Apple WordPress’ten Özür Diledi ve Geri Adım Attı

App Store’da ki uygulamalardan yaptığı %30’luk kesinti ve aldığı kararlar ile gündemden düşmeyen ve eleştiri oklarının sürekli hedefi olan Apple, geçtiğimiz Cuma günü de WordPress’in iOS uygulaması ile sorun yaşamıştı. Uygulama içi hiçbir satın alma olmadığından %30’luk kesintisini yapamayan şirket WordPress’e belirli şartlar koşmuştu. WordPress’i uygulama içi satın alma özelliği ekleme konusunda zorlayan Apple bugün ise WordPress’ten özür diledi ve geri adım attı.

Apple’ın zorlamasının ardından WordPress CEO’su Matt Mullenweg yaptığı açıklamada daha fazla direnmeyeceklerini ve uygulamanın içinde premium alan adları satacaklarını açıklamıştı. Fakat Apple bu açıklamaların ardından şaşırtıcı bir açıklama yaptı ve geri adım attı. Bir özür yazısı yayımlayan Apple WordPress’ten özür diledi ve artık uygulama içi satın alma eklemelerine gerek kalmadığını açıkladı.

Apple’ın tam açıklaması:

WordPress uygulaması ile ilgili sorunun çözüldüğüne inanıyoruz. Geliştirici, hizmet ödeme seçeneklerini uygulamadan kaldırdığından, artık ücretsiz ve bağımsız bir uygulamadır. Bu nedenle uygulama içi satın alımlar sunması gerekmez. Geliştiriciye gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Neden olduğumuz her türlü karışıklık için özür dileriz.

WordPress Ödeme Seçeneklerini Çok Daha Önceden Kaldırmıştı

Apple’ın yukarıda ki açıklamada gerekçe olarak gösterdiği “hizmet ödeme seçeneklerini kaldırma” olayı teknik olarak doğru. Fakat WordPress bu ödeme seçeneğini dün ya da bir hafta içinde kaldırmadı. WordPress bu özelliği kaldıralı aylar oldu.

wordpress-eski-versiyon
WordPress Uygulamasının Eski Bir Versiyonu

Uygulamanın eski sürümlerine bakıldığında da bu görülebiliyor. Uygulama önceden planlar bölümü adı altında premium bazı özellikleri kullanıcılara satıyordu. Fakat kullanıcılar WordPress’in daha sonra planlar kısmını kaldırıp uygulamayı tamamen ücretsiz hale getirmesi sebebiyle şu an eski versiyonlarda herhangi bir satın alım yapamıyorlar.

Apple’ın 30 gün içinde uygulama içi satın alma ekleme talebi üzerine Mullenweg bazı önerilerde bulunmuştu. Bu öneriler arasında kullanıcıların kendi WordPress sayfasının ön izlemesini görüntüledikten sonra WordPress.com’a gitmesi de vardı. Fakat Apple bu önerileri reddedip uygulama içi satın alım konusunda karar kılmıştı.

Apple ücretsiz bir uygulamaya, uygulama içi satın alımları zorlayarak çok da büyük bir şey elde edemeyeceğini düşünüp vazgeçmiş gibi duruyor. WordPress karşısındaki bu geri adımın diğer uygulamalarda, oyunlarda olup olmayacağı merak konusu…

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.