimali son derece yükseliyor.

iPhone 13’ün A15 Bionic çipi ile birlikte gelecek artışlar kendini farklı alanlarda gösterecektir. Daha başarılı grafikler, yüksek enerji verimliliği ve performansın yanı sıra; yeni iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran yenileme hızı görebiliriz.

Bu iddialar oldukça güvenilir kaynaklardan ortaya çıksa da henüz resmiyete kavuşmadılar. Bu nedenle kesin bilgiler olarak bakmak doğru olmayacaktır. Ancak, üretim iddiasının doğru olması halinde bilgilerin doğrulanması için çok beklememize gerek kalmayacak gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.