Apple’dan Windows Kullanıcılarına 2FA Sürprizi

Teknoloji devi Apple, yeni bir güncellemeyle kullanıcıların karşısına çıktı. Apple, Windows için iCloud Yardımcı Programına bir 2FA güncellemesi oluşturdu. Bu güncelleme ile Windows için iCloud yardımcı programı, iki faktörlü doğrulama kod oluşturucu desteğini aldı.

Apple, geçtiğimiz yıl Windows için iCloud Yardımcı Programını ilk defa bir parola yöneticisiyle güncellemişti. Bunun sonucunda da kullanıcılar bir Windows bilgisayardan iCloud Anahtar Zinciri’nde depolanan parolalara erişim sağlayabileceklerdi. Aynı zamanda kullanıcılar, bu parolaları yönetme imkanına da sahip olacaklardı. Şimdi ise program, iki faktörlü doğrulama ile yeni bir güncellemeye kavuşmuş oldu.

Windows için iCloud Yardımcı Programı Güncellemesinden Sonra Kullanıcıları Neler Bekliyor?

9to5Mac’in haberine göre Windows için iCloud Parolaları’nın en son sürümü artık iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarıyla çalışmaya başladı. İki faktörlü kimlik doğrulama desteği ilk başta iCloud Anahtar Zinciri’ne iOS 15 ve macOS Monterey ile gelmişti. Şimdi bu özellik Windows için de çalışmaya başlamış oldu.

İki faktörlü kimlik doğrulama kodu, bir internet sitesine ya da uygulamaya giriş yaparken istenen ek bir güvenlik katmanı olarak tanımlanabilir. Ayrıca bu kodlar, 1Password, LastPass ve iCloud Keychain gibi parola yöneticileri tarafından oluşturulma imkanına sahiptir.

iCloud Anahtar Zinciri (iCloud Keychain) de yeni güncellemeyle birlikte iki faktörlü kimlik doğrulama için destek sağlıyor. Apple kullanıcılarının artık bu kodları kaydetmek ve saklamak için üçüncü taraf uygulamalara ihtiyaç duymayacakları belirtiliyor. Şimdi ise iCloud Parolaları yardımcı programını kullanan Windows kullanıcıları, 2FA kod oluşturucuya erişme imkanına sahip oldu. Ancak bu konuda bazı sınırlamaların olduğu da bilgiler arasında yer aldı.

Bilgilere göre, Windows’ta iCloud Parolaları özelliği sadece Microsoft Edge ve Google Chrome ile çalışıyor. Mozilla Firefox gibi diğer internet tarayıcılarını tercih eden kullanıcılar ise başka bir yöntem uygulamak zorunda. Kullanıcılar, iCloud Anahtar Zinciri’yle her 2FA kodu oluşturmak istediklerinde iCloud Parolaları yardımcı programını açmaları gerekecek.

Windows için iCloud, Microsoft Store’da ücretsiz olarak yer almaktadır. Kullanıcıların bu özellikten yararlanması için ise Windows 10 ve sonraki sürümleri içeren bir bilgisayara sahip olmaları gerekmektedir. Peki sizler Apple tarafından yapılan Windows için 2FA desteği hakkında neler düşünüyorsunuz? Apple’ın bu yeni güncellemesini yararlı buldunuz mu? Özellik hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/07/25/icloud-passwords-windows-2fa-code/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.